Długi w związku: kiedy się poświęcam, ale oczekuję czegoś w zamian

Długi w związku: kiedy się poświęcam, ale oczekuję czegoś w zamian
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Wszyscy wiemy czym są długi: zobowiązania do zapłaty między dwoma podmiotami, które muszą zostać spełnione. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę, że istnieją również długi w związku, zwłaszcza między parami. Dziś możesz odkryć, że masz kilka oczekujących długów w związku.

Długi w związku powstają, gdy rezygnujemy z czegoś ważnego dla nas w relacji z drugą osobą. Te długi stanowią prawdziwe poświęcenia. Jednak z powodu tych wielkich czynów oczekujemy pewnych rzeczy w zamian od drugiej osoby. W ten sposób zaciągamy długi, których nikt nie zauważa.

Pułapka długów w związku

Długi w związku są pułapkami, których prawie nigdy nie zauważamy. Powstają z powodu braku bezpośredniej lub szczerej komunikacji w związku. Zamiast wyrażać, jak trudno jest nam zaakceptować sytuację której nie lubimy, my po prostu milczymy.

W konsekwencji powstaje cichy dług, którego druga osoba nie jest świadoma. Co się wtedy stanie? Rozpoczynają się oskarżenia.

Postacie i węże

Załóżmy na przykład, że Twój partner znalazł pracę w innym kraju. To niesamowita okazja i postanawiasz przeprowadzić się razem z nim. Oznacza to, że musisz odejść z pracy i mieć nadzieję na znalezienie innej w kraju, do którego się wybierasz. Jednak z czasem zaczynasz robić wyrzuty swojemu partnerowi, ponieważ nie możesz znaleźć pracy a do tego mieszkasz z dala od swojej rodziny.

Co więcej, najbardziej będziesz musiał się poświęcić, gdy pozwolisz swojemu partnerowi rozwijać się zawodowo, podczas gdy Ty zostawisz wszystko, łącznie ze swoim własnym rozwojem zawodowym. Tak więc chcesz, aby ta druga osoba nagrodziła Cię za Twoje poświęcenie. Jednak właśnie zaciągnąłeś dług w związku.

Długi w związku czy emocjonalny szantaż?

Tego rodzaju długi mogą być zaciągane między partnerami, przyjaciółmi, a nawet członkami rodziny. Czasami w rzeczywistości stają się emocjonalnym szantażem. Żądamy tego, na co uważamy, że zasługujemy. Poświęcamy się i dajemy całych siebie bez ograniczeń. W końcu jednak chcemy za to nieograniczonej rekompensaty.

Powszechnie uważa się, że jeśli damy coś dla związku, zostaniemy nagrodzeni w jakiś sposób. W każdym związku musi być ciągłe dawanie i branie. Jest to jednak dalekie od tego, jak rozumiemy długi w związku.

Kobieta pod parasolką

Ten rodzaj długu jest zakontraktowany jako okazja, aby pozwolić drugiej osobie zobaczyć jak bardzo nam zależy, a jednocześnie poprosić i otrzymać to, co uważamy za rekompensatę dla naszego wielkiego poświęcenia. Chcemy sprawować kontrolę, której nie mamy. Wtedy zaczyna się szantaż.

Ale jak możemy tego uniknąć? Prawdą jest, że takiej sytuacji można rzeczywiście uniknąć. Przede wszystkim powinniśmy od razu zrozumieć, że chociaż może wydawać się to nieczułe, musimy powiedzieć drugiej osobie, czego oczekujemy w zamian za nasz wysiłek. Jeśli zdasz sobie sprawę, że nie otrzymasz jednej czwartej tego, czego oczekujesz, najlepiej nie składać tej ofiary.

Konieczne jest również to, aby nasze oczy były szeroko otwarte na poświęcenia, które inni ludzie dla nas robią. Ponadto wyjaśnij, czego nie chcesz tolerować. Określ też wymagania, których nie zaakceptujesz w zamian za to, co inni zrobią dla Ciebie.

Klucze

Prawie wszyscy z nas zaciągnęli długi w związku, nie zdając sobie z tego sprawy. Długi te niszczą nasze więzy, powodują bolesne pęknięcia i tworzą wrogów. Powinniśmy zacząć spłacać wszystkie te długi i nauczyć się ich po prostu nie zaciągać.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Leung, A. S. M. (2005). Emotional intelligence or emotional blackmail: A study of a Chinese professional-service firm. International Journal of Cross Cultural Management. https://doi.org/10.1177/1470595805054492
  • Forward, S., Frazier, D., & Newman, C. F. (2018). Emotional Blackmail: When the People in Your Life Use Fear, Obligation, and Guilt to Manipulate You. Journal of Cognitive Psychotherapy. https://doi.org/10.1891/0889-8391.11.4.300

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.