Każdy z nas dosyć często wyznacza sobie różnego rodzaju cele w ciągu roku. Szczególnie typowe jest to zjawisko w styczniu i we wrześniu. Ludzie rozpoczynają nowy rok bardzo zmotywowani, ale wraz z upływem czasu wielu z nich rezygnuje ze swoich zamiarów. Ale jeśli chcesz temu zapobiec, musisz dowiedzieć się, czym jest siła woli oraz jak możesz ją wzmocnić na własną rękę!
Twoja motywacja i siła woli często zaczyna zanikać w miarę upływu czasu. Masz więcej obowiązków, jesteś zmęczony, całe to podekscytowanie gdzieś się straciło… Wtedy zaczynasz stopniowo odchodzić coraz to dalej i dalej od swoich celów.
Jednak musisz przecież mieć mocną siłę woli, jeśli nie chcesz, aby tak się stało. Ale czym ta siła woli tak naprawdę jest? W dużym uproszczeniu siła woli to umiejętność o charakterze typowo psychologicznym, którą każdy z nas może potencjalnie wzmocnić i poprawić. To tylko kwestia wiedzy na temat tego, jak to zrobić poprawnie.
Jeśli chciałbyś się dowiedzieć, jak to możesz zrobić, po prostu poświęć chwilę na przeczytanie naszego dzisiejszego artykułu. Z pewnością tego nie pożałujesz!
Czym tak naprawdę jest siła woli?
W sporym uproszczeniu siła woli to zdolność, którą dana osoba musi dysponować w celu osiągnięcia określonego przez siebie celu. Oznacza to konieczność pokonywania wszelkiego rodzaju niepowodzeń i problemów, unikanie rozpraszania uwagi i wzmożoną koncentrację na zadaniu. Dlatego też nie chodzi tutaj tylko o osiągnięcie wyznaczonych sobie celów. Chodzi również, albo w zasadzie przede wszystkim o to, aby nie poddawać się, gdy sytuacja na Twojej drodze staje się trudna.
Dwa najczęstsze przykłady to rzucanie palenia papierosów i ćwiczenia fizyczne. Na początku masz mnóstwo motywacji do realizacji tego zadania. Ale Twój umysł prawdopodobnie zacznie wymyślać coraz to nowsze i nowsze wymówki mające na celu przekonanie Cię, że powinieneś jak najszybciej sobie odpuścić i przestać się starać.
Na szczęście możesz nauczyć się sposobu na przezwyciężanie tego stanu rzeczy. Służy do tego odpowiednio wytrenowania i wzmocniona siła woli.
Siła woli – poznaj skuteczne sposoby na jej wzmocnienie
„Czasami nie zdajesz sobie sprawy z własnej siły, dopóki nie staniesz twarzą w twarz ze swoją największą słabością”.
-Susan Gale-
Najważniejszą rzeczą do zapamiętania, jeśli chcesz wzmocnić swoją siłę woli, jest to, że musisz regularnie ćwiczyć swoje umiejętności psychologiczne. To coś, co poprawiasz przez całe swoje życie.
Wyznacz sobie jasne, realistyczne do osiągnięcia cele
Wiele osób wyznacza sobie różne cele, których nie będzie w stanie osiągnąć. Z reguły powodem tego stanu rzeczy jest to, że nie mają one wystarczająco dużo czasu lub też brakuje im środków, aby te cele osiągnąć. Albo też wyznaczają sobie zadania zupełnie nierealistyczne do zrealizowania. Na przykład niektóre osoby chcą stracić tyle kilogramów w ciągu jednego miesiąca, co większość ludzi w ciągu roku.
Początkowo cele te mogą wydawać się naprawdę ekscytującymi wyzwaniami. Ale gdy już pojawia się codzienna rzeczywistość i musisz nagle wziąć pod uwagę takie rzeczy, jak na przykład swój wiek i figurę, zaczynasz zdawać sobie sprawę z tego, że niektórych celów nie osiągniesz w zamierzonym czasie. I nie będziesz w żaden sposób w stanie niczego przyspieszyć. W ten sposób stajesz się jedynie sfrustrowany i zdesperowany. W efekcie jedyne, na co masz ochotę, to po prostu rzucić ręcznik i zrezygnować.
Dlatego też niezwykle ważną kwestią w tym momencie jest przygotowanie sobie dobrze skonstruowanych, jasno określonych celów. Na przykład może to być znalezienie dietetyka, który pomoże Ci stworzyć optymalną dla Ciebie dietę. W ten sposób Twoja siła woli pomoże Ci na tyle, że będziesz w stanie schudnąć w zdrowy i skuteczny sposób.
Rozdziel większe zadania na mniejsze, łatwiejsze do osiągnięcia etapy
Na przykład jeśli bierzesz udział w różnego rodzaju zajęciach edukacyjnych i zawodowych, to w efekcie zaczynasz myśleć o wszystkim, czego musisz się uczyć w ciągu roku. Prawdopodobnie okaże się to dla Ciebie raczej przytłaczające na pierwszy rzut oka. Ale jeśli podzielisz je na mniejsze sekcje lub tematy i zaczniesz je opanowywać je z tygodnia na tydzień i z dnia na dzień, to szybko się przekonasz, że takie zagadnienia będą znacznie łatwiejsze do opanowania. To ma już jakiś sens, nieprawdaż?
Ta metoda działa również we wszystkich innych przypadkach. Nawet jeśli masz narzucony sobie odgórnie cel, możesz podzielić go na mniejsze podzadania, aby łatwiej było Ci go osiągnąć jako całość.
Zaplanuj swoje podzadania za pomocą kalendarza
Klasyczne stwierdzenie „Zacznę jutro” nie zadziała w prawie żadnym przypadku. Wraz z upływem kolejnych tygodni i miesięcy zaczynasz czuć się coraz bardziej zestresowany z powodu nieustannego zwlekania. Co więcej, może zacząć się w Tobie rozwijać poczucie winy. W końcu ustaliłeś swoje cele i zaplanowałeś kolejne podzadania, więc czemu się za nie nie zabierzesz? Odpowiedzią na to pytanie może być trywialne – to siła woli. A w zasadzie jej brak!
Stwórz zatem sobie precyzyjny kalendarz. Na jego podstawie przygotuj dla siebie dzienny harmonogram realizacji dla swoich poszczególnych podzadań. Użyj takich ram czasowych, które pozwolą Ci realistycznie podejść do każdego podzadania i dadzą Ci pewność jego ukończenia.
Nie przyporządkowuj tym poszczególnym krokom zbyt krótkiego lub za długiego czasu. Ponadto zajmij się ich realizacją tylko wtedy, gdy nie masz żadnych innych zobowiązań. To powstrzyma Twój stres na odpowiednim, niskim poziomie.
Im dalej zajdziesz w procesie realizacji każdego podzadania, tym lepiej się poczujesz. Zobaczysz pozytywne wyniki już wkrótce i poczujesz się dobrze widząc dobrze to, co już zrobiłeś. Ponadto, gdy nabierzesz odpowiednich nawyków, siła woli nie będziesz Ci już aż tak bardzo potrzebna. Wynika to z tego, że to, co kiedyś było dla Ciebie trudne, stanie się teraz prostym, zwykłym i codziennym zadaniem.
Ustaw sobie niewielką liczbę celów na początek
Pamiętaj jednak, że nie będzie zbyt dobrym pomysłem wypełnienie swojego codziennego harmonogramu nadmierną liczbą celów. W większości przypadków siła woli wymagana do ich poprawnej realizacji będzie zbyt wysoka. Rozłóż więc swoje zadania odpowiednio do swoich możliwości. Miej na uwadze to, że zarówno Twoja siła woli, jak i czas są kluczowymi, ograniczonymi zasobami.
I na koniec chcemy zwrócić Twoją uwagę na ostatnią rzecz, zanim zabierzesz się do dzieła. Jeśli zauważysz w pewnym momencie, że potrzebujesz mniejszej siły woli do realizacji zadań w swoim codziennym życiu, to będzie to bardzo dobry znak. Będzie on po prostu wskazywał na to, że dobrze planujesz, a Twoje starania idą w dobrym kierunku.