David Eagleman jest amerykańskim neurobiologiem. Jest uważany za jednego z wiodących współczesnych ekspertów w dziedzinie mózgu. Jest także jednym z najbardziej cenionych popularyzatorów nauki na świecie, dzięki gracji i prostocie, z jaką porusza kwestie, które dla większości z nas są naprawdę złożone.
Eagleman stał się sławny dzięki programowi telewizyjnemu The Brain With David Eagleman. Był to serial przypominający słynny Kosmos Carla Sagana. Serial był nominowany do nagrody Emmy w 2016 roku. Jednak ważniejszym dorobkiem są jego książki, przetłumaczone na ponad 32 języków.
Co ciekawe, jednym z bardziej udanych tekstów Davida Eaglemana jest Sum, utrzymany w nurcie science fiction. W tej książce Eagleman pokazuje, że jest nie tylko genialnym człowiekiem nauki, ale także niezwykłym pisarzem. Kolejną jego ważną książką jest Incognito: The Secret Lives of the Brain, bestseller na portalu Amazon w 2011 roku. Okazuje się, że Eagleman nie jest tylko “zwykłym” neurobiologiem.
„Większość tego, co dzieje się w ludzkim mózgu, dzieje się bez naszej wiedzy lub świadomości. Świadomy umysł (część, która budzi się do życia rano) jest jak schowek na miotły w rezydencji mózgu. To najmniejsza część tego, co ma miejsce”.
-David Eagleman-
David Eagleman
David Eagleman urodził się 25 kwietnia 1971 roku w Albuquerque (Nowy Meksyk, Stany Zjednoczone). Był synem Artura i Cirel Egelmanów. Jego ojciec był psychiatrą i władał ośmioma językami. Jego matka była odnoszącą sukcesy nauczycielką biologii. Rodzice Eaglemana byli niestrudzonymi czytelnikami i przekazali Davidowi swoją pasję do książek.
Od bardzo młodego wieku Eagleman wykazywał oznaki bycia dzieckiem obdarzonym wielką inteligencją. Jedno wczesne doświadczenie wzbudziło jego ciekawość. Kiedy miał osiem lat, spadł z dachu. Ta niebezpieczna sytuacja pozwoliła mu dostrzec, że w takich wydarzeniach czas wydaje się płynąć inaczej. To skłoniło go do zainteresowania się tematyką postrzegania czasu.
Eagleman poszedł do liceum w Albuquerque. Następnie postanowił studiować literaturę brytyjską i amerykańską na Rice University w Houston. Ukończył ostatni rok studiów na Uniwersytecie Oksfordzkim (Wielka Brytania), biorąc udział w wymianie studenckiej. W 1993 roku uzyskał tytuł licencjata, ale wkrótce odkrył, że prace innych pisarzy i filozofów nie zaspokajają jego ciekawości.
Zdecydował się zrobić doktorat z neurologii w Baylor College of Medicine, który ukończył w 1998 roku. Następnie podjął studia podoktoranckie w prestiżowym Salk Institute w San Diego. Stamtąd wyjechał, aby przejąć laboratorium w Baylor College w Teksasie. Reszta jest historią: opowiada o życiu młodego naukowca, który w krótkim czasie zaczął podbijać świat.
Wiele zainteresowań
Eagleman, który przyjął tę pisownię swojego nazwiska po szeroko zakrojonych badaniach nad swoim drzewem genealogicznym, jest badaczem o wielu twarzach. Wielu określa go jako płaza, zdolnego do poruszania się z jednego tematu i obszaru do drugiego z niezwykłą łatwością. Zagłębiał się w dziedziny tak różnorodne, jak synestezja, percepcja czasu i plastyczność mózgu. Jednocześnie rozwijał swoją karierę pisarską, o której wspominaliśmy wcześniej.
Ponadto Eagleman szczególnie interesuju się Big Data. Kiedyś został ugryziony przez gąsienicę (w 2003 roku) i jego reakcją było stworzenie strony internetowej, aby użytkownicy mogli dzielić się swoimi podobnymi doświadczeniami. W ten sposób zebrał ogromną ilość informacji. Stworzył także godną pozazdroszczenia mapę i bazę danych.
Słynna stała się również konferencja TED prowadzona przez Davida Eaglemana. W połowie swojego wystąpienia zaskoczył słuchaczy, zdejmując koszulę i pokazując coś w rodzaju kamizelki, która była w stanie przełożyć dźwięk jego głosu na wrażenia dotykowe. To zapoczątkowało dla niego nową karierę jako wynalazcy. Opracował urządzenie, które pomaga osobom niedosłyszącym słyszeć. Opracował również narzędzie, które wykazało dobre wyniki w wykrywaniu schizofrenii.
Eagleman parał się również słabo rozwiniętą dziedziną neuroprawa . Jednym z jego najśmielszych pomysłów jest rehabilitacja przestępców za pomocą „gimnastyki przedczołowej”. Jest to terapia ćwicząca umiejętność podejmowania decyzji. Krótko mówiąc, David Eagleman, który jest obecnie profesorem w Stanford, jest jednym z największych umysłów naszych czasów. Bez wątpienia jest kimś, o kim będziemy słyszeć jeszcze przez wiele lat.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Amatriaín, J. M. I. (2013). Incógnito. Las vidas secretas del cerebro. David Eagleman. Barcelona: Anagrama, 2013. RES. Revista Española de Sociología, (20), 189-193.
- López, J. (2019). Neuroleyes. El derecho del futuro. Revista Byte TI. https://revistabyte.es/actualidad-it/neuroleyes-el-derecho-del-futuro/