Tak jak istnieją sposoby na ulepszenie i wzbogacenie sposobu, w jaki przebiega komunikacja w związku, istnieją również sposoby na jej zerwanie. To poważny problem, ponieważ właśnie komunikacja w związku jest jednym z głównych jego filarów.
Rzeczywiście, jeśli dialog między parą nie jest łatwy i głęboki, problemy prawdopodobnie pojawią się również w innych obszarach.
Relacja składa się głównie z rozmowy. Trwała miłość to w rzeczywistości bogate dialogi, które są rozłożone w czasie. Jeśli jednak to powiązanie słabnie i komunikacja w związku się załamuje, miłość zwykle także się kończy.
Kiedy para prowadzi szczery i pełen miłości dialog, jest w stanie rozwiązać każdy problem, który może się pojawić. Z drugiej strony, jeśli stawiają między sobą bariery i nie wyrażają swoich uczuć, najmniejszy problem może stać się nie do przeskoczenia. Oto trzy najczęstsze zachowania, które prowadzą do zerwania komunikacji u pary.
„Zdrowy związek opiera się na niezachwianym zaufaniu”.
Komunikacja w związku: przeglądanie każdego niepotrzebnego szczegółu
Niektórzy ludzie mówią bez przerwy. Zwykle z powodu stresu lub niepokoju. Innym razem jest to forma narcyzmu. Możemy powiedzieć na pewno, że te niekończące się monologi prawie nigdy nie robią wrażenia. W rzeczywistości są nawet dość nudne.
Co więcej, jednym z niezawodnych sposobów zapewnienia zerwania komunikacji w związku jest sytuacja, gdy jeden z partnerów mówi bez przerwy, ale nie słucha drugiej strony. Ponadto ludzie, którzy to robią, mają tendencję do zagłębiania się w najdrobniejsze niepotrzebne szczegóły.
Poświęcanie zbyt wiele czasu nieistotnym kwestiom utrudnia rozmowę. W rzeczywistości ważne wiadomości zostają zasypane lawiną słów pozbawionych znaczenia. Zamiast tego partner powinien być zainteresowany udziałem w dialogu. A także chcieć, aby komunikacja w związku była płynna, zamiast przejmować ją dla siebie.
Mówienie innym o problemach osobistych
Większość ludzi byłaby zażenowana, gdyby ich partner omawiał z innymi swoje problemy osobiste. Jest to jednak bardzo powszechny problem. Wynika on z tego, że często ludzie nie wiedzą, gdzie przebiega granica między tym, czym powinni, a czego nie powinni omawiać z innymi.
Partnerzy dość często rozmawiają o osobistych sytuacjach z najbliższymi przyjaciółmi. Powinny jednak pozostać one poufne między parą. Dlatego to normalne, że jeden partner czuje się zdradzony, jeśli drugi dzieli się z innymi ludźmi informacjami, które uważał za poufne. To negatywnie wpływa na ich zaufanie do partnera.
Poza tym naprawdę nie ma potrzeby, aby inne osoby w otoczeniu wiedziały, dlaczego para pokłóciła się wczoraj i czy udało im się rozwiązać ten problem.
Ponadto jeśli dana osoba dzieli się z innymi zbyt wieloma informacjami o swoim partnerze, może to wpłynąć na ich opinię o nim. W rzeczywistości czasami może być nawet przedstawiany w niesprawiedliwy i stronniczy sposób. Szczególnie jeśli ich partner nie kontroluje tego, co ten ktoś mówią innym.
Zostawiam to na później
Jeśli partner ma problem, który uważa za ważny, drugi partner nigdy nie powinien go ignorować. Nawet jeśli nie uważa go za ważny.
Zostawienie tego na później oznacza, że odwraca się od partnera. Nie zawsze jest łatwo być gotowym do słuchania po ciężkim dniu pracy lub gdy są inne rzeczy do zrobienia. Niemniej jednak innych nigdy nie należy odsuwać na bok.
Ci, którzy chcą mówić, muszą być wysłuchani. Niepoświęcanie im uwagi jest sposobem na ich porzucenie. Oczywiście powoduje to ból, ale także samotność i urazę. A przecież naprawdę nie jest trudno zatrzymać się i posłuchać choć przez chwilę.
Jak uniknąć zerwania komunikacji
Możesz wiele powiedzieć o parze poprzez sposób, w jaki ze sobą rozmawiają. Kiedy wyrażają się inteligentnie, rozpoznają, kiedy mówić, a kiedy milczeć. W rzeczywistości wiedza, kiedy o czymś mówić, a kiedy milczeć, a także poprzez wybór informacji, które mają być udostępniane osobom z zewnątrz, zawsze ułatwia komunikację.
Po prostu komunikacja w związku jest jedną z podstawowych podstaw każdej relacji między dwiema osobami!
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
Polaino-Lorente, A., & Martínez Cano, P. (2002). La comunicación en la pareja: errores psicológicos más frecuentes. Madrid: Rialp, 2002.