Relacja między rodzeństwem: kilka ciekawych faktów

Szczęśliwa relacja między rodzeństwem

Nasze rodzeństwo jest zawsze gotowe nam pomóc. W tym artykule przedstawimy kilka ciekawych faktów, którymi charakteryzuje się relacja między rodzeństwem.

Bez wątpienia rodzeństwo odgrywa znaczącą rolę w naszym życiu i rozwoju. Historia jest bogata w opowieści, legendy i anegdoty o tym, czym jest relacja między rodzeństwem.

Przykładem może być romantyczna historia Izydy i Ozyrysa oraz relacja między rodzeństwem w Czarodziejskim flecie z muzyką Mozarta.

Czy to z doświadczenia z pierwszej ręki, czy też z obserwacji innych rodzin, każdy z nas miał okazję obserwować, jak wygląda relacja między rodzeństwem. Wpływają to nawet na rozwój poznawczy jednostek.

Rodzice wkładają wiele wysiłku w wykształcenie i edukację swoich dzieci. Chociaż jest to wspaniały gest w stronę dzieci, wielu rodziców uważa, że ​​formalna edukacja to jedyna właściwa droga. Często jednak nie zdają sobie sprawy, ile dziecko może nauczyć się od swojego rodzeństwa i jak relacja między rodzeństwem wpływa na dzieci nawzajem, pozytywnie lub negatywnie.

Relacja między rodzeństwem – trzy hipotezy

W tym artykule będziemy mówić o dwóch konkretnych hipotezach: (a) hipoteza kompensacji rodzeństwa i (b) hipoteza wrogości wynikającej z faworyzowania. Obie hipotezy odnoszą się do tego, jak rodzice traktują swoje dzieci.

„Rodzeństwo to ludzie, na których ćwiczymy, ludzie, którzy uczą nas uczciwości i współpracy, życzliwości i troski, co dość często wyraźnie odczuwamy na własnej skórze”.

-Pamela Dugdale-

Brat przytula siostrę

Hipoteza kompensacji rodzeństwa

Przede wszystkim należy wyjaśnić, że relacja między rodzeństwem nie może być badana ani analizowana w izolacji. Chodzi o to, że trzeba wziąć pod uwagę inne zmienne, takie jak sposób, w jaki rodzice traktują swoje dzieci.

Co się stanie, jeśli rodzice nie będą traktować swoich dzieci tak, jak powinno? Czy rodzeństwo może zrekompensować ten deficyt poprzez swój związek?

Hipoteza kompensacji rodzeństwa zakłada, że ​​rodzeństwo może rozwijać bliskie, ciepłe relacje. W związku z tym może pomagać sobie nawzajem w sytuacjach, gdy występują zaniedbania ze strony rodziców. Innymi słowy, rodzeństwo kompensuje brak miłości rodzicielskiej, troszcząc się o siebie nawzajem. W ten sposób mogą się normalnie rozwijać pomimo problemów w rodzinie.

Badania nad tą hipotezą dały dobre wyniki. Wygląda na to, że istnieje odwrotna korelacja między jakością interakcji rodzic-dziecko a jakością relacji rodzeństwa. Bryant i Crockenberg przeprowadzili badanie, w którym odkrył, że obojętność matki wobec dzieci korelowała z dużą liczbą zachowań prospołecznych przejawianych przez najstarsze rodzeństwo względem najmłodszego.

Wyniki te skłaniają myślenia, że przy braku wsparcia rodzicielskiego rodzeństwo ucieka się do wzajemnego wspierania się i wychowania. Jednak niezbędne jest zachowanie ostrożności podczas interpretowania tych danych, ponieważ inne badania dały odmienne wyniki.

Jak wspomnieliśmy, relacja między rodzeństwem nie jest łatwym tematem do studiowania, ponieważ nie ma dwóch takich samych przypadków. Pozostaje ona pod wpływem wielu różnych czynników, nie tylko braku miłości i opieki rodzicielskiej.

Negatywna relacja między rodzeństwem

Hipoteza wrogości z powodu faworyzowania a relacja między rodzeństwem

Zachowanie rodzicielskie może również prowadzić do wrogości wśród rodzeństwa. Właśnie w tym miejscu pojawia się ta hipoteza. Odnosi się do sposobu, w jaki dzieci postrzegają to, jak rodzice traktują ich i rodzeństwo.

Hipoteza wrogości wynikającej z faworyzowania sugeruje, że relacja między rodzeństwem może stać się wroga, jeśli jedno z nich dostrzeże, że rodzice traktują jedno z dzieci inaczej niż pozostałe.

Innymi słowy, jeśli dziecko postrzega, że ​​jego rodzice faworyzują inne dziecko (lub dzieci), automatycznie poczuje zazdrość. W rezultacie będzie wykazywać wrogie nastawienie wobec rodzeństwa.

Hetherington przeprowadził eksperyment, który dał wyniki sugerujące, że gdy rodzice są mniej przywiązani do jednego z dzieci, prawdopodobieństwo, że relacja między rodzeństwem stanie się agresywna, wzrasta. Dziecko buntuje się przeciwko rodzicom, szukając zemsty na rodzeństwie. Istnieje jednak wiele innych czynników, które mogą wpływać na jego relację z rodzeństwem.

Wszystkie badania na ten temat pokazują, jak ważna jest relacja między rodzeństwem a rozwojem danej osoby. W końcu rodzeństwo to ludzie, do których zawsze możemy się zwrócić o pomoc na dowolnym etapie życia.

„Mówią, że bez względu na to, ile masz lat, kiedy jesteś ze swoim rodzeństwem, powracasz do dzieciństwa”.

-Karen White-

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

Bryant, B. K., & Crockenberg, S. B. (1980). Correlates and dimensions of prosocial behavior: a study of female siblings with their mothers. Child Development. https://doi.org/10.1111/j.1467-8624.1980.tb02575.x

Scroll to Top