Ghosting, czyli unikanie, to niezwykle destrukcyjna forma agresji, szczególnie jeśli jesteś jej ofiarą. Dzieje się tak, gdy ludzie nagle znikają z Twojego życia bez żadnego wyjaśnienia. Zastanawiasz się, co się stało i co mogłeś zrobić, aby ich sprowokować do takiego działania. Osoba, o której myślałeś, że ją znasz i w której pokładałeś całe swoje zaufanie, zdradziła Cię i nawet nie wiesz dlaczego.
Termin ghosting to nowe słowo. Jednak tak naprawdę definiuje starą praktykę. Jest to coś, co zawsze miało miejsce, zarówno w emocjonalnych, jak i innych rodzajach relacji. Niemniej jednak w dzisiejszych czasach sposoby, w jakie się to odbywa, są różne. Czasami jest to nawet łatwiejsze dla ludzi, ponieważ wszystko, co muszą zrobić, to nie odbierać żadnych połączeń ani wiadomości na WhatsApp.
Jednak chociaż jest to zjawisko tak stare, jak same relacje międzyludzkie, jest coś, czemu nie można zaprzeczyć. To fakt, że niektórzy ludzie przeskakują z partnera na partnera lub od przyjaźni do przyjaźni. Prawdą jest również, że takie zachowanie często okazuje się traumatyczne dla tych, którzy je odbierają.
Na konsultacjach psychologicznych coraz częściej pojawiają się ofiary ghostingu. To doświadczenie, które ma istotny wpływ na samoocenę cierpiącego.
Ghosting ze strony Twoich przyjaciół
Mówi się, że „brak odpowiedzi” (wiadomość WhatsApp bez podwójnego niebieskiego haczyka) jest oczywistą informacją, że ktoś po prostu nie jest Tobą zainteresowany. Jak jednak możesz nagle to zaakceptować? Jak możesz założyć, że pozornie dobry przyjaciel, któremu ufasz, nie chce już mieć z Tobą nic wspólnego?
Wydaje się, że w obecnych czasach związki po prostu się rozpuszczają, jak aspiryna w szklance wody. Mimo to ból nie znika, nasila się. Co więcej, chociaż prawdą jest, że to doświadczenie stało się niezwykle powszechne, literatura naukowa na ten temat powstała stosunkowo niedawno.
Dartmouth i Roanoke Colleges (USA) przeprowadziły badanie, które próbowało zrozumieć, dlaczego niektóre pary i przyjaciele zrywają ze sobą bez podawania wyjaśnień. Naukowcy odkryli, że ghosting jest znacznie częstszy wśród przyjaciół niż w przypadku romantycznych związków. Fakt ten nie sprawia jednak, że zjawisko to jest mniej bolesne.
Przyjrzyjmy się możliwym przyczynom pojawiania się ghostingu.
Skąd bierze się ghosting?
Ghosting oznacza zachowanie ludzi, którzy nagle zostawiają Cię w szczerym polu bez żadnego wyjaśnienia. Co więcej, nie wiesz, dlaczego to zrobili i czujesz się kompletnie zagubiony. Jak to się stało?
- Po pierwsze, zerwanie relacji bez wyjaśnienia ujawnia pewną niedojrzałość emocjonalną. Ostatecznie, osoba ta nie była takim przyjacielem, jak myślałeś. To jest coś, co po prostu musisz zaakceptować.
- Ludzie mogą mieć inne priorytety. Być może przez jakiś czas osoba ta uznawała Waszą relację za wzbogacającą, ale nadszedł czas, kiedy ich zainteresowania i upodobania całkowicie się zmieniły.
- Innym powodem może być to, że istnieją aspekty Ciebie, które im się nie podobają. Może Twoje ideały lub Twoja osobowość były dla nich bardziej irytujące niż wzbogacające.
- Pojawiają się dla nich inne, ważniejsze przyjaźnie. Tak po prostu. Czasami w ich życiu pojawiają się inne osoby, z którymi lepiej się dogadują, dlatego rezygnują z Ciebie. Twoi “przyjaciele” czują się nieswojo i boją się z Tobą porozmawiać, więc zamiast tego wybierają ghosting.
Z drugiej strony czasami może to być inny czynnik. Twój przyjaciel może mieć pewne problemy osobiste, a jego reakcją jest trzymanie się od Ciebie z daleka. To jest coś, czego nigdy nie można wykluczyć.
Wiele osób, które stosują ghosting, wie, że najlepszą rzeczą, jaką mogą zrobić, to być szczerym i porozmawiać o tym. Jednak wstyd i strach przed tym, jak druga może zareagować, sprawia, że wybierają najprostszą strategię. Zniknąć i nie odpowiadać na wiadomości.
Jak radzić sobie ze zniknięciem przyjaciela
W następstwie pandemii nasiliło się zjawisko ghostingu. To tak, jakby w tym czasie separacji i izolacji wielu zdecydowało się przeformułować swoje relacje, zakończyć niektóre z nich i zacząć z czystym kontem. Ta decyzja jest całkowicie akceptowalna. Jednak trzeba to zrobić uczciwie, a nie milczeniem.
Jak radzić sobie z tymi zbyt powszechnymi sytuacjami? Oto kilka pomysłów:
- Jeśli znajomy nie odpowiada na Twoje wiadomości, upewnij się, że wszystko jest z nim w porządku. Rozmawiaj z osobami trzecimi i miej oko na media społecznościowe. Łatwo można odkryć, że chociaż nie odpowiada na Twoje wiadomości WhatsApp, nadal przesyła zdjęcia na Instagrama lub Facebooka.
- Kiedy zdasz sobie sprawę, że dana osoba nie chce Ci odpowiadać ani mieć z Tobą żadnego kontaktu, zrezygnuj. Usuń ich dane kontaktowe z telefonu komórkowego, a także z kont w mediach społecznościowych. Jest to niezbędny i zdrowy ruch, który musisz wykonać.
- Musisz także pamiętać, że czyjeś złe zachowanie nie określa Twojej własnej wartości. To nie Twoja wina, to wina osoby, która stosuje ghosting. Wyraźnie brakuje im zarówno uczciwości, jak i dojrzałości.
Jest tu jeszcze jedna oczywista rzecz. To fakt, że niezwykle trudno jest poradzić sobie z czymś bolesnym, kiedy nie rozumie się, dlaczego tak się stało. To doświadczenie na zawsze zostanie z Tobą.
Jeśli jednak masz wątpliwości, dlaczego przyjaciel Cię opuścił, pamiętaj o tym prostym fakcie. Prawdziwi przyjaciele zostają. Fałszywi przyjaciele są jak liście spadające z drzew. W końcu wiatr je zabiera.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Freedman G, Powell DN, Le B, Williams KD. Ghosting and destiny: Implicit theories of relationships predict beliefs about ghosting. Journal of Social and Personal Relationships. 2019;36(3):905-924. doi:10.1177/0265407517748791