Kochać siebie, by móc pokochać innych

Kochać siebie to znaczy realizować jeden z fundamentalnych procesów naszego życia, który pozwala nam na szczere kochanie innych.


“Uczenie się jak kochać siebie jest początkiem przygody, która trwa całe nasze życie.”

Oskar Wilde


Ten proces ma wpływ na całe nasze życie i w wielu sytuacjach nieustannie poddaje nas testom. Rozczarowanie, frustracja, popełnione błędy, niezrealizowane cele, rozstania, depresje; nieskończona lista codziennych wyzwań, którym jesteśmy poddawani, i którym pozwalamy wpłynąć na percepcję naszych własnych, osobistych wartości.

Kochać siebie – co determinuje twoje wartości?

Nasze wartości osobiste nie zależą od tego, co osiągniemy czy tego, co posiadamy, ale raczej od naszego stosunku, z jakim podejmujemy każdy nowy krok życia w kierunku bezwarunkowego pokochania siebie.

Trudno jest podarować coś, czego się nie posiada i jeśli nie potrafimy kochać siebie, jest wręcz niemożliwe byśmy podzielili się miłością z innymi. Może wydawać ci się, że kochasz inne osoby, jednakże za każdym razem wpadać będziesz w pułapki manipulacji, wymagań i emocjonalnego szantażu.

Jeśli nie nauczyliśmy się bezwarunkowo kochać siebie, poszukujemy tej miłości wokół siebie, w innych, w taki sposób, że stajemy się całkowicie narażeni na czyjąś ocenę.

Zobacz też: Psychoterapia Gestalt – co to takiego?

Ten rodzaj zależności niszczy nas do tego stopnia, że możemy zacząć błagać o miłość i uczucie; zwracając na siebie uwagę i odsłaniając pobłażliwe zachowanie po to by otrzymać spojrzenie, uwagę i troskę od innych.

By sprawdzić czy bezwarunkowo kochasz siebie, zadaj sobie pytanie: Czy moje osobiste wartości zależne są od oceny innych?

Kochać siebie

Naucz się dbać o siebie

W naszej kulturze, kochać siebie znaczy być samolubnym i egoistycznym. To przekonanie jest całkowicie nieprawdziwe, zważając na to, iż nasza umiejętność kochania innych zaczyna się od miłości, którą dana osoba ma do samej siebie. Rodzi to uczucie miłości oraz miłości do człowieczeństwa.

Sposób, w jaki troszczymy się o samych siebie, ma w dużym stopniu związek z tym, jak postrzegają nas inni oraz ze stanem umysłu jaki sobie wypielęgnowaliśmy. Gdy osoba nie zdoła zatroszczyć się o samą siebie, może to zostać przez nią samą odebrane jako atak i brak zainteresowania własnymi podstawowymi potrzebami.


Dbać o siebie, znaczy zawsze brać siebie pod uwagę. Słuchać swoich własnych potrzeb. Uznać, iż istniejemy i zajmujemy jakieś miejsce na świecie i mamy prawo by czuć się dobrze i upewnić się, iż jest nam dobrze we wszystkich aspektach naszej egzystencji.”

-Fina Sanz-


Wprowadzenie wzajemnej troski w nasze życie, pozwala nam zaspokoić nasze potrzeby, bez przedkładania ponad nie potrzeb innych ludzi. Niezbędnym jest poznanie naszych potrzeb i przyjrzenie się im. Oto, co znaczy zatroszczenie się o siebie.

serce-w-dloniach

 Samoakceptacja: akt współodczuwania

Zaakceptowanie tego, kim jesteśmy znaczy akceptację własnych wad, odkrycie własnych umiejętności i limitów, własnych możliwości, zalet, sposobów na które się przygotowujemy i akceptujemy siebie jako całość, z głębokiej, holistycznej perspektywy.

Lepsza samo-wiedza oznacza lepsze zrozumienie. Gdy jesteśmy dla siebie troskliwi i wyrozumiali, jesteśmy w stanie znieść niską samoocenę i  poczucie winy wobec samego siebie, za pomyłki, które mogliśmy popełnić; w ten sposób możemy wydeptać ścieżkę do akceptacji tego, kim naprawdę jesteśmy.

Poprzez akceptację, jako akt współczucia i zrozumienia dla tego, kim jesteśmy, możemy zbliżyć się do bezwarunkowej miłości wobec samych siebie, co z kolei pozwala nam na pokochanie innych.

Robiąc to w sposób otwarty i szczery, będziemy w stanie stworzyć związki, które będą oparte na poszukiwaniu uznania. Umiejąc kochać siebie, będziemy mogli prawdziwie oddać się aktowi miłości do innych, ze współczuciem i poprzez akceptację.


“Wszelki wzrost potrzebuje miłości, ale musi ona być bezwarunkowa. Gdy miłość stawia warunki, wzrost nie może całkowicie mieć miejsca, ponieważ warunki te będą przeszkadzać.

Bezwarunkowa miłość nie prosi o nic w zamian. Otrzymasz wiele, bez konieczności proszenia o nic – zmieniasz to w coś zupełnie innego – nie bądź jednak żebrakiem. Gdy jesteś zakochany, bądź jak zdobywca. Ofiaruj i obserwuj co się stanie: otrzymasz w zamian tysiąc razy więcej. Ale musisz nauczyć się tej sztuczki. Postępuj odwrotnie a będziesz chciwcem; ofiarując niewiele i oczekując dużo w zamian i te oczekiwania zniszczą całe piękno twoich działań.”

-Osho-


Zasięgnięte źródła:

-Sanz, F. (1995). Loving Bonds (Los vínculos amorosos: amar desde la identidad en la terapia de reencuentro). Kairós.  

Scroll to Top