Posiadane przez nas nawyki określają nas w konkretny sposób. Działają one nie tylko na sposób strategii pomagających nam pokonać napotykane przeszkody, ale są również jak zatrute jabłko. Mimo apetycznego wyglądu, niektóre nawyki są toksyczne i kryje się w nich pułapka.
Dlatego też pomimo faktu, że wiele spośród naszych nawyków pozwala nam optymalizować nasze wysiłki i ogólnie uważane są za zdrowe, niektóre mogą okazać się toksyczne dla naszego zdrowia i życia. Powstrzymują nas tym samym przed osiągnięciem szczęścia.
Może być nawet tak, że nawyki które sam uważasz za zdrowe, wcale takie nie są. Czasami nie zdajemy sobie sprawy z konsekwencji naszych złych nawyków. Dzisiaj chcemy omówić 5 toksycznych nawyków, które mogą powstrzymywać cię przed osiągnięciem szczęścia.
“Wyrabianie w sobie tych lub innych nawyków od małego wieku nie ma nijakiego znaczenia: ma absolutne znaczenie.”
-Arystoteles-
1. Negatywne myślenie
Często mamy nawyk popadania w negatywne myślenie. Jesteśmy ekspertami w myśleniu nad tym czego nie chcemy, czego nie mamy, na co nie zasługujemy, czego nie możemy zrobić i na tym skupiamy swoją uwagę.
Powielanie negatywnych myśli może być złym nawykiem, który ogranicza nas na poziomie zarówno społecznym i indywidualnym. Jeśli uważasz, że nie jesteś w stanie czegoś zrobić, to czy zdecydujesz się, aby spróbować?
Negatywne myśli narastają do rangi naszego największego wroga, który krok po kroku pęta nas w swojej pajęczej sieci. Wszystko wokół zamienia się w nieprzeniknioną mgłę, która w najbardziej ekstremalnych przypadkach prowadzić może nawet do depresji.
Trudność wynika z faktu, że skoro jest naszym nawykiem, przyzwyczajamy się do niego i ciężko jest nam się od niego oderwać. Z tego powodu musimy zacząć zwracać uwagę na własny sposób myślenia który ściśle powiązany jest ze sposobem w jaki mówimy o sobie i w jaki oceniamy samych siebie. Dodatkowo skupianie swojej uwagi na pragnieniach, może być pomocne w przywołaniu światła, które rozproszy gęstą, szarą mgłę.
2. Obwinianie za wszystko innych
Obwinianie innych za to co się dzieje to nic innego jak unikanie odpowiedzialności za własne działania i uczucia. Takim postępowaniem próbujesz wmówić sobie, że nie jesteś panem własnego losu i to inni, lub losowe okoliczności kierują twoim życiem.
Koniecznie musisz pamiętać, że to ty masz kontrolę nad samym sobą i tylko ty znasz odpowiedzi na pytania o aktualny stan twojego życia. Znany pilot i przewodnik religijny Dieter Uchtdorf powiedział kiedyś: “Im jesteśmy starsi, tym bardziej spoglądamy wstecz i zdajemy sobie sprawę, że zewnętrzne okoliczności nie mają wpływu na nasze szczęście.”
Szczęście to podejście do życia. Jeśli zamiast szukać sposobów na parcie do przodu, wolisz obwiniać innych za to co ci się przydarza, to ciężko będzie ci odnaleźć szczęście.
3. Udawanie kogoś kim nie jesteś
Możesz żyć starając się być sobą lub wręcz przeciwnie usiłując być osobą, którą inni pragną byś był. Decyzja należy do ciebie, jednak to jasne, że stając się osobą, jaką pragną byś był inni oznacza jedynie zatracenie swojego prawdziwego ja. Pomyśl o tym. Jak masz być szczęśliwym, jeśli nie możesz nawet być sobą?
Zakładanie maski jest jak miecz obosieczny. To pułapka, przez którą będziesz coraz bardziej oddalać się od siebie i przestaniesz wierzyć w to kim jesteś. Musisz zatem odnaleźć siebie, nauczyć się akceptować, kochać i demonstrować to kim jesteś. Tylko w ten sposób twoje relacje z samym sobą oraz innymi ludźmi będą prawdziwe.
4. Porównywanie się do innych
Porównywanie się do innych ludzi nie ma żadnego sensu, ponieważ każdy z nas jest wyjątkowy i niezastąpiony oraz posiada inne doświadczenia. Historia moja, twoja, czy ich nie mają ze sobą nic wspólnego, w jaki więc sposób mamy je porównywać? Aby się pocieszyć, lub tkwić w przekonaniu, że jesteśmy lepsi od innych? Na czym tak naprawdę nam zależy?
Porównywanie różnych doświadczeń nie ma większego sensu, ponieważ dla każdego człowieka różne są okoliczności.
Moje szczęście może być zupełnie inne od szczęścia mojego kolegi, czy więc robienie tego co on, sprawi że będę szczęśliwym człowiekiem? Zadaj sobie to pytanie. Czym jest dla mnie szczęście? W ten sposób być może poznasz jakie należy podejmować działania. Wdzięczność jest antidotum na porównania i najlepszym lekarstwem na osiągnięcie szczęścia. Każdego dnia zapisuj rzeczy, które czynią twoje życie wspaniałym, nie ważne jak byłyby błahe. Dzięki temu będziesz szczęśliwa.
5. Nie uczenie się na błędach
Błędy, jeśli odpowiednio będziemy się na nich uczyć, mogą być naszymi najlepszymi nauczycielami. Jeśli popełnimy jakiś błąd, ale nie wyciągniemy z niego odpowiednich wniosków, istnieje ryzyko, że coś podobnego przydarzy nam się w przyszłości.
Aby zobrazować ten sposób myślenia, przytoczmy słowa Thomasa Edisona, który odpowiedział kiedyś reporterowi pytającego go o wynalazek żarówki: “Ja nie zawiodłem. Po prostu odkryłem 10000 sposobów, które nie działały.” Widzimy zatem, że dzięki wytrwałości i dobrym działaniom, błędy i porażki mogą stanowić drogę do sukcesu.
Negatywne myślenie, obwinianie innych, zakładanie maski, porównywanie się do innych, czy nie wyciąganie wniosków z własnych błędów to 5 złych nawyków, które mogą mieć negatywny wpływ na nasz stan emocjonalny. Czasem choć nie zdajemy sobie z tego sprawy będą one uniemożliwiały nam osiągnięcie szczęścia.
Szczęście jest wewnątrz nas i to my kształtujemy je i mamy wkład w jego rozwój. Nie zapominaj o tym. Zwracaj uwagę na swoje nawyki i zmień je jeśli to konieczne.