Rodzina – czy można bez niej żyć?

samotność

Istnieje część społeczeństwa, dla której rodzina nie jest niezbędna do życia. Zdaje się, że ta grupa ludzi stale rośnie. To nowa rzeczywistość, która ma miejsce na całym świecie.

Powodów może być wiele. Czasami jedynaki to nie rodzina sama w sobie. Dlatego starzeją się w samotności. Czasami rodziny się po prostu rozchodzą, a każdy jej członek żyje oddalony od drugiego o tysiące kilometrów. Innymi czasy, to przemoc jest przyczyną życia bez rodziny. Zdarza się też, że osoby w podeszłym wieku są opuszczane przez swoich bliskich.

“Więź, która łączy Twoją prawdziwą rodzinę to nie krew, lecz wzajemny szacunek i dzielona radość.”

Richard Bach

Niepokojącą rzeczą jest to, że jeszcze jakiś czas temu były to sytuacje wyjątkowe. Teraz jednak, chociaż nie jest to powszechne, scenariusz ten szybko się rozprzestrzenia. Liczba ludzi, którzy decydują się nigdy nie pobrać wzrosła, podobnie jak liczba rodzin, które decydują się tylko na jedno dziecko.

Rodzina – życie bez niej czyni nas bardziej bezbronnymi

“Rodzina” oraz jej koncept jest bardzo wyidealizowany. Prawdą jest, że zawsze istnieją problemy rodzinne. Podobnie jak w związkach miłosnych, rodzina jest również pełna przeciwieństw. Składa się z istot ludzkich, dlatego zawsze znajdziemy w niej szlachetne uczucia, jak i te negatywne.

depresja

Niemniej jednak, więzi rodzinne są zwykle silniejsze niż te, które nawiązujemy z innymi. Jak mówi powiedzenie “krew jest gęstsza od wody”. Nawet pośród krewnych, którzy nie najlepiej się rozumieją, związki krwi często implikują pewien poziom wzajemnych zobowiązań.

Dlatego życie bez rodziny czyni nas bardziej bezbronnymi. To prawda, czasami rodzina jest ogromnym źródłem fizycznego i psychologicznego ryzyka. Jednak ten, kto posiada rodzinę, która jest mniej więcej zdrowa, jest lepiej chroniony przed niebezpieczeństwami życia.

Samotność jako wybór

Mówi się, że prędzej czy później my wszyscy będziemy musieli stawić czoła samotności. Albo ponieważ nie będzie nikogo, do kogo będziemy mogli się zwrócić, albo dlatego, że inni nie będą mieli dla nas czasu. Jednak dzieje się tak niezależnie od tego czy masz rodzinę, czy nie. My wszyscy musimy się na to przygotować emocjonalnie.

radość

Czy jest możliwe żyć bez rodziny i nadal być szczęśliwym? Odpowiedź jest twierdząca. Człowiek jest obdarzony niezwykłą zdolnością adaptacji, co pozwala mu radzić sobie w każdych okolicznościach.

Jedyną istotną rzeczą jest tutaj to, aby taki stan był owocem świadomej decyzji. Ponieważ albo dobrowolnie zdecydowaliśmy się na takie życie, albo zmusiły as do tego okoliczności, które ostatecznie zaakceptowaliśmy.

Kiedy życie bez rodziny jest sytuacją, do której zostaliśmy zmuszeni, może okazać się to niezwykle bolesnym doświadczeniem. Może to też doprowadzić do lęków, a w konsekwencji choroby fizycznej, a nawet śmierci.

Pomyśl o przyszłości i idź naprzód

Istnieje etap w naszym życiu, kiedy każdy powinien określić jak bardzo życie bez rodziny jest dla niego ważne. Czasami po prostu pozwalasz czasowi upływać, bez stawiania czoła temu problemowi. Jednak nadejdzie moment, kiedy może być już za późno.

Jeśli zdamy sobie sprawę, że życie z innymi jest dla nas bardzo ważne, możemy podjąć pewne decyzje i zacząć żyć, tak jakiego pragniemy. W końcu okoliczności naszego życia nie spadają nam z nieba; są budowane. Najpierw w naszym umyśle, a potem za pomocą czynów. I naprawdę w dzisiejszych czasach istnieje wiele sposobów na to jak może być stworzona rodzina. Możemy przeanalizować rożne możliwości i wybrać tą, która nam najbardziej odpowiada.

taniec

Z drugiej strony, jeśli zrozumiemy, że życie z innymi nie jest dla nasz szczególnie ważne, musimy przygotować się na zaakceptowanie konsekwencji naszej decyzji. Istnieją oczywiście również zalety takiego kroku. Życie bez rodziny nie oznacza pogrążanie się w absolutnej samotności. Zawsze istnieją sposoby na to, aby czuć, że wszyscy ludzie są rodziną, a każdy zakątek świata naszym domem.

Scroll to Top