Choć brzmi to okrutnie, media społecznościowe czasami sprawiają, że nienawidzisz siebie. Jednak zazwyczaj nawet nie zdajesz sobie z tego sprawy. Dzieje się tak, ponieważ platformy takie jak Facebook, Instagram, TikTok i Twitter zapewniają rozrywkę, łączą Cię z kimkolwiek chcesz, przekazują Ci informację i dają cały świat na wyciągnięcie ręki. Kto by pomyślał, że mogą być negatywne, a nawet niebezpieczne dla Twojego zdrowia psychicznego?
Prawda jest taka, że może tak być. Niemniej jednak, podobnie jak w przypadku innych aspektów tego wszechświata nowych technologii, wszystko zależy od tego, w jaki sposób korzystasz z mediów społecznościowych. Badania naukowe wykazały, że wpływ mediów społecznościowych jest szczególnie niebezpieczny w młodszej populacji.
Cyfrowi tubylcy, czyli tak zwane pokolenie Z (w wieku od 7 do 23 lat) jest najbardziej kojarzone ze wzrostem problemów ze zdrowiem psychicznym w tym obszarze. Depresja, zaburzenia odżywiania (ED) i problemy z samooceną wzrosły zgodnie z danymi ze szpitali pediatrycznych.
Wiele dzieci spędza czas oglądając filmy na TikTok z nastolatkami cierpiącymi na zespół Tourette’a. Ta nadmierna ekspozycja spowodowała, że sami rozwinęli nerwowe tiki. Jest to nieświadoma reakcja związana z zaburzeniami lękowymi. Dlatego też ważne jest, aby znać zagrożenia związane z korzystaniem z mediów społecznościowych, które czasami nie są tak oczywiste.
Jak media społecznościowe sprawiają, że nienawidzisz siebie?
Niektórzy twierdzą, że sieci społecznościowe mają tendencję do wydobywania z ludzi tego, co najgorsze. Krytyka, kłótnie, trollowanie , fałszywe wiadomości, a nawet nękanie są dość powszechne. Z drugiej jednak strony ta część życia potrafi czasem wydobyć z nas to, co najlepsze. Pozwala nam łączyć się, inspirować, uczyć się, a nawet rozpoczynać kampanie pozyskiwania funduszy na szczytne cele.
W efekcie media społecznościowe to tylko kolejne pole interakcji, z którym musisz wiedzieć, jak sobie radzić, aby działało na Twoją korzyść. Podobnie jak w przypadku każdego potężnego narzędzia, musisz używać go mądrze, z szacunkiem i równowagą. Aby to zrobić, musisz znać ryzyko. Jednym z nich jest uświadomienie sobie, w jaki sposób media społecznościowe mogą sprawić, że będziesz siebie nienawidzić. Twoje zdrowie psychiczne to doceni.
„Internet jest jak młotek. Sama technologia nie określa, w jaki sposób jest używany. Zależy to od kontekstu społecznego, kulturowego i ekonomicznego, w którym technologia jest udostępniana”.
-Noam Chomsky-
1. Budzą zazdrość: chcesz tego, co widzisz
Sieci społecznościowe to okna na świat – ale z filtrami. Codziennie widzisz pewne rzeczy, z którymi się utożsamiasz lub które chciałbyś mieć. Tęsknota za rzeczami napędza zachowania zakupowe. Instagram to aplikacja, która wzbudza najwięcej zazdrości wśród swoich użytkowników.
Federalny Uniwersytet Rondônia (Brazylia) przeprowadził badanie wskazujące, że wielu młodych ludzi, którzy śledzą influencerów, odczuwa zazdrość.
2. Czujesz się oszukany: jak mogłeś być tak naiwny?
Ile razy wierzyłeś w wiadomości, które okazały się fałszywe? Nie wspominając o tych sytuacjach, kiedy prawie nie zdając sobie z tego sprawy, wierzyłeś w oszustwo, które zaczęło się na Facebooku.
Kiedy czujesz, że padłeś ofiarą oszustwa lub kłamstwa, nie tylko czujesz się sfrustrowany. W rzeczywistości możesz też czuć się źle z powodu swojej naiwności.
3. Życie innych ludzi wydaje się lepsze niż Twoje
Ostatnio pojawiły się dość niepokojące wiadomości na temat Facebooka. Były pracownik Marka Zuckerberga ujawnił, że menedżerowie wiedzieli, jaki wpływ Instagram będzie miał na nastoletnie dziewczyny.
Pracownicy wiedzieli, że poczucie własnej wartości młodych ludzi zmniejszy się z powodu porównań społecznych. Zaczną kwestionować swoje ciała, styl życia i każdy aspekt swojej istoty. Z pewnością tak było. Nastolatki mają dziś skłonność wierzyć, że influencerzy mają znacznie lepsze życie niż oni. Stwarza to ciągłe poczucie wstrętu do samego siebie.
4. Czujesz się gorszy
Jednym ze sposobów, w jaki media społecznościowe mogą sprawić, że nienawidzisz siebie, jest niedocenianie swojego potencjału.
Być może interesujesz się określoną dziedziną, taką jak fotografia, poezja, sztuka lub moda. Jednak w Internecie spotykasz się tylko z wyjątkowymi i wybitnymi na tych obszarach ludźmi. Szczególnie winne temu są Facebook, Instagram i TikTok. Często mogą sprawić, że poczujesz się pozbawiony motywacji.
5. Czujesz się ciągle osądzany
Sieci społecznościowe to miejsca publiczne, w których wielu czuje się ocenianych przez tyranię polubień. To może sprawić, że nawet prosty fakt zamieszczenia zdjęcia w Internecie może być traumatycznym przeżyciem. Ludzie mają tendencję do krytykowania bez zastanowienia. Co więcej, nie zostają w pobliżu, aby zobaczyć szkody, które mogli spowodować.
6. Stajesz się kimś kim nie jesteś
Zjawisko to jest szczególnie powszechne wśród najmłodszych. Oznacza to konieczność stworzenia wizerunku, konkretnego profilu, który generuje akceptację i sukces.
Selfie i filtry to narzędzia, które pozwalają wielu zdobyć przyczółek w tym cyfrowym wszechświecie. Jednak wizerunek, a nawet tożsamość często ulegają w tym procesie całkowitemu zniekształceniu.
Jednym z mechanizmów, dzięki którym nastolatki nienawidzą samych siebie, jest utożsamianie się tylko ze swoim wirtualnym wizerunkiem, a nie z rzeczywistym. Akceptują i lubią siebie tylko przez pryzmat filtrów.
7. Płynne przyjaźnie, ghosting, nękanie: relacje, które zaczynają się od zaufania, a kończą rozczarowaniem
Kto z nas nigdy nie nawiązał relacji w mediach społecznościowych, aby później się rozczarować? Tak już po prostu jest. Podczas gdy prawdziwe życie przynosi sporadyczne rozczarowania, technologia znacznie zwiększyła te szkodliwe sytuacje.
Dlatego jednym ze sposobów, w jaki sieci społecznościowe mogą sprawić, że nienawidzisz siebie, jest żałowanie, że komuś zaufałeś.
Na przykład tak zwane płynne przyjaźnie. Ludzie, którzy przez jakiś czas stają się Twoimi punktami odniesienia i codziennym wsparciem, by z dnia na dzień zniknąć.
Oznacza to, że możesz poczuć się źle z powodu zbyt szybkiego zaufania komuś, kogo nawet nie spotkałeś osobiście.
8. Nienawidzisz siebie za to, że nie możesz przejść do trybu offline
Sieci społecznościowe pochłaniają Twój czas. Jest to dość nieciekawy sposób spędzania czasu: przeglądanie platform takich jak Instagram, TikTok lub Twitter. Wiesz, że czasami sieci społecznościowe sprawiają, że czujesz się gorzej, a niektóre dni online wydają się być wypełnione napięciem i nienawiścią. Wiesz też, że wiele z tego, co widzisz, jest kłamstwem, że ci ludzie sprzedają ci szczęście, którego nawet nie czują, i rodzaj doskonałości, której nikt nie posiada…
Jednak robisz to, sprawdzasz powiadomienia, czekasz na polubienia… Inny ze sposobów, w jaki sieci społeczne mogą sprawić, że nienawidzisz siebie jest, gdy się uświadamiasz sobie swoje uzależnienie od tego świata.
Jednak uświadomienie sobie tego jest pozytywnym krokiem. To pobudka. Dzwonek alarmowy, który sprawi, że zrozumiesz, że być może powinieneś zacząć lepiej wykorzystywać te zasoby. To jest sekret, aby upewnić się, że są po prostu formą rozrywki w Twoim życiu, a nie calym Twoim życiem.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Furtado, Márcia & Medeiros, Haroldo & Diniz, Joanice. (2020). FEELING OF ENVY ON SOCIAL MEDIA AND THE CONSUMPTION OF FASHION. 9. 258 – 279.
- Sternberg, N. , Luria, R., & Sheppes, G. (2021). Mental logout: Behavioral and neural correlates of regulating temptations to use social media. Psychological Science. https://doi.org/10.1177/09567976211001316
- Twenge, J. M., Haidt, J., Blake, A. B., McAllister, C., Lemon, H., & Le Roy, A. (2021). Worldwide increases in adolescent loneliness. Journal of Adolescence. Advance online publication. https://doi-org/10.1016/j.adolescence.2021.06.006