Kłótnie zazwyczaj przyciągają negatywne emocje, tak jak miód przyciąga pszczoły. Powodem konfliktów często jest słaba komunikacja w związku – nie wiemy, jak prawidłowo wyrażać opinie i emocje. Słaba komunikacja w związku może spowodować, że partner mylnie zrozumie, co chcemy mu powiedzieć lub poczuje się atakowany.
Ale to nie jedyny problem. Komunikacja w związku wiąże się przede wszystkim z umiejętnością słuchania. Umiejętność odbierania informacji, które inna osoba próbuje przekazać, eliminuje niepotrzebne napięcie. W ten sposób możemy uniknąć nieporozumień i wykazywać większą empatię.
„Jeśli otworzymy się na partnera i stwierdzimy, że to spowodowało uzdrowienie związku, a nie jego uszkodzenie, dokonamy ważnego odkrycia – okaże się, że intymna relacja może stanowić sanktuarium w świecie pełnym fasad”.
-John Welwood-
Komunikacja w związku – niezbędna umiejętność
W obliczu problemów powstających w wyniku konfliktów w związku dobre umiejętności komunikacyjne są prawdopodobnie najlepszym narzędziem, które można wykorzystać do znalezienia wspólnego rozwiązania. Najlepszymi składnikami tego rozwiązania są szacunek, zrozumienie i takt.
Ważne jest również, aby nauczyć się komunikować we właściwym czasie, ponieważ czasami mówimy rzeczy w złym momencie, co powoduje, że interakcja z drugą osobą jest jeszcze bardziej daleka od ideału.
Problemy pojawiają się także wtedy, gdy przyzwyczajmy się do zgadywania, co myśli lub czuje nasz partner, ponieważ nasza dedukcja zazwyczaj prowadzi do mylnych wniosków.
Mamy również tendencję do uogólniania: „Zawsze jesteś obojętny”, „nigdy mnie nie słuchasz”, „trudno cię zrozumieć” – zamiast sprecyzować cechy, które się nam podobają lub nie. Ważne jest, aby nasze zachowanie niewerbalne było zgodnie z naszymi słowami, a nie sprzeczne.
Skąd się bierze dobra komunikacja w związku?
Jeśli chodzi o zachowanie niewerbalne, należy pamiętać o następujących kwestiach. Przede wszystkim w komunikacji interpersonalnej ważne jest, aby utrzymywać kontakt wzrokowy.
Istotny jest także wyraz twarzy, który zawsze powinien być odpowiedni do sytuacji i tego, co chcesz powiedzieć. Twoja postawa powinna wskazywać, że zwracasz uwagę na drugą osobę. I wreszcie staraj się, aby Twój głos brzmiał spokojnie i rozważnie.
„Najważniejsze w komunikacji jest usłyszenie tego, co nie zostało powiedziane”.
-Peter Drucker-
Aby uniknąć mylnego interpretowania się nawzajem, trzeba zamienić język ogólny na język bardziej operacyjny.
Jeśli skoncentrujesz się na opisywaniu rzeczy w czytelny i precyzyjny sposób, nie wpadniesz w pułapkę uogólnień. Pamiętaj, aby podkreślać pozytywne informacje, komunikować się w odpowiednim miejscu i kontekście oraz używać odpowiedniej komunikacji niewerbalnej.
Ponadto musisz zawsze wyrażać przyjemne emocje, których doświadczasz i przyznać się do tego, co lubisz. Musisz też mieć możliwość komunikowania negatywnych uczuć. Ważna jest możliwość wyjaśnienia partnerowi własnych odczuć bez wszczynania kłótni. Do tego niezbędne są umiejętności społeczne.
Jak prowadzić dobre rozmowy
Oprócz umiejętności wyrażania tego, co myślisz i czujesz w stosunku do drugiej osoby i Twojej relacji bardzo istotne jest, aby umieć ze sobą rozmawiać. Musisz zadawać pytania, śledzić rozmowę, słuchać swojego partnera i potrafić zakończyć dialog.
„Wszystko jest możliwe, gdy drzwi komunikacji są otwarte”.
-Thich Nhat Hanh-
Jedną z ważnych rzeczy jest ćwiczenie umiejętności słuchania. W szczególności musisz zwrócić uwagę na kontakt wzrokowy, a także na postawę ciała i bliskość drugiej osoby.
Aby pokazać, że słuchasz, możesz podsumować to, co powiedział partner, a następnie poprosić o potwierdzenie, aby upewnić się, że wszystko prawidłowo rozumiesz.
Dobrze jest też rozwijać umiejętność mówienia. Ważne jest, aby wyrażać siebie w pierwszej osobie, używając krótkich zwrotów.
Jeśli chodzi o składanie próśb, także należy pozytywnie wyrażać się w pierwszej osobie i odwołać się do konkretnych zachowań. Bardziej efektywne jest powiedzenie: „Chciałabym, żebyśmy poszli na spacer” niż „zawsze rzucasz się na kanapę i nigdy nic nie robimy”.
Czy widzisz różnicę? Te dwa komunikaty wywołują inną reakcję, mimo że ich cel jest taki sam (wyjdźmy z domu i spędźmy czas razem, tak jak robią to pary).
Komunikacja w związku jest jego fundamentalną częścią, a właściwe wyrażanie siebie to jedna z różnic między zdrowym i satysfakcjonującym związkiem a szkodliwą i toksyczną relacją.
Zdjęcia dzięki uprzejmości Redd Angelo i Freestocks.