Autentyczni ludzie nie boją się mówić otwarcie, co myślą

Autentyczni ludzie są otwarci i uważni

Autentyczni ludzie nie bolą się mówić, co myślą i działać zgodnie ze swoimi przekonaniami. Jednak aby tego dokonać, muszą wiedzieć, kiedy, wobec kogo i dlaczego to robią. Ponadto dobrze znają reguły rządzące przestrzenią prywatną i ton głosu.

Krótko mówiąc, autentyczni ludzie mają dobrze rozwinięte umiejętności społeczne.

Umiejętności społeczne to coś więcej niż wyrażanie opinii. Służą do skutecznej i satysfakcjonującej interakcji z innymi osobami. Są sposobem na zaprezentowanie się światu, naszą legitymacją społeczną.

Odkrywają naszą esencję jako istot ludzkich. W związku z tym są one potrzebne nie tylko po to, aby być autentycznym człowiekiem, ale także dla zachowania zdrowia psychicznego i pozostania w bliskiej relacji z naszym środowiskiem.

Ludzie rozmawiają i śmieją się

Autentyczni ludzie potrafią słuchać

Autentyczni ludzie myślą, zanim coś powiedzą i uważnie słuchają osoby, z którą rozmawiają. Podczas rozmowy są empatyczni wobec rozmówców. Rozumieją, że dwie osoby nie muszą dzielić tej samej opinii i że każdy zasługuje na to, aby zostać wysłuchanym z takim samym szacunkiem.

Dla większości osób największym problemem w komunikacji interpersonalnej jest to, że nie słuchają one, aby zrozumieć, ale po to, aby odpowiedzieć. Tak naprawdę często nawet nie starają się słuchać.

Umiejętność słuchania to sztuka, którą można opanować dzięki odpowiedniemu podejściu. Autentyczni ludzie zwracają uwagę i odpowiadają na to, co ktoś do nich mówi. Jednocześnie dają drugiej osobie wystarczająco dużo czasu na wypowiedz i utrzymują właściwą postawę ciała. Oto kilka kluczy do zostania dobrym rozmówcą:

  • Utrzymuj otwartą postawę. Nawiąż kontakt wzrokowy z osobą, która do Ciebie mówi i zachowaj zrelaksowany wyraz twarzy. Kiwnij głową od czasu do czasu, aby pokazać, że zwracasz uwagę na rozmowę. Nie zakładaj rąk ani nóg, ponieważ te małe fizyczne przeszkody mogą zniechęcić innych do otwarcia się przed Tobą.
  • Nie przerywaj drugiej osobie. Chęć przerwania drugiej osobie, aby pokazać, że rozumiesz treść jej wiadomości lub wyjaśnić, dlaczego uważasz, że jest w błędzie może być kusząca, ale jest to bardzo niegrzeczne. Aby być uprzejmym, trzeba ugryźć się w język, dopóki inna osoba nie skończy mówić.
  • Ułatwiaj dialog. Najpotężniejszym wyrażeniem w rozmowie z drugą osobą jest „powiedz mi”. Ludzie czują się dobrze, gdy zadajesz im odpowiednie pytania i aktywnie słuchasz ich odpowiedzi. Dzięki temu mówca wie, że go słuchasz i wykazujesz wobec niego empatię.
  • Pozwól mówić. To dialog, a nie monolog. Zaangażuj się w rozmowę, zadając pytania lub proponuj interesujące tematy do omówienia, ale nigdy nie monopolizuj rozmowy.

Biologiczny zegar

Autentyczni ludzie nie zawsze zadowalają innych

Autentyczni ludzie nie zawsze zadowalają innych, ponieważ wiedzą, kiedy powiedzieć „tak”, a kiedy powiedzieć „nie”. W każdej sytuacji wiedzą, jak okazać zgodę i sprzeciw i nie czują się z tego powodu winni. Posiadają umiejętność społeczną znaną jako asertywność.

Asertywność jest formą komunikacji, która obejmuje obronę praw, wyrażanie opinii i sugestii w szczery sposób, pozbawiony zachowań agresywnych bądź pasywnych. Szacunek wobec innych osób jest ważny, ale przede wszystkim trzeba szanować własne potrzeby.

Autentyczni ludzie dobrze opanowali asertywność. ponieważ wiedzą, że wyrażanie swoich prawdziwych uczuć i obrona własnych praw znacznie poprawia poczucie komfortu.

Jeśli mówisz, czego naprawdę chcesz, niezależnie od tego, czy to otrzymasz czy nie, w Twoim życiu pojawia się więcej szczęścia i autentyczności.

Pierwszym krokiem do asertywności jest rozpoznanie tego, jak się czujesz i co chcesz przekazać. Jeśli postawisz na szczerość i zrozumiesz, że druga osoba nie potrafi czytać Ci w myślach, nic, co powiesz nie będzie nieprawidłowe.

Zawsze dawaj czas na wypowiedź drugiej osobie i pamiętaj, że bronisz własnej prawdy, a nie prawdy absolutnej. Pamiętaj też, że zawsze widzisz świat z własnego punktu widzenia, który jest tak samo ważny jak punkt widzenia drugiej osoby.

Jeśli chodzi o ton głosu, utrzymanie właściwego i powstrzymanie się od krzyku pomoże Ci potwierdzić Twoją opinię. Zapamiętaj, że nie masz więcej racji tylko dlatego, że krzyczysz. W rzeczywistości krzyk często zmniejsza wartość Twojej wiadomości.

To samo dotyczy dystansu. Jeśli zbliżysz się zbyt blisko do innej osoby, może ona odebrać Cię jako kogoś agresywnego, co utrudni komunikację. Szanuj przestrzeń prywatną innych osób.

Rozmawiające osoby

Umiejętności społecznych trzeba się nauczyć

Jeśli chcesz być autentyczną osobą, ale nie posiadasz żadnej z wymienionych wyżej umiejętności, nie martw się – umiejętności społecznych można się nauczyć. Nie są to wrodzone zdolności; Autentyczni ludzie nabywają je przez obserwację i doświadczenie.

Pierwsze lata życia stanowią fundament do rozwijania tych umiejętności, ale to nie znaczy, że dla osoby dorosłej jest już za późno, żeby się ich nauczyć. Istnieje wiele programów psychologicznych, które uczą umiejętności społecznych.

Większość z nich łączy w tym celu bezpośrednie doświadczenia społeczne, naśladownictwo i wzmocnienie.

Jeśli chcesz być autentyczną osobą, ale nie masz takich umiejętności społecznych lub jeszcze nie udało Ci się ich w pełni opanować, umów się na wizytę do psychologa i postępuj zgodnie z instrukcjami zaprezentowanymi w tym artykule, a wreszcie będziesz tak jak inni autentyczni ludzie wypowiadać się bez strachu.

Scroll to Top