Oceniasz siebie, ale czy aby w należyty sposób?

Jak oceniasz siebie? - Kobieta patrzy w lustro

Czy oceniasz siebie we właściwy sposób? Dlaczego to takie ważne? Jeśli nie oceniasz siebie w rzetelny sposób, tworzy się niesprawiedliwy obraz własnej osoby, który pozostawia trwały ślad w psychice. To rozgrywka, w której jesteś rzeczoznawcą i ocenianym.

Sytuacja taka może się oczywiście wydawać niebywale trudna i niewygodna. Jak mówi Laura Restrepo, “Nigdy nie powinno się okazywać braku doceniania dla szczęścia, które każdy ukrywa w dawnym bólu”.

Pamiętaj, że konsekwencje wynikające z tego, że nie oceniasz siebie w odpowiedni sposób nie spadają wyłącznie na Ciebie.

Skutki takiego działania odcisną się piętnem na całym Twoim otoczeniu: na dzieciach, małżonku, dalszej rodzinie, przyjaciołach czy kolegach. Będą oni cierpieć, ponieważ Ty nie ocenisz siebie dostatecznie dobrze.

Tak więc, jeśli wykazujesz braki w samoocenie, patrząc w lustro będziesz w nim widzieć kogoś małego, niewiele znaczącego, choć w rzeczywistości posiadasz cechy, które mogłyby być Twoimi wielkimi atutami, ale je ignorujesz.

Czy oceniasz siebie dostatecznie dobrze?

Trudno jest oceniać samego siebie w rzetelny i realny sposób. Podobnie jak nie do końca wiemy jakie cele możemy osiągnąć zdobywając się na wysiłek i ciężką pracę, a jakie pozostają poza naszym zasięgiem. Trudność w samoocenie wynika tez z faktu, że nieraz osiągamy sukcesy, a innym razem zawalamy. To wpływa na samoocenę.

Smutna kobieta

Kiedy nie oceniasz siebie w sposób wystarczający i właściwy dochodzi do serii mechanizmów, które uzewnętrzniają Twoje wnętrze. Ocenienie tego, czy jego poszczególne składniki są obecne w Twoim życiu, czy nie, pozwala na sprawdzenie jakim sędzią czy rzeczoznawcą okazujesz się być dla własnej osoby.

Z czego więc składa się Twoje wnętrze? Podążymy śladem rozumowania Xaviera Moliny, psychologa, którego doświadczenia okażą się nam niezwykle pomocne.

Samoocena, która pokazuje czy wystarczająco się cenisz

Nadmiar skromności

Wiele osób okazuje sobie brak doceniania przejawiając skromność w zbyt dużym zakresie. Czy to oznacza, że skromność jest cechą negatywną? Oczywiście, że nie. Chodzi raczej o to, by w kontekście skromności nie popadać w brak równowagi, przechylając szalę na negatywną stronę. To prowadzi do braku pewności siebie.

Co możesz zrobić, jeśli stwierdzasz, że należysz do wspomnianej grupy osób? Zacznij akceptować pochwały, których udzielają Ci inni, nie podważaj ich autentyczności. Pamiętaj, że nadmiar skromności może powodować problemy z samooceną.

Nadmierne ocenianie cudzych opinii

Nie można zapominać, że wszyscy ludzie mają zdolność oceniania i umiejętnie z niej korzystają. Opinie takie nie powstają jednak na zasadzie wykorzystania jakiegoś rygorystycznego procesu myślowego czy analitycznego.

Nie zawsze można więc ufać cudzej ocenie, ale nie jest dobrze w nadmiarze szacować ich poprawność. 

Kiedy przedmiot oceny jest dla nas ważny może dojść do tego, że zaczniemy traktować się zbyt surowo. Ludzie cechujący się brakiem poczucia bezpieczeństwa zazwyczaj w nadmiarze oceniają cudze opinie.

Nie powinniśmy więc przesadnie brać do siebie tego, co inni o nas myślą. Ich komentarze nie są ważniejsze od Twoich własnych.

Wytykanie kokoś palcem

Dla dobra ogółu poświęcasz swoje własne

Nie jest niczym złym myślenie o korzyściach ogółu. Czasem postawienie cudzego dobra ponad swoje może być godne pochwały i altruistyczne. Jednakże jeśli stale stawiasz potrzeby innych ponad swoje, to z pewnością nie oceniasz siebie we właściwy sposób. Dlaczego uważasz, że inni są ważniejsi?

Czy naprawdę myślisz, że uszczęśliwianie innych własnym kosztem ma jakikolwiek sens? Jeśli sam nie jesteś osobą spełnioną, jak możesz sprawić, by inni tacy właśnie byli? Nie możesz im pomóc czuć się dobrze, bo sam nie masz pojęcia jak to jest. Możesz jedynie podzielić się niespełnieniem i brakiem prawdziwej radości.

Jeżeli natomiast inna osoba nie chce widzieć Cię w dobrobycie, być może powinieneś poszukać nowej znajomości.

Nie ma obowiązku, który moglibyśmy zaniedbać bardziej niż obowiązek czynienia siebie szczęśliwym

-Robert Louis Stevenson-

Czujesz się celem ataków, pośmiewiskiem

Jeśli nie oceniasz siebie w należyty sposób, prawdopodobnie stale będziesz się czuć celem, w który uderzają cudze żarty. Może dojść do tego, że jakikolwiek żart, komentarz, czy spojrzenie będziesz poddawać nadinterpretacji i odbierać jako atak w swoją stronę. To z kolei spowoduje niepokój.

Nie powinieneś jednak myśleć, że cały otaczający Cię świat myśli wyłącznie o Tobie. Osoba mająca właściwe poczucie własnej wartości zazwyczaj takich uwag nawet nie zauważa, są jej zupełnie obojętne. Nie zwracaj więc uwagi na to czy lubisz innych, ale czy lubisz samego siebie.

Powątpiewanie we własne możliwości

W tej kwestii Twoim największym wrogiem jest Twój własny sposób myślenia, czyli Ty sam. Jeżeli stale podważasz swoje zdolności i umiejętności, to prawdopodobnie nawet nie masz pojęcia jak wiele ich posiadasz.

Smutna dziewczyna

Nie rób z siebie ofiary losu. Posiadasz zarówno zdolności, jak i różne nadzwyczajne umiejętności. Możesz zrobić tyle, na ile sam sobie pozwolisz. Tak więc czas stanąć mocno na ziemi i wziąć się do ciężkiej pracy. Możesz wiele osiągnąć jeśli każdą decyzję podejmiesz w sposób rozsądny.

Trzymasz się mocno swojej strefy komfortu

Jak tu wygodnie! Tak właśnie czujesz się w swojej strefie komfortu. To zupełnie normalne. W szarości dnia codziennego wiele osób czuje się dobrze. Prawda jest jednak taka, że to strach powstrzymuje ich przed jej opuszczeniem. Zawsze uważają, że zmiany wyjdą im wyłącznie na gorsze.

Jeśli Ty również masz z tym problem, to dlatego, że oceniasz siebie zbyt negatywnie. Jeśli siedzisz w bańce, którą sam sobie stworzyłeś i wmawiasz sobie, że jesteś tam szczęśliwy, to może nawet rzeczywiście już w to wierzysz. Istnieje jednak mnóstwo innych sposobów na życie. 

Czekają one na odkrycie właśnie przez Ciebie. Wystaw więc głowę ze swojej szarej bańki i zobacz jak kolorowy jest świat.

Istnieje pewna zasada, która skutecznie się broni przed każdą informacją, która broni się przed badaniami, która nigdy nie przestaje utrzymywać człowieka w pułapce ignorancji… To zasada nie doceniania tego, co nie zostało jeszcze odkryte.

-Herbert Spencer-

Teraz już wiesz, że jeśli nie oceniasz siebie w odpowiedni sposób, tracisz wiele codziennie nadarzających się możliwości. Poczucie bezpieczeństwa i realizowanie się powinny być celem każdego z nas.

Tylko na tej podstawie możemy być naprawdę szczęśliwi i takimi czynić wszystkich w naszym otoczeniu.

Scroll to Top