Jak twierdzi Tom Robbins, “nigdy nie jest za późno na szczęśliwe dzieciństwo”. Okazuje się jednak, że czasem stajemy w obliczu zjawiska jakim jest brak uczuć u dzieci. Jeżeli tak się stanie, należy jak najszybciej zaleczyć tę pustkę emocjonalną. Żadne dziecko nie zasługuje bowiem na niedobór pokarmu, który żywi jego emocje: miłości.
Jakie jednak istnieją objawy wskazujące na brak uczuć u dzieci? W jaki sposób rozpoznać ten problem u najmłodszych? W dalszej części artykułu opowiemy Ci o objawach, które mogą wskazywać na tę niepokojącą tendencję. Koniecznie zapoznaj się z tematem.
Brak uczuć u dzieci i emocjonalne potrzeby najmłodszych
Adekwatny rozwój psychiczny dziecka wymaga okazywania uczuć. W praktyce oznacza to, że cała miłość i czułość jaką okazujemy najmłodszym już od pierwszych chwil ich życia przełoży się bezpośrednio na ich dojrzałość emocjonalną w przyszłości. Dziecko będzie doskonale zdawało sobie sprawę ze swojej tożsamości i będzie się czuło pewne w późniejszych latach swojego życia.
Nie należy jednak oczywiście mylić czułości i okazywania uczuć z rozpieszczaniem dziecka. Mamy na myśli zdrową czułość i potrzebę okazywania troski jakie odczuwamy w stosunku do dzieci. Tworzy to postawy do autentycznej bliskości i do nawiązania z dziećmi więzi pełnej, satysfakcjonującej i zdrowej.
Jeżeli dziecko może liczyć ze strony swojego otoczenia na zdrową miłość, jego psychika uformuje się w sposób zdrowy i korzystny. Przyjemne doznania związane z otrzymywaniem miłości przyczynią się do odnalezienia własnej tożsamości, ustalenia punktów odniesienia oraz wypracowania pewnych zachowań w obliczu rozmaitych sytuacji.
Z drugiej strony należy również pamiętać, że ciepłe uczucia jakie otrzymują dzieci w swoim najbliższym otoczeniu uczą ich, czego mogą się spodziewać po dalszym, “zewnętrznym” świecie. Stąd właśnie stwierdzenie, że brak uczuć u dzieci odbija się negatywnie na ich poznawaniu siebie samych oraz na sposobie nawiązywania przez nie więzi.
“Najlepszym sposobem na to, by dzieci były dobrymi ludźmi jest uszczęśliwianie ich”.
-Oscar Wilde-
Brak uczuć u dzieci – podstawowe objawy
Objawy i zachowania jakie wywołuje brak uczuć u dzieci pojawiają się zwykle gdy coś jest nie tak w ich relacjach z rodzicami. Korzenie problemu tkwią zazwyczaj znacznie głębiej i stanowią konsekwencję braku wiedzy opiekunów na temat rzeczywistych potrzeb dzieci.
Może to powodować poważne problemy w rozwoju najmłodszych. Na przykład brak uczuć u dzieci może wywołać u nich zachowania agresywne lub skłonność do konfliktów. Z drugiej strony czasami pojawia się brak pewności siebie oraz niskie poczucie własnej wartości. Dlatego też to takie ważne by nauczyć się wykrywać poniższe objawy u dzieci i jak najszybciej im zaradzić.
Brak panowania nad własnymi emocjami
Jest to bardzo poważny objaw występujący u dzieci z ranami emocjonalnymi. Dzięki miłości otrzymywanej od rodziców i pozytywnym wzmocnieniom z otaczającego je świata, maluchy krok po kroku uczą się rozumieć swoje emocje i w zdrowy sposób je kontrolować.
Jeżeli jednak w otoczeniu dziecka nie było osób okazujących zdrowe i pozytywne emocje, nie będzie ono w stanie rozpoznać w przyszłości własnych odczuć. Co więcej, dziecko będzie ignorowało powszechnie przyjęte normy społeczne. Z tego powodu – naturalną koleją rzeczy, pojawią się problemy wynikające z braku umiejętności odpowiedniego do sytuacji zachowania.
Co więcej, człowiek wychowany w taki sposób będzie miał poważny problem z trafnym rozpoznawaniem emocji osób, z którymi nawiązuje więzi – zarówno tych negatywnych jak i pozytywnych. Z tego powodu pojawi się poważny problem z okazywaniem empatii, co z kolei będzie przyczyną złości i nieporozumień.
Chociaż mogłoby się wydawać, że jest wręcz przeciwnie, osoby dotknięte tym zjawiskiem są bardzo wrażliwe i podatne na zranienie, choć wcale tego nie okazują. Problem ten dotyczy częściej chłopców niż dziewcząt, są oni bowiem uczeni, że okazywanie uczuć jest oznaką słabości. Dlatego właśnie jeśli wydaje nam się, że u naszego syna pojawił się ten problem, pierwsze, co należy poprawić to komunikacja.
Izolacja i skłonność do konfliktów
Kolejnym objawem jaki wywołuje brak uczuć u dzieci jest zaburzenie relacji z innymi osobami. Są one przepełnione potrzebą dominacji bądź występuje całkowita niemożność nawiązania związku. Którykolwiek z tych objawów wskazuje na istnienie poważnego problemu.
Bardzo często zdarza się, że dziecko z problemami emocjonalnymi wykazuje słabe umiejętności społeczne. Powoduje to izolację lub wysoki poziom konfliktowości w związkach międzyludzkich. Wynika to z braku zrozumienia rządzącej nimi dynamiki.
Z drugiej strony, brak uczuć u dzieci sprawia, że nie biorą one pod uwagę cudzych emocji. Nie są ich też w stanie zrozumieć. Jedynie pogłębia to uczucie frustracji i złości na cały otaczający je świat.
Ciągłe uczucie niepewności
Ostatnim objawem jaki wywołuje brak uczuć u dzieci jest bardzo mocno wkorzenione uczucie braku pewności siebie. Dzieje się tak dlatego, że rozwój dziecka nie mógł przebiec w sposób zdrowy i odpowiedni. Dlatego też dziecko nie wypracowało sobie odpowiedniego konceptu na własny temat.
Ta niepewność objawia się poprzez pewne zachowania. Maluchy na przykład bez konieczności przybierają postawę obronną lub wręcz przeciwnie unikają trudnych sytuacji, wycofując się i izolując. Innym efektem jest próba sztucznego tworzenia konfliktów i kontrolowania ich.
“Wszyscy stanowimy efekt naszego dzieciństwa”
-Michael Jackson-
Jak wyraźnie widać, brak uczuć u dzieci może spowodować różnorakie zaburzenia i negatywne konsekwencje. Jeżeli zauważysz, że Twoje dziecko lub inny maluch wykazuje te zachowani, koniecznie postaraj się dowiedzieć, jakie uczucia się za nimi kryją. Pokaż najmłodszym, że interesuje Cię to, co czują.