Kącik spokoju: niezbędne miejsce w każdym domu

Czy masz kącik spokoju? Przestrzeń, którą wszyscy możemy zbudować do nauki, refleksji i odzyskania lub utrwalenia naszej równowagi emocjonalnej.
Kącik spokoju: niezbędne miejsce w każdym domu
Angela C. Tobias

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Angela C. Tobias.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Kącik spokoju to przestrzeń do nauki i rozwoju emocjonalnego, który jest w zasięgu każdego z nas. W dzisiejszym świecie zarówno dzieci jak i dorośli cierpią z powodu frustracji i emocjonalnych wzlotów i upadków.

To wszystko wystawia naszą zdolność do regulacji emocjonalnej na próbę, ustępując miejsca zachowaniom, które nie są dobrze przystosowane. Prowadzi do albo do całkowitego braku kontroli a;bo do zbytnich zahamowań. Zwykły ale tak ważny zakątek jest cennym narzędziem do wyciszenia się w takich chwilach.

Samoregulacja emocjonalna to umiejętność, którą nabywa się w miarę rozwoju, ale wymaga ona ciągłego uczenia się. Dlatego w tym artykule chcemy porozmawiać o tym, jak zbudować i wykorzystać kącik spokoju. Powiemy także o jego ogromnych korzyściach na poziomie emocjonalnym.

Spokojna kobieta

Czym jest kącik spokoju?

Kącik spokoju to osobista przestrzeń do introspekcji. Jest powszechnie stosowany w psychologii dziecięcej. Jednak coraz więcej dorosłych urządza go w swoich domach.

Regulacja emocjonalna to zdolność kierowania naszymi zachowaniami – zarówno psychicznymi, jak i faktycznymi – na nasza własną korzyść. Jest możliwa dzięki temu, że dysponujemy środkami i narzędziami do wpływania na nasze emocje.

Niekoniecznie musimy być więc wykonawcami ich nakazów. Trudności w regulacji emocjonalnej objawiają się nagłymi wahaniami nastroju, wybuchami złości i trudnościami w kontrolowaniu różnych stanów emocjonalnych.

U dzieci trudności te często objawiają się częstymi i intensywnymi napadami złości, a także niską tolerancją na frustrację. Jednak te napady złości stanowią część normalnych etapów rozwoju w dzieciństwie. I potem zazwyczaj stabilizują się po ukończeniu czwartego roku życia, kiedy pozwala na to rozwój kory przedczołowej.

Regulacja emocjonalna polega na rozpoznaniu własnych emocji, a także wydarzeń, które mogły je wywołać. To rozpoznanie składania następnie do podjęcia odpowiedniego działania.

Kącik spokoju zapewnia własny czas i przestrzeń sprzyjającą tej emocjonalnej refleksji. Jej podstawowym wymogiem jest bowiem symboliczna obecność spokoju.

Jak zbudować kącik spokoju?

Aby zbudować zakątek wyciszenia, możliwości jest wiele. Jedynym wymaganiem jest, żeby posiadał elementy zapewniające wyciszenie osobie lub osobom, które będą z niego korzystały. Oto kilka pomysłów w tej kwestii:

  • Wybierz stałą przestrzeń dla tego miejsca, najlepiej taką, która jest zaciszna i osłonięta, na przykład prowizoryczny namiot.
  • Oznacz kącik spokoju w widoczny sposób. Jeśli trzeba, umieść widoczną i jasną instrukcją jego użytkowania, co jest szczególnie przydatne w przypadku dzieci.
  • Wprowadź elementy przytulne, takie jak poduszki, koce, rysunki lub zdjęcia spokojnych krajobrazów itp.
  • Zbierz w tym miejscu materiały, które pomagają powrócić do spokoju. Może to być słoik spokoju, mandale do malowania, kulki antystresowe do ćwiczeń progresywnego relaksu, balon do oddychania, mp3 z muzyką… Wykorzystaj tu całą swoją kreatywność!
  • Dodaj również przedmioty do pracy nad napadami złości u dzieci, takie jak gazety do rozrywania, materiały do ​​rysowania przedstawiające „potwora gniewu” itp.

Jak wykorzystać zakątek spokoju?

Szczególnie ważnym punktem, aby dobrze wykorzystać kącik spokoju jest dokonanie odpowiedniej prezentacji i wyraźne wyeksponowanie zasad użytkowania.

Przy inauguracji zakątka spokoju ogłoście wszystkim domownikom, kiedy warto z niego skorzystać. W ten sam sposób należy podkreślić myśl, że ​​nie jest to miejsce, które pociąga za sobą jakiekolwiek zobowiązanie lub ograniczenie użytkowania.

Jeśli nie zrobimy tego w ten sposób, miejsce to może przestać stawać się kącikiem spokoju a stać się karą, jak w technice behawioralnej „pauzy”.

Oto niektóre sytuacje, w których wyciszenie może być szczególnie korzystne:

  • Zarządzanie intensywnymi emocjami, takimi jak złość, w celu powrotu do stanu równowagi.
  • Unikanie ranienia siebie lub innych.
  • Rozwiązywanie konfliktów między kilkoma osobami.
  • Potrzeba samotności.
  • Wyrażanie smutku lub innych emocji z zachowaniem prywatności.
  • Znalezienie prywatnej przestrzeni z inną osobą.
  • Praktykowanie medytacji.
  • Odpoczynek i relaks.
Zrelaksowane dziecko

Oaza do regulowania emocji

Kącik spokoju to ostoja dla emocji, z której mogą korzystać zarówno dorośli, jak i dzieci. Bardzo łatwo go zbudować. Należy jednak pamiętać, że jego zasada na opiera się na nawiązaniu pozytywnej relacji z samym sobą. Dlatego w żadnym wypadku nie należy wykorzystywać tej przestrzeni jako miejsca do stosowania kar.

Regulacja emocjonalna to nadrzędna umiejętność, którą nabywamy w pierwszych latach życia, ale której stale trzeba uczyć się na nowo, aby osiągnąć większą samoświadomość. Bez tej regulacji ludzie są zdani na łaskę swoich emocji, które nimi nie kierują, a wręcz ich zalewają.

Kącik spokoju nie jest też przestrzenią do tłumienia emocji. Wręcz przeciwnie, jest narzędziem do ich rozpoznania. Tu można określić, dlaczego towarzyszą danej osobie w tym momencie i powrócić do stanu początkowego.

W ten sposób unika się przepełnienia emocjami, które może prowadzić do impulsywności zamiast refleksji nad doświadczanymi uczuciami.

Ta przestrzeń spokoju jest fizycznym schronieniem, które w rzeczywistości jest symbolicznym elementem połączenia z twoją wewnętrzną refleksją. Właściwie kącik spokoju jest w tobie. Wystarczy się z nim skontaktować.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.