Pewne emocje, mieszkają w nas niczym potwory, które stale nas prześladują. Wydostają się na zewnątrz w najmniej oczekiwanych momentach i uwidaczniają się jako poczucie winy, strach, pycha, egoizm czy zazdrość… Niełatwo jest zupełnie wyeliminować negatywne emocje. Możliwe jest jednak ich zaakceptowanie bądź przejęcie nad nimi kontroli.
Czasami to dość skomplikowane wyzbyć się poczucia winy lub pozostać nieustraszonym w obliczu sytuacji, która nas przeraża.
“Emocje są jak dzikie konie. Nie są wyjaśnieniem, które pomoże nam iść do przodu, to raczej zadanie do rozwiązania dla naszej silnej woli.”
-Paulo Coelho-
Rozpoznawanie emocji
Wszyscy możemy się nauczyć jak identyfikować oraz radzić sobie z naszymi emocjami, ale również możemy rozpoznawać je u innych wykorzystując naszą inteligencję emocjonalną. W ten sposób jesteśmy w stanie wyczuć co przeżywa druga osoba poprzez czytanie z jej słów, gestów oraz sposobu wyrażania się.
Karol Darwin twierdził, że wszystkie zwierzęta (włączając ludzi) mają szeroki zakres emocji, i że te emocje posiadają funkcję społeczną, jako że służą procesowi adaptacji do otoczenia.
Istnieje sześć podstawowych emocji i każda z nich ma odmienną funkcję…
- Strach. Odczuwamy go kiedy mierzymy się z niebezpieczeństwem, czy jest on realny, czy wyimaginowany. Strach skłania nas do chronienia siebie oraz wyostrzenia czujności.
- Zdziwienie. Odczuwane jest w wyniku nieoczekiwanego wydarzenia, pozytywnego lub negatywnego. Zdziwienie pozwala nam się orientować, kiedy znajdujemy się w nowej sytuacji.
- Wstręt. To obrzydzenie wywołane czymś, co nas odrzuca.
- Gniew. Uczucie irytacji. Występuje kiedy mierzymy się z sytuacją, która nam przeszkadza. Gniew to negatywny oraz destrukcyjny rodzaj emocji.
- Radość. Euforia wyrażana, kiedy coś czyni nas szczęśliwym oraz zapewnia nam uczucie bezpieczeństwa i dobrobytu.
- Smutek. To uczucie wytwarzane przez negatywne sytuacje. Smutek prowadzi nas do przezwyciężenia danej sytuacji oraz uwolnienia naszych emocji.
Emocje – jak sobie z nimi radzić
Jeśli chodzi o emocje, istnieje kilka technik kontrolowania ich oraz radzenia sobie z nimi…
Techniki natychmiastowego kontrolowania emocji
Te metody stosowane są, aby kontrolować nasze emocje w momencie, kiedy się pojawiają.
Generalnie, chodzi o zarządzanie naszą uwagą. To wysiłek mający na celu unikanie wyrażania negatywnych emocji, kiedy nadchodzą oraz powstrzymywanie się od uniesienia.
Techniki na odkrywanie przyczyn naszych emocji
To grupa technik, skierowanych na zrozumienie co sprawia, że w danej sytuacji reagujemy w określony sposób oraz znalezienie sposobu, który pomoże nam zareagować lepiej.
Powodem niewłaściwej reakcji może być niskie poczucie własnej wartości, niewłaściwa ocena sytuacji, strach, itd.
“Nie jesteśmy odpowiedzialni za nasze emocje, ale odpowiadamy za to, co z nimi uczynimy.”
-Jorge Bucay-
Techniki stałej emocjonalnej zmiany
Te metody współpracują z głębią naszej istoty, skłaniają się w kierunku rozwoju osobistego. Ich celem jest nauczenie nas reagowania w pożądany sposób.
Jak zaakceptować potwory
Nie możemy uniknąć odczuwania negatywnych emocji, ale możemy nauczyć się jak je akceptować, aby już więcej nas nie krzywdziły. Oto kilka wskazówek na to jak zarządzać swoją inteligencją emocjonalną oraz jak owe potwory kontrolować:
1. Pamiętaj o swoich zaletach i sukcesach
Wszyscy posiadamy wiele wad, ale również wiele zalet, dzięki którym się między sobą różnimy. Czyni nas to również wyjątkowymi.
Wydaje się być tradycją, że stale mówimy o sobie w negatywnym świetle: Jestem w tym taki kiepski!, Jestem w poniewierce!, Jestem zawsze spóźniona!, itd. Ale nigdy nie zastanawimy się nad wszystkimi zaletami, które posiadamy i nad tym, co zawsze robimy dobrze, nad naszymi codziennymi sukcesami.
2. Skup swoją uwagę na czymś konkretnym
Kiedy dziecko płacze, pierwszą rzeczą, jaką robimy aby przestało jest odwrócenie jego uwagi.
Nie pozwól, aby Twój umysł błądził w chmurach. Kiedy Twoja ukochana osoba mówi Ci, że nie jest pewna waszego związku, nie myśl o tym, że Cię zostawi, ale skup się nad książką, którą właśnie czytasz.
3. Pomyśl o niedalekiej przyszłości
Czasami negatywne emocje skłaniają nas do zastanowienia się nad długoterminowymi konsekwencjami. Lepiej jednak pomyśleć o niedalekiej przyszłości. W ten sposób będziemy bardziej realistyczni oraz zachowamy samokontrolę.
4. Regularnie medytuj
Zostało udowodnione, że medytacja pomaga unikać negatywnych emocji, nie tylko wtedy, kiedy mają się pojawić, ale też w odległej przyszłości.
Medytacja oraz prawidłowe oddychanie może pomóc w złagodzeniu nerwowości oraz innych zbędnych emocji, które czasem zdają się nami rządzić.
5. Pomyśl o najgorszej rzeczy, jaka może się wydarzyć
Jeżeli wyobrazisz sobie najgorszą rzecz, jaka mogłaby się zdarzyć, nauczysz się jak spojrzeć na swoje problemy z innej perspektywy, jak je porównywać oraz jak radzić sobie z emocjami.
“99% rzeczy, którymi zamartwiają się ludzie, albo nigdy się nie wydarzyły, albo nigdy się nie wydarzą.”
-Emilio Duró-