Żałoba jest trudna, a zerwanie zwykle wiąże się z negatywnymi i nieprzyjemnymi emocjami. W rzeczywistości jedyne, czego pragniesz to odczuwanie spokoju i akceptacji w obliczu zaistniałej sytuacji. Być może zastanawiasz się też, czy jest możliwe spotkanie kogoś nowego po rozstaniu.
Wierzysz, że ta decyzja ponownie przyniesie Ci nadzieję, szczęście i satysfakcję. W konsekwencji możesz być nieprzygotowany na kolejną serię uczuć, jakie niesie ze sobą ten okres przejściowy.
Spotkanie kogoś nowego po rozstaniu jest ekscytujące, ale także trudne, zwłaszcza jeśli poprzedni związek trwał długo. W rzeczywistości zaczynanie od zera może nie być tak łatwe, jak się spodziewałeś. Nie oznacza to jednak, że powinieneś się bać lub poddawać, zanim jeszcze spróbujesz. Wręcz przeciwnie. Świadomość, że możesz doświadczać trudnych emocji, pomoże Ci radzić sobie z tymi doświadczeniami w spokojniejszy sposób.
Spotkanie kogoś nowego po rozstaniu a negatywne emocje
Powiedzmy, że zakończyłeś związek i przeszedłeś proces żałoby. Byłeś w stanie zastanowić się, uzdrowić i zaakceptować to, co się wydarzyło, a teraz czujesz, że nadszedł czas, aby iść naprzód. W rzeczywistości naprawdę chcesz być w związku, kochać i być kochanym. Pragniesz znów dzielić z kimś swoje życie.
Z tego powodu zgadzasz się, aby Twoi znajomi przedstawiali Ci nowe osoby. Zgadzasz się na spontaniczną randkę z osobą, którą poznałeś na siłowni, a może nawet zdecydowałeś się wypróbować internetowe aplikacje randkowe. Niezależnie od wybranej opcji z niecierpliwością czekasz na ponowny bliski związek z kimś szczególnym.
Jednak, chociaż nie musi się to zdarzyć, możesz doświadczyć niektórych z następujących emocji:
Niepewność i obawa
Kiedy jesteś w związku, zwykle wiesz, że Twój partner cię lubi, kocha i chce z Tobą być. To sprawia, że czujesz się swobodnie. Z drugiej strony, kiedy spotykasz kogoś nowego, nie masz tej pewności. To dlatego, że nie wiesz, jaka jest ta osoba, jakie są jej upodobania i antypatie. Nie masz też pojęcia, czego od Ciebie oczekuje.
Dlatego możesz czuć, że musisz cały czas pokazywać się z jak najlepszej strony, aby zdobyć serce tej osoby. Możesz nawet martwić się, że zostaniesz odrzucony lub staniesz się ofiarą ghostingu, praktyki coraz powszechniejszej w dzisiejszym świecie.
Radzenie sobie z niepewnością może być ekscytujące dla niektórych osób, ale skomplikowane i niewygodne dla innych. Jeśli należysz do tej drugiej kategorii, bądź cierpliwy i postaraj się pozbyć swojej potrzeby kontroli. Daj się zaskoczyć – naprawdę warto!
Niezadowolenie i frustracja
Nadmierny optymizm i wysokie oczekiwania również mogą płatać Ci figle. Jeśli spodziewasz się spotkać swojego idealnego partnera na pierwszej randce i oczekujesz, że natychmiast nawiążecie głęboką więź i wszystko będzie idealne, prawdopodobnie czeka Cię gorzkie rozczarowanie.
Oczywiście to naturalne, że żywisz takie pragnienie. Musisz jednak mieć świadomość, że może to nie nastąpić od razu. Być może spotkasz na tej drodze osoby, z którymi, nawet jeśli nie nawiążesz relacji, nabędziesz wzbogacających doświadczeń. Bycie otwartym i elastycznym pomoże zmniejszyć niezadowolenie i frustrację, że ludzie, których spotykasz nie pasują do Twojego ideału.
Spotkanie kogoś nowego po rozstaniu a smutek
Jest to prawdopodobnie negatywna emocja, której najmniej spodziewasz się doświadczać podczas spotkania z potencjalnym nowym partnerem. W rzeczywistości, chociaż porównania nie są wskazane, naturalne jest, że będziesz porównywać nowo poznaną osobę ze swoim byłym partnerem lub partnerką, zwłaszcza jeśli nie przeszedłeś w pełni z żałoby po zerwaniu.
Możesz pamiętać głęboką więź, jaką cieszyłeś się w swoim poprzednim związku i jak dobrze się wtedy czułeś. Nawet żarty teraz mogą nie być tak śmieszne, jak kiedyś. Jednak porównując oba związki, zaczynasz tęsknić za tym, co miałeś i silniej odczuwasz utratę i nieobecność osoby, z którą się rozstałeś.
Z tego powodu ważne jest, aby pamiętać, że ten stopień intymności był budowany przez pewien czas, więc nie oczekuj, że taki sam poziom pojawi się natychmiast z nowym partnerem. Jeśli tak właśnie się czujesz, pamiętaj, że może nie tęsknisz za samą osobą, ale za tym, jak się z nią czułeś. Nie zapominaj też, że jest to możliwe w nowym związku, jeśli oboje zaakceptujecie przygodę wspólnego budowania nowego życia. Spotkanie kogoś nowego po rozstaniu może naprawdę doprowadzić do czegoś pięknego.
Strach
Wreszcie, spotkanie kogoś nowego po rozstaniu może wywołać też nieoczekiwane obawy. Może to być strach przed ponownym połączeniem się z kimś na głębokim poziomie, przed ponownym zakochaniem się. Poza tym możesz się też obawiać, że związek nie pójdzie dobrze i znowu będziesz cierpieć, poczujesz się oszukany lub porzucony.
Złe romantyczne przeżycie może pozostawić w Tobie warstwę bólu, która będzie stanowić przeszkodę w ponownym zaangażowaniu emocjonalnym. Jeśli jesteś w takiej sytuacji, być może będziesz musiał najpierw zająć się swoją przeszłą krzywdą, aby znów móc zaufać.
Spotkanie kogoś nowego po rozstaniu wymaga elastyczności i cierpliwości
Krótko mówiąc, najlepszym sposobem na uniknięcie tych nieprzyjemnych emocji podczas spotkania z kimś nowym jest bycie elastycznym i podejście wolne od presji. W końcu nie chcesz się spieszyć ani wymusić żadnej sytuacji tylko po to, aby ponownie być w związku.
Pozwól sobie na poznawanie ludzi i daj się poznać innym. Ciesz się podróżą i doświadczeniami bez żadnych oczekiwań. Przede wszystkim zrozum, że Twoje uczucia są całkowicie naturalne. Potrzebujesz czasu, by znów pokochać.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Timmermans, E., Hermans, A. M., & Opree, S. J. (2021). Gone with the wind: Exploring mobile daters’ ghosting experiences. Journal of Social and Personal Relationships, 38(2), 783-801.
- Verdesoto, J. R., Villacís, M. V., & Franco, X. E. (2019). Impacto emocional de la infidelidad en las relaciones de pareja. Importancia de su conocimiento para el psicólogo clínico. Opuntia Brava, 11(4), 349-361.