Test Myers-Briggs (MBTI) a teoria Junga

Test Myers-Briggs

INTJ, ESTP, INFJ… Te enigmatyczne kody odpowiadają różnym profilom osobowości ze znanego kwestionariusza. Test Myers-Briggs powstał w oparciu o jedną z najciekawszych prac Carla Junga: teorię typów osobowości.

Test Myers-Briggs to jeden z najpopularniejszych instrumentów służących do oceny osobowości. Jednak nie jest on uznawany przez środowisko naukowe.

Wszystko dlatego, że nie jest to test, który spełnia standardy rzetelności i wiarygodności. Mimo tego MBTI jest i tak niezwykle popularny.

Kto z nas choć raz w swoim życiu nie czytał niczego o osobowości INFJ, profilowi, który charakteryzuje introwersja, intuicja, odczuwanie i osądzanie? A co powiesz o osobowości INFP, którą Carl Jung nazywał “lekarzem” lub “idealistą”?

Nie ma wątpliwości, że litery ułożone w takie skróty jak INTJ czy ESTP przyciągają uwagę wielu osób i wzbudzają ich ciekawość.

Można spokojnie stwierdzić, że mimo swoich ograniczeń jest to jeden z najczęściej używanych instrumentów. To pewien rodzaj spisu przeprowadzanego w formie samodzielnego wypełnianego raportu. Innymi słowy, możesz wypełnić ten test online i poznać dzięki temu swój typ osobowości.

Test Myers-Briggs - rodzaje osobowości

Kwestionariusz jest zgodny ze standardami opracowanymi przez Katherine Briggs i jej córkę Isabel Briggs-Myers w 1942 r.

Narzędzie to bazuje na słynnej książce Carla Junga Typy psychologiczne. Być może o tym nie wiesz, ale to właśnie Jung jako pierwszy przedstawił koncepcję introwersji i ekstrawersji. Poza tym ustalił osiem typów osobowości bazując na tej dychotomii.

Test osobowości Myers-Briggs korzysta z tej typologii i ją rozwija. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym kwestionariuszu.

“Nie stajemy się oświeceni wyobrażając sobie światło, lecz czyniąc ciemność świadomą”

-Carl Jung-

Test osobowości Myers-Briggs – cel, cechy charakterystyczne i rzetelność

Isabel Myers i jej matka Katherine były zafascynowane teorią Junga od pierwszej chwili, gdy się z nią zetknęły. Dlatego też zdecydowały, że postarają się wykorzystać jego teorię w praktyczny sposób, aby pomóc ludziom lepiej zrozumieć kwestie, które ich różnią. Innymi słowy, chciały pogłębić ich wiedzę o osobowości człowieka i stworzyć nowe podejście do jego potencjału i ograniczeń.

Zaczęły opracowywać swój test podczas II wojny światowej. Na swoim koncie miały już opublikowane wcześniej artykuły, które wzbudziły duże zainteresowanie, jak choćby: “Poznaj samego siebie: Jak możesz się odnaleźć używając pudełka osobowości” czy “Od barbarzyńców”.

Tym samym prezentując po raz pierwszy test osobowości Myers-Briggs miały nadzieję, że będzie on stanowił dobre wsparcie procesu doboru do pracy. Ich celem było pomaganie ludziom w wybieraniu zawodów, które zwiększałyby ich poczucie szczęścia i spełnienia.

Dwa lata później poprawiły odrobinę stworzone narzędzie publikując instrukcję tłumaczącą jak z niego korzystać. W 1956 r. zmieniono jego nazwę na tą, która obowiązuje obecnie (Myers-Briggs Type Indicator, w skrócie MBTI).

Jakie informacje przekazuje test Myers-Briggs Type?

Test Myers-Briggs tłumaczy w jaki sposób możesz uzyskać informacje o swoim typie osobowości. Opisuje on 16 szczegółowo określonych typów osobowości.

Opis rezultatów testu Myers-Briggs

Tym samym cel MBTI to zapewnianie wsparcia na drodze prowadzącej do poznania samego siebie. Ma pomóc Ci poznać Twój sposób postrzegania świata, zachowania oraz sposób odnoszenia się do innych.

Oprócz tego umożliwia odkrycie mocnych stron, co wspomaga dobór różnych preferencji zawodowych. Co więcej, może nawet podpowiedzieć jak wygląda Twoja kompatybilność z innymi osobami.

Co mierzy test Myers-Briggs?

Ten test osobowości bazuje na czterech wymiarach:

Ekstrawersja (E) – Introwersja (I)

Zauważ, że każdy ma w sobie zarówno ekstrawersję, jak i introwersję. Jednak zawsze istnieje większa tendencja w kierunku jednej z nich.

Poznanie (S) – Intuicja (N)

Ten wymiar odnosi się do dwóch sposobów wchodzenia w interakcje z tym, co Cię otacza. Osoby z bardziej rozwiniętym poznaniem zwracają większą uwagę na rzeczywistość, wykorzystując w tym celu swoje zmysły.

Jednak osoba z większą intuicją daje się ponieść bardziej abstrakcyjnym czynnikom, takim jak emocje, wzorce i wrażenia. Poza tym cechuje ją bardziej rozwinięta wyobraźnia oraz tendencja do przemyśleń.

Myślenie (T) – Odczuwanie (F)

Z kolei ten wymiar oferuje informacje związane ze sposobem podejmowania decyzji. Niektóre osoby są bardziej logiczne i obiektywne (wyciąganie wniosków i myślenie), zaś inne są bardziej emocjonalne.

Osądzanie (J) – Obserwacja (P)

Ostatni wymiar odnosi się do sposobu interpretowania otoczenia i podejmowania decyzji. Istnieją osoby, które oceniają innych i zawsze podejmują pewne decyzje. Na przeciwnym końcu spektrum są ludzie, którzy są bardziej elastyczni, spostrzegawczy, wrażliwi i umieją się lepiej dopasować.

Zamyślona kobieta

Rezultaty wynikające z każdego z czterech wymiarów składają się na kod złożony z serii liter, który definiuje Twój styl osobowości:

  • ISTP – Praktyk
  • ISFJ – Opiekun
  • ISFP – Artysta
  • INFJ – Mentor
  • INFP – Idealista
  • INTJ – Strateg
  • INTP – Logik
  • ESTP – Animator
  • ESTJ – Administrator
  • ESFP – Prezenter
  • ESFJ – Adwokat
  • ENFP – Entuzjasta
  • ENFJ – Doradca
  • ENTP – Innowator
  • ENTJ – Dyrektor

Zastosowanie i rzetelność testu osobowości Myers-Briggs

Jak już zaznaczyliśmy na początku artykułu, test osobowości Myers-Briggs to narzędzie, które nie jest szeroko akceptowane przez “ekspertów”. To popularny i kontrowersyjny instrument, choćby dlatego, że zastosowane w nim opisy zachowania są dość rozwlekłe.

Środowisko naukowe wskazuje, że ta cecha sprawia iż narzędzie to podpada pod coś, co nazywają efektem Forera. Oznacza to, że zawiera zwykłe opisy, które mają wywoływać natychmiastowe uczucie identyfikacji.

Mimo licznej krytyki, niskiej rzetelności oraz wiarygodność, test Myers-Briggs jest często stosowany w obszarze zawodowym.

Badania przeprowadzone przez Allena Hammera wykazują, że używa się go zazwyczaj w wielu szkołach, aby pomóc uczniom dobrać odpowiedni zawód. Jest on również stosowany w dziedzinach związanych z rozwojem osobistym. Poza tym wiele osób wykonuje go online, aby lepiej poznać samych siebie.

Jednak zawsze lepiej jest, aby przeprowadzał go specjalista w tej dziedzinie, który będzie w stanie wytłumaczyć jego wyniki i właściwą pomoc, jeśli będzie potrzebna. W każdym razie nikt nie jest w stanie zaprzeczyć temu, że jest to atrakcyjne i ciekawe narzędzie.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Fairfield, KD (2012). Indicador de tipo Myers-briggs (MBTI). En Casos y ejercicios de desarrollo y cambio organizacional (págs. 309–312). SAGE Publications Inc. https://doi.org/10.4135/9781483387444.n39
  • Greenhaus, J., Callanan, G. y Hammer, AL (2013). Indicador Myers-Briggs. En Enciclopedia del desarrollo profesional . SAGE Publications, Inc. https://doi.org/10.4135/9781412952675.n185
Scroll to Top