Przyjaciele – jak rozpoznać tych fałszywych?

Śledź

Często zdarza się, że po prostu ciężko jest rozróżnić między autentyczną torebką, a zwykłą podróbką. Mają ten sam kształt, ten sam kolor, takie same szycia, te same wymiary. Fałszywi ludzie postarali się nawet by przyozdobić ją nazwą marki na etykiecie. Jednakże występują drobne szczegóły, które na dłuższy dystans zdradzają podróbki.

Podróbka torebki blaknie w dziwny sposób, kiedy jest morka lub wystawiona na działanie słońca. Jej wewnętrzne kieszenie stworzone by chronić twoje najbardziej osobiste rzeczy okazują się być niedopracowane w szwach i powodują dyskomfort. Nawet pasek na ramię, którego używasz by ją nosić przestaje być tak wygodny, jak wydawał się być na początku.

“Fałszywość ma skrzydła i ulatuje, a prawda podąża za nim w żółwim tempie, w takim, że gdy ludzie zdadzą sobie sprawę z oszustwa jest już za późno.”

Miguel de Cervantes

Co zatem zamierzasz zrobić? Nadal ją nosisz, bo żal jest ci ją wyrzucać, a nadal jest “śliczna”, choć nigdy więcej nie założysz ją na ważną imprezę. To samo ma miejsce kiedy naszą torebką stają się fałszywi przyjaciele. Tak, nie przewidziałeś się, fałszywi przyjaciele.

Złotnik

Wydają się doskonali dla ciebie i dla twojej obecnej sytuacji, ale nie możesz zrozumieć dlaczego z biegiem czasu sprawiają ci coraz większy dyskomfort i przyprawiają o ból głowy, w stopniu większym niż spodziewałbyś się po osobach, z którymi doświadczyłeś trak interesujących rozmów. Fałszywi przyjaciele wydają się blaknąć wraz z upływem czasu.

Kłócicie się o błahostki i występuje napięcie, które w każdej chwili może wybuchnąć, doprowadzając do kłótni. Ich zachowanie pozostawia wiele do życzenia, ale nie chcesz w pełni otworzyć oczu na prawdę. Przechodzenie przez życie odrzucając przyjaźnie nie jest przyjemne dla nikogo.

Kobieta w kapeluszu

Nie ma jednak wątpliwości. Jeśli twój przyjaciel wykazuje takie zachowania, pora odłożyć torebkę do lamusa, a ich numer na listę “niepożądanych” kontaktów. Możesz też dokonać kompletnej refleksji, jeśli ich zachowanie odpowiada temu opisowi co do joty.

Zajrzyj też do artykułu: Kochać siebie, by móc pokochać innych

Cechy, którymi charakteryzują się fałszywi przyjaciele

  • Twój przyjaciel zdaje się uwielbiać z tobą rozmawiać, oczywista sprawa, ale większość rozmowy poświęcają na obgadywanie innych ludzi. Co ciekawe zdają się świetnie dogadywać z ludźmi, których krytykują, kiedy wychodzicie wszyscy razem.
  • Nie rozmawiają o ideach, rozmawiają o ludziach. Stale rozmawiają o tym co się z nimi dzieje. Niemożliwe jest utrzymanie rozmowy, która nie kończy się na analizowaniu życia innych i najdrobniejszych szczegółach, porównując ich do samych siebie.
  • Nie są szczerzy co do swoich uczuć, dlatego nie możesz ich zrozumieć. Złoszczą się, a ty jeszcze bardziej. Koniec końców zdają się przybierać defensywną taktykę “bo nikt ich nie rozumie”. To jest wyczerpujące.
  • Twoja sytuacja nie jest aż taka zła. Mówią, że cię rozumieją, chociaż odrzucają twoje problemy, jako “nie aż tak poważne”.

Zajrzyj też do artykułu: Przeszłość emocjonalna bólem teraźniejszości

  • Zachęcają cię do bycia szczęśliwym i pozytywnym, choć nie stosują tego do własnego życia. Oznacza to, że mimo zdawania sobie sprawy z faktu, że coś sprawia im ból, nakładają na to maskę fałszywej siły, która upada kiedy tylko ty zaczynasz robić coś ciekawego. Tracą kontrole lub są zmęczeni, bądź też miejsce w które ich zabrałeś jest męczące. Kolejny powód by wypunktować jak bardzo bezwartościowy jesteś w tej przyjaźni.
  • Udzielają nieodpowiednich komentarzy w stylu “moje było lepsze”, “już to robiłem”, “jasne, ale ja też tak miałem”, “to nie jest aż tak ważne…”.
  • Kładą zbyt duży nacisk na stosunki społeczne. Zawsze chcą pomóc całemu światu, ale kiedy się za to biorą, czują się przytłoczeni. Nie wiedzą jak powiedzieć nie, a kiedy to coś ważnego to zdają się wahać.

Zagubienie

Fałszywi przyjaciele i ich nastawienie

Mówią ci, że masz wiele zalet, kiedy jesteś przygnębiony, lubią być blisko ciebie… ale nie zdają się być entuzjastyczni słysząc o twoich osiągnięciach. Mówią demotywujące rzeczy jak na przykład “to zawsze się źle kończy” lub “bądź realistą”. Są z tobą w złych chwilach, ale nie zdają się cieszyć razem z tobą, kiedy doświadczasz czegoś dobrego.

  • Nie mają poczucia humoru, a na pewno nie jest ono takie samo jak twoje. Lubisz się śmiać i kiedy mówisz im coś zabawnego odpowiedzą “No cóż, nie wiem co jest w tym zabawne”. Nie wiesz o czym masz dalej mówić.
  • Pytają cię o innych znajomych i o twoją rodzinę z wyraźną intencją oceniania ich. Nawet jeśli odmawiasz odpowiedzi, oni naciskają. Lubią wiedzieć o rzeczach, które ich nie dotyczą.

Poplątanie

  • W kółko opowiadają te same historie. Jakby stracili już rachubę tego komu je do tej pory opowiedzieli.
  • Przy wielu ludziach słyszysz jak mówią “To jest bardzo delikatna sprawa, ale nie mów nic, dobrze?” Oczywiście nie jest to model dobrego zachowania przy innych. Jeśli nie mieliby ochoty powiedzieć, nie prosiliby innych, aby utrzymali to w tajemnicy.
  • Nie można rozmawiać z nimi o polityce, czy religii. Mają już w podorędziu gotową frazę by zakończyć rozmowę, sprawiając wrażenie, że to ty jesteś tym wariatem, który rozpoczyna rozmowę na drażniące tematy.
  • Są nieprzyjemni. Narzekają i nie są zbyt czuli. Mają straszną trudność w mówieniu “kocham cię” lub przytulaniu ciebie.
  • Mówią, że są silni i wiele przeszli, ale to nie powinien być powód by umniejszać ważności twoim zmartwieniom, szczególnie kiedy słyszałeś te teksty w każdej możliwej sytuacji, nie ważne jak nieistotne się wtedy dla ciebie wydawały.

Ciemny anioł

Jeśli masz przyjaciela, który wykazuje niektóre z tych cech, być może nadszedł czas by z nim porozmawiać. Czasami jedynym rozwiązaniem na toksyczną znajomość jest po prostu rzadsze spotykanie się i pozwolenie by znajomość sama zanikła.

Scroll to Top