Osoba, która Cię zniszczyła, nie może być tą, która Cię naprawi

Osoba, która Cię zniszczyła, nie może być tą, która Cię naprawi
Raquel Aldana

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Raquel Aldana.

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2023

Pamiętaj o tym: osoba, która Cię zniszczyła nie może ponownie poskładać Twojego życia. Nie popełniaj tego błędu. Nie myśl, że ta osoba będzie tą, która Cię naprawi, pomoże Ci przezwyciężyć obrażenia i wyeliminować ból.

Jeśli związek wyrządza Ci krzywdę, nie pozwól sobie na powrót. Nie wracaj, bo boisz się samotności lub nie umiesz żyć bez partnera. Ponieważ dysfunkcjonalne relacje, jeśli nie zostaną odpowiednio traktowane, nie tracą na swoim znaczeniu z dnia na dzień.

Pamiętaj, że Twój umysł wypełnił się argumentami na rzecz życia bez tej osoby, kiedy się rozstaliście. Bolało a Ty nadal miałeś powody, by chcieć pozostać u boku partnera, ale chciałeś się przekonać, że to nie będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem.

Osoba, która Cię zniszczyła, nie może być tą, która Cię naprawi.

Śpiąca dziewczynka.

Wszystko, przed czym uciekasz, skazuje Cię na powtarzanie tego

Czas płynie, a konflikty powtarzają się. Upokorzenie, nieufność, żądło z rany, która nie zagoiła się prawidłowo. Wszystko, od czego uciekasz bez rozwiązania problemu, jest skazane na powtarzanie się. Freud doszedł do tego wniosku w 1920 r. w swojej książce “Poza zasadą przyjemności“. Wtedy nazwał to przymusem powtarzania.

Oznacza to, że ludzie mają tendencję do potykania się o ten sam kamień (każdy ma oczywiście swój własny). Nawiązując do tematu, kiedy Twój osobisty kamień jest pewnego rodzaju związkiem, będziesz systematycznie do niego powracał.

Fakt, że twoja skała ma “ludzkie imię” lub “ludzką postać” symbolizuje, iż masz tendencję do współdziałania w ten sam sposób, generowania uzależnienia emocjonalnego i szukania miłości w określony sposób, często u konkretnej osoby.

Dlatego często napotykasz podobne problemy, mimo że znajdujesz się w różnych fazach życia. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ wszystko, od czego uciekasz, jest skazane na powtarzanie się. Jeśli nie zastanowisz się i nie przemyślisz swoich decyzji lub sposobu interakcji, jesteś skazany na popełnianie tych samych błędów.

Smutna kobieta.

Osoba, która Cię zniszczyła nie pomoże Ci w odbudowaniu się. Zaakceptuj zmianę i idź dalej…

“Zawsze trzeba wiedzieć, kiedy dany etap się kończy. Jeśli nalegamy na pozostanie w nim dłużej niż to konieczne, tracimy szczęście i znaczenie innych etapów, przez które musimy przejść.

Zamykanie cykli, zamykanie drzwi, kończenie rozdziałów – jakąkolwiek nazwę mu nadamy, ważne jest by chwile z naszego życia, które zakończyliśmy pozostawić w przeszłości”

Paulo Coelho

Kiedy coś wewnątrz nas pęka, nic nie jest takie samo

Kiedy ulegasz załamaniu, kiedy odczuwasz głęboki ból w środku, pragniesz stabilności i dobrego samopoczucia, które kiedyś zapewniała Ci ta osoba. Niepewność ironicznie daje pewność, że “w towarzystwie wszystko jest zawsze lepsze”.

Oczywiście związek zależny od więzi emocjonalnej opiera się na dysfunkcyjnym przywiązaniu. Ale jest to coś, co możesz modyfikować, ciągle zmieniając swoje doświadczenia i refleksje.

Zmiana opiera się na tworzeniu nowych i utracie innych więzi. Jeśli doświadczenia są bardzo różne i znaczące, sposób przedstawiania czegoś, strategie i uczucia zmienią Twoją skłonność do szukania relacji opartych na zależności.

Kobieta próbująca siebie naprawić.

Naprawianie emocjonalnej pustki jest osobistym zadaniem. Nikt nie ma mocy ani odpowiedzialności, aby to zrobić lub zmusić nas do tego. Należy pamiętać, że każdy proces zmian wiąże się z bólem i wysiłkiem.

Pożegnanie z kimś nie oznacza, że ​​cofasz się o krok. Oznacza to, że oddzielasz to, co wzbogaca cię od tego, co Cię niszczy. Oznacza to dbanie o swoją wartość i zaprzestanie ścigania okruchów miłości, która Ci szkodzi.

Pozwolenie na to, by ból Cię opuścił wzmacnia Twoje poczucie własnej wartości

Oderwanie się od wszystkiego, co wiąże się z egoizmem lub nieuzasadnionym poczuciem iż czegoś brakuje, pomoże Ci rozpocząć nowy etap. Pomaga zasiać podstawy dla poczucia własnej wartości i wzrastać emocjonalnie.

Odpuszczenie i ucieczka od szkodliwych związków oznacza wyjście na wolność. Oznacza to, że rozwijasz się i tworzysz nowe życie. Nowe życie, w którym dajesz radę sam i dla odmiany oddychasz psychologicznym tlenem z żyznej atmosfery.

Zasypanie piachem swojego bólu nie gwarantuje pomyślności związku. Czasami historia posiada elipsy, którym należy zabrać dwa kroki, by je zakończyć. To pożegnanie oznacza pozbawienie się władzy na nieokreślony czas. Może to być trudne, ale natychmiastową konsekwencją będzie rekonstrukcja Twojego istnienia i harmonia wewnętrznego świata. To nie zawsze jest łatwe, ale konieczne.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.