» Związki » Seks

Śmiech lub płacz po orgazmie: co to znaczy?

Jak normalne jest śmianie się lub płacz po orgazmie? Dlaczego tak się dzieje? Jest to coś bardziej powszechnego niż myślisz i ma biologiczne i psychologiczne wyjaśnienie. Dowiedz się więcej tutaj.

Kobieta śmiejąca się po orgazmie..

Czy zdarzył Ci się kiedyś śmiech lub płacz po orgazmie? Jeśli tak, możesz się zastanawiać, dlaczego tak się dzieje i co to oznacza. Najczęstszym wytłumaczeniem jest eksplozja emocjonalna, która następuje po osiągnięciu orgazmu.

Eksplozja ta jest uwarunkowana różnymi czynnikami. Wśród nich jest kaskada biochemiczna i hormonalna, którą otrzymuje Twój mózg, oraz połączenie i bliskość, które czujesz ze swoim partnerem. Ale co innego może oznaczać śmiech lub płacz po orgazmie? W poniższym artykule przyjrzymy się temu bliżej, biorąc pod uwagę opinie ekspertów z dziedziny naukowej.

Biochemiczna kaskada orgazmu

Kiedy masz orgazm, w Twoim mózgu i ciele zachodzi kaskada biochemiczna. Innymi słowy, niektóre hormony, a zwłaszcza oksytocyna, są uwalniane z całą intensywnością. Oksytocyna może wywoływać stan nadwrażliwości, który może powodować śmiech lub płacz po orgazmie.

Zapewnia to biologiczne wyjaśnienie tego zjawiska. Ale od czego może zależeć, czy się śmiejesz, czy płaczesz? Jest to spowodowane innymi czynnikami psychologicznymi i okolicznościami. Na przykład w chwilach wielkiej euforii nadwrażliwość prowadzi do śmiechu. Z drugiej strony w chwilach zmartwienia częściej objawia się płaczem.

Splecione dłonie pary w łóżku

Płacz po orgazmie

Według seksuologa Nayary Malnero płacz po orgazmie zwykle nie oznacza rozczarowania ani obrzydzenia, jak uważa wiele osób. Oczywiście w takich przypadkach zaleca się, aby pary nauczyły się komunikować ze sobą. Mogą też poprosić o profesjonalną pomoc, aby rozwiać wszelkie wątpliwości.

Malnero dodaje, że zwykle orgazmowi towarzyszy fizyczne i emocjonalne rozładowanie. Nagromadzone napięcie zostaje nagle uwolnione. To wstrząsa Twoimi zmysłami, a płacz jest manifestacją tego stanu.

Dlatego w pewnym sensie seks jest drogą ucieczki, ponieważ pomaga uwolnić się od stresu. Z drugiej strony płacz, według seksuologów, zwykle zdarza się w okresie refrakcji. Jest to czas między orgazmem a momentem, w którym czujesz się gotowy do ponownego podniecenia seksualnego.

Stan wrażliwości

Jak już wspomnieliśmy, na poziomie psychologicznym, po orgazmie Twoje ciało i umysł mają tendencję do relaksu. W takich momentach bardziej prawdopodobne jest pojawienie się emocji lub intensywnej ekspresji emocjonalnej. Na przykład płaczu lub śmiechu.

Emocje i orgazm: szczęście i dobre samopoczucie

Orgazm to stan wywołujący emocje, takie jak dobre samopoczucie i szczęście. W tych stanach częściej pojawiają się łzy – nie są to łzy smutku, często są po prostu związane z samymi emocjami.

Emocje te są czasami tak intensywne, że myli się je ze smutkiem. Jednak generalnie tak nie jest. Nie zapominaj, że kiedy uprawiasz z kimś seks, jeśli ten ktoś coś dla Ciebie znaczy, to normalne, że jesteś podekscytowany.

Seks może otworzyć okno do intymnego związku. Zdaniem ekspertów, płacz po orgazmie pokazuje jeszcze jeden element tego połączenia lub interakcji.

Nie należy mylić śmiechu lub płaczu po orgazmie z dysforią po stosunku

Dysforia po stosunku może być kolejną możliwą przyczyną płaczu po orgazmie. Określa się to potocznie jako „ postsex blues” (ang. smutek poseksualny). Rzeczywiście – to normalne, że po tak wysokim poziomie przyjemności zejście na ziemię jest trudne. To dlatego, że kontrast między emocjami jest niezwykle silny. Ten „żal” przekłada się na płacz po orgazmie.

Dysforię po stosunku badał psychiatra Richard Friedman. Stwierdził, że przyczyną tego smutku może być ciało migdałowate. Uważał, że ta część mózgu przestaje działać podczas orgazmu.

Dysforia po stosunku: zjawisko częstsze niż myślisz

W 2015 roku dr Robert Schweitzer prowadził badanie, które zostało opublikowane w czasopiśmie Medycyna Seksualna. W badaniu przeanalizowano doświadczenia seksualne ponad 230 studentek. Wyniki pokazały, że 46 procent z nich twierdziło, że w pewnym momencie życia miało objawy dysforii po stosunku. Co więcej, ponad pięć procent doświadczyło tego w ostatnim miesiącu.

Według Schweitzera wyniki sugerują, że zespół ten ma funkcje ewolucyjne. Schweitzer dodał również, że istnieje korelacja między dysforią po stosunku a poziomem intymności w związkach.

Kobieta z dysforią po stosunku

Emocje po orgazmie dryfują tuż pod powierzchnią

Dlatego jeśli czasami śmiejesz się lub płaczesz po orgazmie, nie przejmuj się. To zupełnie normalne, zarówno z perspektywy biologicznej, jak i psychologicznej.

Seks, zwłaszcza ten najbardziej intymny, z tą wyjątkową osobą, wydobywa na powierzchnię wiele emocji. Często są one intensywne. W związku z tym całkowicie naturalne jest dać się im ponieść po doświadczeniu tak intensywnego stanu podniecenia i uwolnienia.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Arcos-Romero, A.I. (2019). Estudio de la experiencia subjetiva del orgasmo. Universidad de Granada.
  • Schweitzer, R. et al. (2015). Postcoital Dysphoria: Prevalence and Psychological Correlates. Sexual Medicine, 3(4): 235-243.
    Scroll to Top