Przemoc w rodzinie zawsze pozostawia głębokie blizny, a czasami są one niemożliwe do wymazania. Psychologiczne skutki przemocy domowej są szczególnie głębokie, jeśli krzywda wyszła od kogoś, kogo się kocha.
Powinniśmy ustalić różnicę między obrażeniami psychicznymi a przemocą psychologiczną. Obrażenia psychiczne są wynikiem aktu przemocy. Składa się z odczuć i emocji odczuwanych bezpośrednio po doświadczeniu przemocy. Efekty psychiczne są natomiast śladami pozostawionymi w Twoim umyśle, gdy uszkodzenie psychiczne nie zostało odpowiednio potraktowane.
Przemoc w rodzinie to właśnie jeden z takich problemów.
“W każdym romantycznym związku, jeśli Cię nie kochają, nie zasługują na Ciebie, a tym bardziej, jeśli Cię skrzywdzą. Jeśli ktoś rani Cię bez końca nie mając takiego zamiaru, może zasługuje na Ciebie, ale nie jest dla Ciebie właściwą osobą”.
-Walter Riso-
Przemoc w rodzinie i rodzaje nadużyć w rodzinie to dwa rodzaje, które mają największy wpływ. Istnieje głęboka więź emocjonalna, więc nadużycie trwa przez długi czas. Najgorsze jest to, że nadużycia są często subtelne lub tolerowane przez środowisko albo kulturę. Dlatego często nie jest to nawet postrzegane jako problem i dlatego trwa od dziesięcioleci.
Przemoc w rodzinie
Przemoc domowa może objawiać się na wiele różnych sposobów. Jednym z najbardziej brutalnych i bolesnych jest rodzaj przemocy fizycznej. Istnieje jednak wiele rodzajów nadużyć, które są prawie niewidoczne dla osób z zewnątrz.
Przemoc w rodzinie może wyglądać tak:
- Kpiny i drwiny z przekonań, wyglądu lub opinii osoby krzywdzonej.
- Ciągłe wypominanie błędów i mówienie, że osoba krzywdzona nie może zrobić nic dobrze.
- Manipulacja, aby osoba ta poczuła się winna. Sprawca obwinia ją za nie spełnienie ich oczekiwań, a następnie karze milczeniem lub gniewem.
- Zaprzeczanie wobec zarzutu nadużycia. Jeśli ofiara próbuje o tym porozmawiać, agresor odmawia i nie przyznaje się do swoich szkodliwych działań.
- Izolacja od przyjaciół i rodziny. Obejmuje to zazdrość i krytykę skierowaną w ich stronę.
Wspólnym czynnikiem w tych zachowaniach jest chęć kontrolowania. Sprawca zawsze próbuje narzucić swoją wolę innej osobie, nawet jeśli robi to subtelnie. W rzeczywistości nie musi nawet krzyczeć ani obrażać drugiej osoby, by nosiło to już miano przemocy domowej.
Skutki przemocy domowej
Przemoc domowa zawsze ma konsekwencje psychologiczne. Pozostawia ślady na ciele, umyśle i życiu towarzyskim ofiary. Chociaż każdy przypadek jest wyjątkowy i każdy reaguje inaczej, konsekwencje są mniej więcej takie same.
Główne skutki przemocy w rodzinie obejmują:
- Psychologiczne konsekwencje: Głównie uszkodzenie poczucia własnej wartości. W rzeczywistości ludzie o małej miłości własnej mają większą szansę wpaść w ręce osoby stosującej przemoc. Poczucie winy i beznadziejność są bardzo powszechne, podobnie jak lęk i depresja.
- Konsekwencje fizyczne: problemy ze snem, problemy z trawieniem, bóle głowy, nadciśnienie i problemy z oddychaniem.
- Skutki społeczne: w większości przypadków ofiara izoluje się. Przestaje spotykać się ze swoimi przyjaciółmi i rodziną, czuje się niegodna i zawstydzona. Oczywiście stara się również nie denerwować partnera, który prawie zawsze jest podejrzliwy wobec spotkań towarzyskich.
Ważne jest, aby zwrócić uwagę, że sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana w przypadku mężczyzn, którzy są wykorzystywani. Społeczeństwo wciąż ma szowinistyczną mentalność.
Dlatego mężczyźni często ukrywają to, że ktoś stosuje wobec nich przemoc, a nawet odmawiają przyznania się do tego. To sprawia, że są nieco bardziej skłonni do rozwijania problemów zdrowotnych i uzależnień w wyniku ukrytego bólu.
Co powinienem zrobić?
Przemoc domowa powoduje wiele zamieszania, zwłaszcza na początku. Powszechne jest posiadanie wielu sprzecznych uczuć, postaw i myśli. Jednocześnie kochasz i nienawidzisz swojego partnera. Czujesz się zirytowany, ale jednocześnie uzasadniasz jego zachowanie.
Nigdy nie jest łatwo zmierzyć się z faktem, że osoba, którą kochasz, jest również źródłem tak poważnego problemu. Trudno przyznać, że być może jedynym wyjściem jest odejście od niej. Wszystko to jest częścią perwersyjnej dynamiki przemocy domowej.
Najtrudniejszą częścią wydostawania się z tego typu sytuacji, która zawsze jest bardzo szkodliwa, jest zrobienie pierwszego kroku. Oznacza on przyznanie się i zaakceptowanie tego, że jesteś w związku pełnym agresji.
Kiedy już to zaakceptujesz, następnym krokiem będzie stawienie czoła faktowi, że problem nie zniknie sam. Dlatego musisz poprosić o pomoc. Idealnie byłoby poszukać psychoterapeuty, ponieważ w grę wchodzą prawdopodobnie bardzo głębokie kwestie.