Zestarzeć się czy stać się starym? Na czym polega subtelna różnica?

Dlaczego niektórzy ludzie wydają się z roku na rok nosić coraz większy ciężar, jakby to był ogromny kamień, a inni po latach wciąż nie czują się starzy? Analizujemy różnice między starzeniem się a stawaniem się starym.

Zestarzeć się pogodnie

Dlaczego niektórzy ludzie starzeją się lepiej niż inni? Czasami różnice przypisujemy na przykład zdrowiu lub stabilności finansowej. Często jednak przeoczamy pewien szczegół, a mianowicie, że zestarzeć się i stać się starym człowiekiem to dwie różne rzeczy.

Prawdziwa odpowiedź nie wydaje się mieć wiele wspólnego ani ze zdrowiem ani z pieniędzmi. Nie ma oczywiście wątpliwości, że zdrowie i pieniądze pomagają, żeby godnie zestarzeć się. Ale wiele osób, które nie mają problemów w tych dwóch aspektach życia wydaje się prowadzić raczej nieszczęśliwe życie.

I to dużo bardziej niż| osoby, które stoją w obliczu poważnych wyzwań w obu tych dziedzinach.

Ludzie, którzy starzeją się zachowując młodzieńczego ducha, wcale nie czują się starzy. Wręcz przeciwnie Wielu z nich wyraźnie narzeka na top, że wszyscy chcą im przypisywać czynności, zwyczaje i nawyki osób starszych.

Jak się pogodnie zestarzeć

Być może to stwierdzenie może w nas wzbudzić uśmiech. Ale to rzeczywistość, która całkowicie zmienia sposób, w jaki rozumiemy starzenie się.

Jak się zestarzeć? Nie wszyscy starsi ludzie czują się starzy!

Mój ojciec należał do tych osób, które nigdy nie czuły się stare. Aż do ostatniego dnia przed śmiercią robił plany, prowadził studia i długoterminowe działania, które wypełniały mu każdy jego dzień.

Nigdy nie widziałem, by opuszczał ręce wobec ograniczeń lub pewnej utraty możliwości wynikających z wieku. To fizyczne pogorszenie, które odczuwamy na przestrzeni lat, często jest tematem narzekań i oskarżeń. Mój ojciec nie lubił towarzystwa wielu ludzi w jego wieku, ponieważ mówił, że zrobili się starzy. To zawsze mnie rozśmieszało.

Choroba również nie zmieniła jego postawy. Choroba serca, która torturowała go podczas ostatnich lat i naprawdę wywoływała wiele obaw. Zawsze jednak stawiał jej czoła z doskonałym poczuciem humoru i nigdy nie zgodził się na to, aby choroba zajęła w jego życiu tak dużo miejsca, że ​​zajmowałaby każdy kąt.

Myśląc o tym, o sposobie, jak nie poddawać się ograniczeniom, zdałem sobie sprawę, że mój ojciec właśnie to zawsze robił. Nigdy nie czuł się rzeczywiście dobrze z ludźmi w jego wieku. Mój ojciec zawsze otaczał się młodymi ludźmi. Został mentorem wielu młodych ludzi, których pociągało lotnictwo, dzieląc się z nimi doświadczeniami i szkoląc wielu z nich.

Moje wspomnienia z domu z okresu dzieciństwa przypominają szkołę. Zawsze był pełen młodych ludzi, o wielkiej witalności i magnetycznych umysłach chętnych do nauki. Rodziły się w nim wielkie projekty na przyszłość.

A mój ojciec zawsze był nimi otoczony, pełen pasji i chęci uczenia innych tego, co tak bardzo lubił robić. Z wiekiem to się nie zmieniło i być może był to najlepszy sposób, żeby się zestarzeć. Najlepszy, jaki można dla siebie wybrać, i bez wątpienia najlepszy wzór.

Dlaczego niektórzy źle się starzeją?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo trudna. Prawda jest taka, że ​​ludzie nie zmieniają się tak bardzo, gdy się starzeją. Być może zbliżamy się raczej do naszego prawdziwego “ja”. Być może nie mamy już wystarczającej energii, aby ukryć nasze prawdziwe ja.

W wielu przypadkach ludzie przekształcają się w stare ofiary swojego własnego złego humoru, braku empatii, usposobienia pełnego urazy i frustracji. To nic innego jak odzwierciedlenie tego, jak żyli przez całe swoje życie.

Prawdopodobnie w wielu przypadkach byli już tacy, zanim się jeszcze zestarzeli. A na pewnym etapie, ukrywanie prawdziwej natury staje się po prostu coraz trudniejsze. I wtedy nasze prawdziwe ja znajduje odzwierciedlenie we wszystkich aspektach naszego życia.

Jak się zestarzeć czując się ciągle młodo?

Istnieją pewne kluczowe wzorce i cechy, które wydają się być wspólne dla starszych osób, które wciąż czują się młodo. Wydaje się, że te wytyczne i wskazówki wyznaczają prawdziwą różnicę między starzeniem się a stawaniem się starym.

Starsza para, która nie czuje się staro.

Czy możemy zatem uniknąć przedwczesnego starzenia się? Albo czy możemy się zestarzeć, nie czując się staro? Jaki jest sekret starszych ludzi, którzy cieszą się znaczącym, pełnym i satysfakcjonującym życiem? Na szczęście mamy pewne wskazówki, które nasi najżywotniejsi seniorzy pozostawili nam w spadku.

Klucz do tego jak się pogodnie zestarzeć

Zachowanie pasji, patrzenie poza horyzont, wydaje się mieć kluczowe znaczenie. Wybieraj działania, które Cię motywują, które Cię ekscytują. Bądź kreatywny, pomagaj w jakiejś wspólnej sprawie, podejmuj zobowiązania i wypełniaj codzienny plan dnia.

Utrzymuj i buduj zdrowe relacje z ludźmi wokół Ciebie. Tak, rodzina jest ważna, ale budowanie trwałych przyjaźni jest gwarancją przyszłego dobrobytu emocjonalnego. Altruizm jest również wspólną cechą osób starszych, które starzeją się pozytywnie.

Pomaganie innym daje poczucie sensu, że Twoje życie ma wartość, ponieważ jesteś komuś przydatny. Możliwość pomagania innym ma również bardzo pozytywny wpływ na samoocenę.

Nasza starsza młodzież ma również ochotę na zabawę i poczucie humoru. Zabawa nie ma limitów wiekowych, a śmiech jest źródłem witalności. Kultywowania poczucia humoru jest natomiast fantastycznym ćwiczeniem dla naszego mózgu.

Wiara, wartości osobiste, praktyki duchowe to kolejne kluczowe punkty. To absolutnie osobiste koncepcje, które są odzwierciedleniem naszych wartości, a każda z nich powinna najlepiej pasować do naszej osoby. To wydaje się być jeszcze jednym istotnym i niewyczerpanym źródłem odmłodzenia.

Zestarzeć się nie czując się starym: podejmij wyzwanie

Te cechy, które wydają się wyznaczać dużą różnicę między starzeniem się a stawaniem się starym, nie są czymś, co rozwija się dopiero w pewnym wieku, aby się dobrze zestarzeć. Nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale przecież wszyscy starzejemy się każdego dnia.

Dlatego liczy się to, jak żyjemy już teraz, jak dzisiaj czujemy się we własnej skórze. To właśnie w jakiś sposób zadecyduje, czy będziemy cieszyć się starością, czy raczej na nią cierpieć. Czy jesteś gotowy na podjęcie wyzwania?

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

Grover, Sean (2015) Aging vs. Growing Old? What’s the Difference? Sean Grover blog. Recuperado de http://www.seangrover.com/how-to-age-without-growing-old/

Singh, A., & Misra, N. (2009). Loneliness, depression and sociability in old age. Industrial psychiatry journal, 18(1), 51–55. doi:10.4103/0972-6748.57861

Musich, S., Wang, S. S., Kraemer, S., Hawkins, K., & Wicker, E. (2018). Purpose in Life and Positive Health Outcomes Among Older Adults. Population health management, 21(2), 139–147. doi:10.1089/pop.2017.0063

Scroll to Top