Silna wola – jak mogę ją pielęgnować? Idealnie, nie potrzebowalibyśmy żelaznej woli. Pływałlibyśmy tylko w rzekach, które mają sprzyjający prąd. Nie bylibyśmy tymi, którzy z jakiegoś powodu zdają się uwielbiać pomysł wypełniania swoich harmonogramów działaniami i zobowiązaniami, które testują ich wolę. Być może pokonanie wyzwań będzie satysfakcjonujące. Jednak poza tym wyczerpują także naszą psychikę.
Być może więc pierwszą rzeczą, którą powinniśmy podkreślić mówiąc o czymś takim jak silna wola, jest to, że nie powinniście jej nadużywać. Nie spędzaj codziennie całego dnia, dźwigając na swoich barkach taki ciężar. Postaraj się, aby większość twoich działań nie była wbrew grawitacji lub zdrowemu rozsądkowi.
Silna wola a nawyk
W przypadku bezwładności wola staje się mniej potrzebna. Przez bezwładność rozumiemy ruch, który ma dany przedmiot, gdy suma działających na niego sił wynosi zero. To podstawowa koncepcja w fizyce. Mówiąc inaczej, wyobraź sobie marmur toczący się po powierzchni bez tarcia. Na takiej powierzchni nigdy by się nie zatrzymał, a przynajmniej byłoby trudniej to zrobić.
Cóż, jeśli chodzi o ludzi, bezwładność wiąże się z przyzwyczajeniem. Na przykład – wszyscy mamy różne nawyki, jeśli chodzi o budzenie się rano. Jeśli ustalimy ścisły harmonogram wstawania z łóżka, w końcu łatwiej nam będzie wstać. Nie chodzi o to, by codziennie znajdować w sobie taką siłę, a raczej o przystosowanie naszego zachowania poprzez dyscyplinę, abyśmy mogli polegać mniej na woli, a bardziej na bezwładności działającej na naszą korzyść.
Motywacja – podstawa silnej woli
Jedną rzeczą, która jest bardzo dobra dla twojej woli, jest motywacja. Wyobraź sobie, że masz książki biblioteczne, które musisz zwrócić, by móc wypożyczyć nowe. Chcesz zdobyć nowe książki, ale zebranie książek, które już wypożyczyłeś, wyprawa do biblioteki, zwrócenie ich i znalezienie nowych wydaje ci się czymś wymagającym ogromnego wysiłku
Ponieważ nie możesz wypożyczyć nowych książek za pomocą pstryknięcia palcami, zamiast tego musisz podjąć wiele innych kroków, trudno jest zmusić się do wykonania tych czynności. Możesz skończyć na zwróceniu książek po terminie, ponieważ to bardziej cię motywuje.
Koszt nie zdobycia nowych książek jest niższy niż koszt nie wypożyczenia nowych książek i zapłacenia grzywny. Nie ma więc tutaj wystarczającej motywacji. Bez motywacji trudno jest działać wyłącznie w oparciu o siłę woli. Tak więc książki nie będą zwrócone, dopóki nie ma absolutnie żadnego innego wyjścia.
Związek pomiędzy motywacją a wolą może być również rozumiany w inny sposób. Na przykład, gdy ustalamy dla siebie jakiś średni lub długoterminowy cel , ustalanie celów krótkoterminowych również pomaga nam pozostać na dobrej drodze. Cele krótkoterminowe zwykle wymagają od nas mniejszego wysiłku i sprawiają, że cel długoterminowy staje się mniejszym ciężarem.
Wyobraź sobie, że zdecydowałeś się stracić 10 kilogramów. Aby to osiągnąć, zmieniasz dietę i zwiększasz swoje codzienne ćwiczenia. Jeśli cieszysz się na myśl o utracie wagi i czujesz dobrze realizując każdy, nawet mały cel, wysiłek wymagany do pozostania na tej drodze będzie łatwiejszy.
W ten sposób spełnienie małych celów znacznie zwiększa naszą wolę kontynuacji.
Silna wola, poczucie własnej skuteczności i określanie celów
Siła woli zależy również od tego, jak dobrze określamy nasze cele. Precyzyjne, podzielne, mierzalne, jasno określone cele dają nam większą kontrolę. Są bardziej stabilne i pomagają w naszej sile woli. W tym sensie niepewność przetestuje ją bardziej niż cokolwiek innego, ponieważ zabiera nam spod stóp solidny grunt.
Silna wola jest również wrażliwa na poczucie własnej skuteczności. Poczucie skuteczności ma związek z uczuciem lub intuicją, że osiągniemy sukces w robieniu czegoś. Na przykład mam przyjaciela, który jest sportowcem. Powiedział mi ostatnio, że musiał zawiesić treningi ze względu na szereg kontuzji.
Teraz zaczął ponownie ćwiczyć i doszedł do wniosku, że chociaż ćwiczenia zawsze były bardzo wymagające, teraz są znacznie bardziej trudne do wykonania od strony psychicznej. To dlatego, że martwi się, że ich nie dokończy i myśli nieustannie o tym, że z niektórych musiał zrezygnować.
W przypadku mojego przyjaciela, brak poczucia własnej skuteczności sprawił, że o wiele trudniej jest mu utrzymać siłę woli. Konieczność wczesnego wstawania, chodzenia na siłownię, rozgrzewki, tylko po to, by odkryć, że nie daje rady z treningami, zwiększyło tylko na nią nacisk.
Silna wola i wsparcie społeczne
Na koniec chcemy podkreślić, jak cenne jest wsparcie społeczne. Na przykład dzielenie się naszymi celami z innymi oznacza, że mogą oni nam pomóc w czasach słabości. Odpowiedzialność społeczna może nas zmotywować, ponieważ musimy zrobić to, co powiedzieliśmy.
W tym sensie wsparcie społeczne jest mieczem obosiecznym. Jeśli nie jest przeprowadzone w sposób rozsądny lub ciągle przypomina nam o naszych niepowodzeniach, może w rzeczywistości bardziej obciążać naszą siłę woli. Aby temu zapobiec, możemy podzielić się naszymi celami, ale także powiedzieć, w jaki sposób chcielibyśmy, aby inni nas wspierali.
Jak zobaczyliśmy, silna wola jest ważna. Istnieje jednak wiele innych czynników, które mogą nam pomóc w osiągnięciu naszych celów. Musimy uważać, aby nie zmarnować naszej energii, próbując wykorzystać samą siłę woli a przy okazji wyczerpując naszą wewnętrzną siłę. Zamiast tego powinniśmy robić to w mądry sposób i korzystać z tych metod, aby wzmocnić swoją wolę i robić rzeczy, na których nam zależy.