Szacunek dla innych to nauka słuchania

Aby mieć szacunek dla innych, musisz najpierw szanować siebie. Musisz także nauczyć się aktywnego słuchania. W poniższym artykule porozmawiamy o tym, w jaki sposób wyraża się szacunek i jakie ma on skutki.

para o wschodzie słońca symbolizująca szacunek dla innych

Niewiele wartości etycznych, społecznych, a nawet moralnych jest tak ważnych, jak szacunek dla innych. Żyjemy jednak w świecie, w którym brakuje tych, którzy twierdzą, że na szacunek trzeba sobie zasłużyć. Bronią tej tezy, jakby szacunek był nienaruszalnym prawem, z którym wszyscy przychodzimy na świat.

Szacunek jest najpotężniejszym elementem szczęśliwego życia. Osoby, które uczą się szanować siebie i innych, są w stanie kształtować pełniejszą, bardziej empatyczną i znaczącą wspólnotę. Jednak, jak powiedział Albert Camus, słynny francuski powieściopisarz, filozof i dziennikarz, stworzyliśmy typ społeczeństwa, w którym jest tylko taki rodzaj szacunku, który opiera się na strachu, którego jest w nadmiarze.

Szanujemy tego, który ma władzę, ponieważ jest ponad nami i boimy się konsekwencji zlekceważenia ich. Ta rzeczywistość, dodana do wielu innych, oznacza, że nie traktujemy odpowiednio słowa szacunek.

Popełniamy błędy, emocjonalne błędy, które wpływają na nasze relacje. Błędy te tworzą dystans i utrudniają budowanie autentycznej kultury szacunku. Jednak ułatwienie tego procesu i nauczenie się budowania od podstaw tego ważnego wymiaru społecznego i psychologicznego wymaga od nas treningu. Przede wszystkim musimy nauczyć się słuchać.

„Bycie błyskotliwym nie jest wielkim wyczynem, jeśli niczego nie szanujesz”.

-Johann Wolfgang von Goethe-

Mężczyzna rozmawiający z dziewczyną

Szacunek dla innych to nauka słuchania

Często mówi się, że szacunek zawiera w sobie dwa elementy. Pierwszy to moment, w którym cenisz i dajesz widoczność drugiej osobie, a drugi to moment, w którym uczucia te się odwzajemniają. Powinniśmy jednak dodać trzeci element, nie mniej ważny. To szacunek do siebie. Obejmuje zrozumienie, że docenianie siebie jest niezbędne do doceniania innych.

Ciekawe ostrzeżenie w tym zakresie daje nam Martin Seligman, pionier badań nad psychologią pozytywną. Poczucie własnej wartości jest kluczem do dobrego samopoczucia, a także ułatwia relacje społeczne. Kiedy czujesz się dobrze ze sobą i szanujesz siebie, skuteczniej współdziałasz z innymi. Jednak zbyt wysoka samoocena prowadzi do narcyzmu i wywyższenia siebie, gdzie pojawia się pokusa przekroczenia praw innych.

Guy Bodenmann, psycholog i profesor Uniwersytetu w Zurychu, dodaje kolejny element do tego pomysłu. W ciekawym badaniu przeprowadzonym w 2018 roku on i jego koledzy wskazali, że podstawą szacunku dla innych jest umiejętność słuchania. Ponadto umiejętność aktywnego słuchania jest zwykle wykonywana przez osobę o zdrowej samoocenie i dostosowanym poziomie empatii.

Słuchaj, aby zrozumieć, ponieważ zrozumienie oznacza szacunek

Słuchanie, aby zrozumieć, a nie odpowiadać, to doskonała formuła komunikacji. Niestety w rzeczywistości zdarza się to znacznie rzadziej niż byśmy tego chcieli. Niemniej jednak umiejętność szanowania innych zawsze zaczyna się od odpowiedniego traktowania i komunikacji. To podstawa każdej zdrowej relacji.

Jeśli któraś z poniższych sytuacji jest Ci znajoma, oznacza to, że druga osoba Cię nie szanuje.

  • Nie słucha Cię.
  • Nie wykazuje zainteresowania Twoją osobą.
  • Pokazuje nieelastyczną postawę. Na przykład, nie zwraca uwagi na Twoje rozumowanie i stawia między Wami barierę, zanim jeszcze zaczniesz mówić.
  • Słucha Cię, ale nie postępuje odpowiednio i nie bierze pod uwagę tego, co powiedziałeś i czego potrzebujesz.

okazywanie szacunku innym

Szacunek oznacza akceptację indywidualności drugiego człowieka

Kiedy uczysz swoje dziecko szacunku, zwykle ograniczasz się do powiedzenia mu, czego nie powinno robić. Na przykład: nie powinno bić, zabierać rzeczy innym, krzyczeć, popychać. Może to oznaczać, że w umyśle dziecka istnieje nadmiar zakazów „ Nie rób tego”. Najwłaściwszą rzeczą byłoby ustalenie, na bardzo wczesnym etapie, co należy zrobić, na czym polega szacunek i jak jest stosowany.

  • Szacunek oznacza dawanie widoczności innym i uświadamianie sobie, że każdy jest inny i wyjątkowy. Akceptacja różnic jest kluczem do dobrego samopoczucia.
  • Szacunek to umiejętność komunikowania się. Aby to zrobić, dziecko musi jak najszybciej nauczyć się słuchać, obserwować oraz cierpliwie i empatycznie łączyć się z innymi.

To wszystko wydaje się dość proste i oczywiste. Jednak w naszym dorosłym świecie wciąż jest wiele osób, które za wszelką cenę starają się mieć rację i mówią bez zrozumienia. Ci ludzie, zanim będą kogoś szanować, najpierw sami domagają się szacunku. Albo szanują tylko siebie i uważają się za lepszych od innych, naruszających ich prawa, poczucie własnej wartości i godność. Nie trzeba dodawać, że tego typu zachowań należy unikać za wszelką cenę. Ponadto zawsze pamiętaj, że kultura szacunku jest podstawą dobrego samopoczucia i szczęścia.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Bodenmann, G. (2018) The Power of Listening: Lending an Ear to the Partner During Dyadic Coping Conversations. Journal of Family Psychology 32(6) ·DOI: 10.1037/fam0000421
Scroll to Top