Dłonie się pocą… płytki oddech… drżące usta… obrazki licznych wypadków lotniczych pojawiające się w Twojej głowie… Nawet jeśli bardzo chcesz, po prostu nie możesz zaplanować żadnej podróży, która wymaga latania, ponieważ wywołuje to u Ciebie prawdziwy strach.
Umyka Ci dużo okazji, by zobaczyć najpiękniejsze miejsca, odwiedzić rodzinę lub przyjaciół, mieszkających gdzieś daleko. Strach nie pozwala Ci nawet pojechać ze swoją połówką w podróż waszych marzeń: odwiedzić Egipskie piramidy, zatańczyć hula na Hawajach lub zobaczyć kangury w Australii.
Czy wiesz, że strach przed lataniem jest dość często spotykany? Uważa się, że 1 z 4 osób cierpi z tego powodu. To cała ćwierć ludności! Czy jesteś jednym z nich?
Z uwagi na fakt, iż ludzie to istoty ziemskie i zwykle nie ufamy wszystkiemu, co ma związek z powietrzem lub oceanem, największym chyba jest strach, że samolot spadnie.
Nie ma znaczenia, ile razy Twoi krewni mówią Ci, iż masz większą szansę na śmierć w wypadku samochodowym, niż w samolocie. Albo że nowoczesne samoloty są najbezpieczniejszym środkiem transportu na świecie.
Wszystkie te racjonalne stwierdzenia, które wydają się być wzięte z podręcznika, nie mają dla Ciebie najmniejszego znaczenia.
Jak każdy inny, strach przed lataniem jest związany z emocjami, przeszłym doświadczeniem albo nawet wywołany prostym obejrzeniem filmu o katastrofie lotniczej.
Najgorsze jest to, iż nikt dookoła nie boi się latać, więc po prostu Cię nie rozumieją. Uważają, że przesadzasz, albo że tylko marnujesz okazje, by zobaczyć Nowy York, Rio de Janeiro lub Hongkong tylko przez te kilka godzin w samolocie.
By pokonać strach przed lataniem musisz latać
Możesz udać się do psychologa, możesz nauczyć się mechaniki lotniczej, by rozumieć każdy dźwięk i ruch samolota, albo nawet skorzystać się z symulatora lotu. Nic z tego nie pomoże Ci pokonać własny strach. Tylko właśnie latanie!
To zrozumiałe, że panikujesz po prostu myśląc o tym. Chyba nawet czytając ten artykuł trzęsą Ci się kolana, pocisz się, a serce bije się szybciej.
Więc, gdy ktoś Ci powie, iż wyjeżdżają na wycieczkę na inny koniec świata lub przenoszą Twoje wymarzone wakacje gdzieś daleko stąd, przestań się męczyć, tylko weź głęboki oddech i zacznij terapię.
Zapisz się na lekcję oferowaną przez różne linie lotnicze. Duża liczba przewoźników ma programy, które mają na celu pomóc pasażerom pokonać strach przed lataniem.
Na początek będziesz miał rozmowę indywidualną, a potem teoretyczny kurs z pilotami i mechanikami, które udzielą odpowiedzi na każde Twoje pytanie.
Na sam koniec dostaniesz sesję na symulatorze lotu. Będziesz miał do czynienia ze wszystkimi możliwymi sytuacjami, które mogą się wydarzyć w rzeczywistości (odlot i lądowanie, turbulencja, różne problemy techniczne itp.).
Medytuj lub ćwicz relaksację. To pomoże Ci pokonać stres i strach, które uderzają Ciebie gdy myślisz o lataniu. Ćwicz te techniki kilka dni przed zaplanowaną podróżą, aż wejdą Ci w nawyk.
Unikaj stosowania jakichkolwiek leków. Wielu osób, które boją się latać, decydują się na różne preparaty (przede wszystkim środki uspokajające) lub picie alkoholu w czasie lotu. Pierwszy sposób nie pomaga pokonać strach, tylko pozwala spokojniej przejść przez stresową sytuację.
Alkohol nie jest zalecany, gdyż tylko wytęża zmysły i powoduje rozstrój żołądka, bóle głowy i tak dalej. Ponadto obniża się zdolność człowieka kontrolować własne odruchy, co jest bardzo ważne podczas lotu.
Co robić w dniu przelotu
Zebrałeś się na odwagę (lub przynajmniej tak myślisz) i zgodziłeś się wreszcie na prośbę męża lub żony udać się do Macchu Pichu lub pojeździć na wielbłądach w pustyni. Gratulacje! Gdy planowałeś podróż, pakowałeś walizkę i wybrałeś któregoś z sąsiadów, by zaopiekował się o Twoje rośliny, nie było żadnego miejsca na panikę.
Ale wszystko to się zmienia po przyjeździe na lotnisko i wsiadaniu do samolota. Nieprzyjemne myśli zaczynają znowu wracać do Twojej głowy. Jesteś gotów uciec z terminala, nie martwiąc się, że Twój partner może polecieć sam. Tu musisz się uspokoić. Możesz pokonać swój strach.
Kilka praktycznych wskazówek
- Nie siadaj przy oknie. W przeciwnym razie będziesz bardzo się denerwować podczas startu lub w ciągu dnia, gdy widzisz same chmury. Warto też wybrać miejsce pod skrzydłami, ponieważ właśnie tam poruszanie się samolotu jest najmniej odczuwalne.
- Obserwuj ludzi. Prawdopodobnie będą się śmiali, będą spokojni i pewni siebie. To pokaże Ci, że nie ma się czego bać. Radzę też poinformować obsługę lotu, że się boisz latać. Wtedy zwrócą na Ciebie większą uwagę i pomogą przeżyć najbardziej krytyczne momenty.
- Głęboko oddychaj. Jeśli chcesz, możesz zamknąć oczy. Pamiętaj, że turbulencja to tylko zmiana prędkości mas powietrza i nie wpływa w żaden sposób na bezpieczeństwo samolotu.
- Zajmij się czymś. Przeczytaj książkę ulubionego autora, jakiś magazyn lub obejrz dobry film. Możesz również pomyśleć o tym, co czeka na Ciebie po przylocie.
- Ubierz się w lekkie ciuchy. Prawdopodobnie poczujesz się gorąco, będziesz spocony i zaniepokojony wszystkim. Zechcesz poczuć się jak najmniej uwięziony, więc ubranie musi być maksymalnie wygodne.
I na koniec, dobrym pomysłem będzie latanie w towarzystwie osób, które już wiedzą jak to wygląda. W ten sposób ich poczucie spokoju może się rozprzestrzenić na Ciebie i możesz trzymacz taką osobę za rękę w momencie, gdy się boisz.
Jeśli Ci się spodobał ten artykuł, zalecamy ten następny o najbardziej dziwnych fobiach. Czy kiedykolwiek o nich słyszałeś?