Strach przed niepowodzeniem, czy też tym, że dosięgnie nas taka czy nie inna porażka jest dość powszechnym zjawiskiem. Jest to sposób myślenia, który ogranicza nasze możliwości, paraliżuje nas i uniemożliwia nam rozpoczęcie pracy nad mnóstwem ciekawych projektów.
Wynika to z tego, że widmo niepowodzenia automatycznie wywołuje u nas poczucie tego, że ten konkretny cel jest całkowicie poza naszym zasięgiem. Jednak prawdziwym niepowodzeniem jest to, że przestajesz próbować coś zrobić ze swoim życiem.
Porażka nie oznacza przecież końca wszystkiego, a jedynie drobne, tymczasowe niepowodzenie. Każdy z nas może popełniać błędy. Przyzwolenie na taki rozwój wydarzeń leży przecież u podłoża nauki. Stanowi także zbiór cennych doświadczeń w każdym aspekcie naszego życia.
“Każda porażka jest w stanie czegoś człowieka nauczyć. O ile on tego oczywiście chce.
A ty jesteś zbyt rozsądną osobą, aby nie skorzystać z tak cennej lekcji,
jaką niesie ze sobą każda porażka”.
–Charles Dickens–
W ciągu pierwszych kilku miesięcy naszego życia nie robimy nic, prócz rozwiązywania mnóstwa różnych problemów i zadań. To właśnie każdy kolejny krok, który wykonujemy powoduje potknięcia i upadki.
Ale choć zazwyczaj towarzyszy im porażka, to właśnie w ten sposób próbujemy swoich sił, badamy bezpośrednie otoczenie i odkrywamy wszystko to, co jest nowe wokół nas. Nie nauczylibyśmy się chodzić, gdybyśmy nie mieli odwagi, aby upaść w tym, czy w innym momencie.
To samo dzieje się z nami za każdym razem, gdy dowiadujemy się czegoś znaczącego dla naszego życia. Musimy podjąć ten wysiłek i wykonać wcześniej wiele nieudanych prób, aby uzyskane w ten sposób doświadczenia dodać do naszych bogatych zasobów wiedzy o świecie.
Porażka, a dalsze pokonywanie wyboistej drogi przez życie
Wyboje na drodze naszego życia, które napotyka każdy z nas na pewnym jego etapie mają ogromną wartość. Są one niezwykle cenne zarówno dla naszego rozwoju osobistego, jak i dla zrozumienia wielu aspektów z nim związanych.
Przyczyniają się również do zebrania w sobie odpowiedniej ilości odwagi niezbędnej do podjęcia czekającego nas wyzwania. Dzięki trudnościom, które stają na naszej drodze, możemy nabrać nowych umiejętności. Bez cienia wątpliwości prędzej czy później pomogą nam one stawić czoła wyzwaniu, które napotkamy po jakimś czasie.
Te potencjalne przeszkody mogą dotyczyć naszych myśli, lęków, różnych sytuacji oraz wydarzeń itp. Ważne jest jednak sprawne rozwiązywanie przez nas tych wszystkich trudności. Rozpoznanie okoliczności, w wyniku których się one pojawiły w naszym życiu, jaką rolę w nim odgrywają i jaką lekcje możemy dzięki nim uzyskać to kluczowe aspekty wiodące nas do sukcesu.
Porażka nie oznacza bowiem czarnej dziury. To raczej zbiór zawierający mnóstwo pożytecznych doświadczeń, które przydadzą nam się na późniejszych etapach życia. Czasami, aby osiągnąć równowagę, musimy nauczyć się zatrzymywać na naszej drodze. Można to porównać do potknięcia się o kamień na niej leżący.
Możemy nauczyć się w ten sposób czegoś cennego (na przykład spoglądać pod nogi), jeśli zdamy sobie sprawę z tego, czego się obawiamy. Jeśli będziemy unikać wszystkiego tego, co budzi w nas niepokój i automatycznie odrzucać wszystkie możliwości rozwiązania problemu nie wierząc we własne siły, nigdy nie będziemy w stanie zmienić niczego na lepsze.
Jeśli zajmiemy się daną sytuacją w nieodpowiedni sposób lub nieświadomie zrobimy wszystko, aby jej uniknąć, to nawet jeśli byłoby to pozornie korzystne działanie w obliczu tego problemu to jednak w odniesieniu długofalowym będzie to jednak błędem. Bo nawet jeśli efektem będzie początkowo porażka, to i tak będzie ona pierwszym krokiem w kierunku osiągnięcia naszych marzeń.
Sukces jest przeznaczony dla tych, którzy mają odwagę spróbować
Łatwo i wygodnie jest sobie myśleć, że po prostu nie możemy mieć czegoś, czego bardzo chcemy. Albo też wmawiać sobie, że coś jest absolutnie to poza naszym zasięgiem lub że potrzeba zbyt wiele wysiłku do zdobycia tego czegoś. Ale to właśnie to jest prawdziwa porażka – nie nieudane starania, ale brak choćby podjęcia próby.
“Im trudniejszy jest konflikt, tym bardziej chwalebny jest końcowy triumf.”
–Thomas Paine–
Naprawdę w pełni triumfującymi ludźmi są ci, którzy nie zatrzymują się, gdy tylko widzą przed sobą jakieś trudności. To te osoby, których nie paraliżuje obawa przez nowym wyzwaniem.
Ludzie sukcesu nie narzekają na wysiłek wymagany do tego, aby którzy krok po kroku realizować swoje cele. Zatrzymują się dopiero wtedy, kiedy osiągną to, czego chcieli. A jeśli im się to nie uda? Nie jest to dla nich porażka, ale okazja do stania się jeszcze mocniejszymi.
To ludzie, którzy postrzegają niepowodzenie jako coś niezbędnego, jako okazję do nauki i doskonalenia. To ludzie, którzy codziennie pytają, czy są tam, gdzie chcą. A także czy robią to, co naprawdę kochają i co naprawdę stanowi ich pasję.
Prawdziwy triumf wynika z odwagi pozwalającej Ci spróbować. Wszyscy ci, którzy mają taką postawę, idą naprzód. Wybierają przy tym różne ścieżki, aż osiągną osobisty sukces.
Sukces jest dla tych, którzy rozumieją znaczenie słowa porażka
Osiągnięcie dojrzałości osobistej wymaga zrozumienia tego, że frustracja jest częścią podróży. Wynika to z tego, że ponieważ wiele razy nie udało Ci się osiągnąć tego, co sobie postawiłeś za cel, to tym samym uzyskałeś znacznie więcej szans na zmianę swojej perspektywy.
Niepowodzenie nie jest takie frustrujące, gdy masz czyste sumienie. Jeśli wiesz, że starałeś się jak najlepiej, ale Ci się nie udało, taka porażka nie boli. Zamiast tego będziesz czuł satysfakcję z samego faktu próbowania.
Nie ma wtedy w Tobie żadnego poczucia winy. Niczego się także wtedy nie boisz. Jeśli czegoś nie uda Ci się osiągnąć mimo tego, że włożysz wielki wysiłek w kolejne próby, pozostaje tylko wzruszenie rąk. A to nie jest tym samym, co porażka wynikają z braku podjęcia wyzwania.
Kiedy będziemy mogli zrozumieć lepiej nasze niepowodzenie, zbliżymy się jednocześnie do naszej prawdziwej natury. To, co naprawdę ważne i wartościowe nie jest związane z sukcesem. Ani tym bardziej z opiniami innych ludzi. To jest coś, co bardziej zamieszkuje w Tobie. To coś, czego dowiadujemy się o sobie w procesie starania się o osiągnięcie wyznaczonego sobie celu.
Z odwagą staraj się osiągnąć to, czego chcesz i o czym marzysz. Być nie osiągniesz tego celu. Ale niezależnie od efektów swoich starań nie będziesz żałował tego, że nie spróbowałeś. Po drodze znajdziesz za to świat pełen nowych, zachwycających możliwości, przydatnych na przyszłość.