Emocjonalna więź jest niezwykle ważna w zachowywaniu poprawnych relacji interpersonalnych. Chcemy dobrze czuć się z innymi, tworzyć więzi oparte na szacunku i zrozumieniu. Wszystko to sprawia, że nasza egzystencja sprawia nam radość, a życie nabiera sensu. Nie zawsze jednak wiemy w jaki sposób wartości te można osiągnąć. Jak więc sprawić, by nasza emocjonalna więź z innymi rozwijała się w sposób prawidłowy?
Dbanie o prawidłowe relacje z innymi to umiejętność, którą nabywamy. Niezależnie od tego czy o tym wiedzieliśmy, czy nie, każdy z nas może stać się osobą charyzmatyczną. Jeśli więc chcesz się dowiedzieć w jaki sposób sprawić, by Twoja emocjonalna więź z innymi była silniejsza, koniecznie przeczytaj ten artykuł.
1. Emocjonalna więź opiera się na czynnym słuchaniu
Jednym z elementów, który sprawi, że Twoja emocjonalna więź z innymi będzie silniejsza jest aktywne słuchanie. Na czym to polega? Kiedy prowadzimy rozmowę z drugą osobą, zawsze towarzyszą jej czynniki rozpraszające, które usilnie walczą o naszą uwagę. Możemy również zbyt dużą część uwagi poświęcać na ułożenie myśli, które będziemy chcieli przekazać. Komu z nas się to nie zdarzyło?
Z tego jednak powodu warto podjąć starania, by całą naszą uwagę poświęcać temu, co mówi druga osoba. W tym celu koniecznie skoncentruj się na tym, co dzieje się wyłącznie w tej chwili. Oczywiście czasami może się to okazać prawdziwym wyzwaniem, istnieją jednak sposoby, które pomagają to osiągnąć. Między innymi możesz praktykować mindfulness. Innymi doskonałymi sposobami są:
- Unikanie tendencji do oceniania drugiej osoby.
- Nie przerywanie, gdy nie jest to naprawdę potrzebne. Jeśli będziesz przerywać rytm konwersacji, Twój rozmówca będzie myślał, że nie interesuje Cię to o czym mówi. Z drugiej zaś strony, jeśli z jakiegoś powodu przerywasz, nie rób tego na długo, ale jak najszybciej wróć do aktywnego słuchania.
- Zamiast udzielać rad po prostu wysłuchaj to, co druga osoba ma Ci do przekazania. Wielokrotnie, gdy zmieniamy się w doradcę, wyłącznie projektujemy nasz punkt widzenia oparty na naszej wcześniejszej ocenie rozmówcy.
2. Zmień Twój język niewerbalny
Co chcemy przez to powiedzieć? Komunikacja niewerbalna pozwala przekazać aż 80 procent informacji, które chcemy przekazać innym. Opanowanie kontroli nad naszymi gestami stanowi więc doskonałą technikę sprawiającą, że nasza emocjonalna więź z innymi zacznie się polepszać.
Oczywiście w większości przypadków nie jesteśmy w pełni świadomi tego, co przekazuje innym nasze ciało. Nasza uwaga tak bardzo skupia się na tym, co chcemy powiedzieć, że najczęściej całkowicie zapominamy o tym, co wyraża ciało. Skupiając się nieco na tym, w jaki sposób poruszasz się w trakcie mówienia możesz wiele zmienić. Oto kilka przydatnych w tym kontekście wskazówek.
Praca nad językiem niewerbalnym
- Utrzymuj zrelaksowaną postawę. Jeśli będzie po Tobie widać nadmierne zdenerwowanie lub spięcie, Twój rozmówca natychmiast to wyczuje i również nie będzie w stanie czuć się swobodnie. Twoje neurony lustrzane zaczną wysyłać informację o możliwym zagrożeniu, trudno więc o to, by druga osoba w takiej sytuacji się przed Tobą otworzyła.
- Naucz się języka ciała świadczącego o otwartości. Z tego samego powodu utrzymuj ramiona w pozycji otwartej. Twoje plecy powinny być delikatnie skręcone w stronę osoby, z którą rozmawiasz, co sprawi, że będzie świadczyło o Twoim osobistym zainteresowaniu. Jeśli chcesz, by Wasza emocjonalna więź się pogłębiła podczas rozmowy zachowuj się jakby w trakcie rozmowy ze starym dobrym przyjacielem.
- Stosuj odpowiedni rodzaj kontaktu wzrokowego. Nasze oczy to część ciała, która wyraża najwięcej. To właśnie dzięki oczom możemy stwierdzić, czy ktoś jest z nami połączony, czy też tkwi w swoim świecie. Przyjmij więc jako zasadę, że patrzysz w oczy rozmówcy, gdy ten do Ciebie mówi. Kiedy mówisz Ty, utrzymuj kontakt wzrokowy przez około 80 procent.
- Stosuj mechanizmu polegającego na tworzeniu relacji. Polega ona na tym, że w trakcie rozmowy w pewnej mierze kopiujesz jego zachowania. Dzięki zastosowaniu tego tricku osoba ta poczuje się z Tobą swobodniej i obdarzy Cię zaufaniem.
Dwa wyżej opisane klucze szybko sprawią, że Twoja emocjonalna więź z innymi ulegnie poprawie. Dzięki nim lepiej się również nauczysz prowadzić różnego rodzaju rozmowy. Nie zmienia to jednak faktu, że istnieje o wiele więcej tricków, które mogą Ci pomóc w osiągnięciu tego celu. Ucz się, próbuj nowych technik, a Twoja komunikacja z innymi na pewno ulegnie poprawie!
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Rost, M., & Wilson, J. J. (2013). Active listening. Active Listening. https://doi.org/10.4324/9781315832920
- Baumeister, R. F., & Leary, M. R. (1995). The Need to Belong: Desire for Interpersonal Attachments as a Fundamental Human Motivation. Psychological Bulletin. https://doi.org/10.1037/0033-2909.117.3.497
- Weger, H., Castle Bell, G., Minei, E. M., & Robinson, M. C. (2014). The Relative Effectiveness of Active Listening in Initial Interactions. International Journal of Listening. https://doi.org/10.1080/10904018.2013.813234