Czy zawsze dobrze jest mówić prawdę? Czy naprawdę doceniamy, gdy ludzie są szczerzy? Kiedy jest to szczerość, a kiedy jest to nadgorliwość? Kiedy jesteśmy nadmiernie szczerzy, mówimy prawdę bezmyślnie, bez ograniczeń i bez myślenia o tym, co czuje lub czego chce druga osoba. A co więcej, bycie szczerym w bezmyślny sposób może prowadzić do bezcelowej krzywdy.
Najlepszą rzeczą jaką można zrobić jest użycie prawdy by pomóc, stosować szczerość aby coś zbudować, nigdy nie niszczyć innych ludzi ani nie próbować ich zdołować. Zawsze pamiętaj, że prawda jest potężną bronią i musisz mieć w sobie spore pokłady empatii i inteligencji społecznej, by dobrze to wykorzystać.
Nawet jeśli mówisz prawdę, kiedy robisz to bez myślenia o drugiej osobie lub po to, by pozbyć się własnego ciężaru, nie pomagasz jej ani nie stosujesz prawdy w taki sposób jak powinieneś. To, co robisz, to wyrażanie obiektywnych realiów, które ranią innych, gdy wygłaszasz je w niewłaściwym momencie.
Czy to znaczy, że musisz kłamać, aby uniknąć krzywdzenia ludzi? Odpowiedź nie jest na tyle prosta, by wystarczyło rozróżnić to w kategoriach kłamstwa czy mówienia prawdy. Czasami prawda nie pomoże lub pogorszy sprawę. Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to zakomunikować cokolwiek chcesz powiedzieć, ale z wrażliwością. Znajdź odpowiedni moment i kontekst oraz najlepszy sposób na wyrażenie swoich myśli.
Co dzieje się z moim mózgiem, kiedy skłamię?
Badanie opublikowane w czasopiśmie Nature Neuroscience pokazało, że kiedy kłamiemy, nasze ciało migdałowate (część naszego mózgu, która jest aktywna, kiedy to robimy) zaczyna coraz mniej się włączać, gdy mówimy więcej kłamstw. Oznacza to, że mówienie kłamstw w kółko znieczula na nie mózg.
Możemy więc stwierdzić, że kiedy kłamiesz, twój mózg relaksuje się i przyzwyczaja się do nie mówienia prawdy. Ale Twoim celem nie jest kłamstwo, jest nim nauczyć się wybierać i przekazywać prawdę. Twoje relacje społeczne nie potrwają zbyt długo, jeśli nie zastosujesz jakiegoś filtra w stosunku do tego, co mówisz. Nie ma znaczenia, czy wiadomość, którą wysyłasz, ma podstawę w rzeczywistości, czy nie.
Jak już wspominaliśmy, nadmierna szczerość (sincericide) w żaden sposób nie zwiększa Twoich umiejętności, ani też Twojej samooceny. Nie pomaga również w polepszaniu Twoich relacji społecznych. To, co faktycznie pomaga, to wrażliwość. Są pewne prawdy, które musisz umieć przekazać w delikatny sposób.
Są i takie, które muszą poczekać na swój czas i takie, których nigdy nie powinieneś udostępniać, ponieważ nie są tak ważne. Istnieją również prawdy, które musisz dozować krok po kroku, tak by dana osoba miała czas na przyjecie takiej Informacji.
Ludzie, którzy wiedzą, jak wyrazić to, co czują, nie raniąc innych, są prawdziwymi bohaterami. Są to ludzie, którzy poświęcają czas na wyważenie swoich słów i upewnienie się, że rzeczy, które robią i mówią, są dla dobra ich otoczenia lub ludzi wokół nich.
Czy dobrze jest zawsze mówić prawdę, czy jest to już nadmierna szczerość?
Psycholog Claudia Castro Campos przeprowadziła badania dotyczące kłamstwa i uzyskała interesujące wyniki. Wykazała, że wszyscy mówimy przynajmniej jedno lub dwa kłamstwa w ciągu dnia. Nie ma znaczenia, czy są to małe, czy duże kłamstwa. Chodzi o to, że używamy ich do kształtowania rzeczywistości na naszą korzyść.
Jest takie powiedzenie, że pijani ludzie i dzieci nigdy nie kłamią. Dzieje się tak dlatego, że układy mózgu odpowiedzialne za hamowanie i cenzurę relaksują się, co jest powszechne zarówno dla pijanych osób, jak i dzieci.
Nie służy to dokładnie takiemu samemu celowi w przypadku dzieci, jak u dorosłych, ponieważ ich mózgi wciąż się rozwijają, ale nasze społeczeństwo i zdolności mózgowe przygotowują nas wszystkich do ukrywania prawdy lub przedstawiania czegoś w lepszy sposób niż ma to miejsce w rzeczywistości, aby złagodzić jej wpływ.
“Nie powinieneś starać się być w 100% szczery. Tak naprawdę powinieneś dążyć do tego, by nigdy nie mówić czegoś przeciwnego do tego, co myślisz.”
-Carmen Terrasa-
Ludzie z dobrymi umiejętnościami społecznymi to tacy, którzy wiedzą, jak być szczerymi nie raniąc nikogo. To nie kłamstwo, tylko przekazywanie informacji we właściwy sposób.
Nie chodzi o to, by być najbardziej szczerą osobą, ale o to, by być osobą, która najlepiej komunikuje prawdę. A najlepiej jest być wiernym sobie, nie zapominając o krzywdzie, jaką możesz wyrządzić innym. Prawda, przekazana inteligentnie zawsze będzie produktywna.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Wallace, Duncan (2014) Book of Psychological Truths. Brigham Distributing
- Goleman, Daniel (1996) Vital Lies, Simple Truths: The Psychology of Self-Deception. Simon & Schuster