W dzisiejszych czasach istnieje podobno wolność seksualna i brak tabu. „Podobno”, ponieważ w rzeczywistości wcale nie jest to prawda. Przynajmniej nie dla sporej grupy osób, które nie cieszą się intymnością. Niektórzy nie lubią intymnych relacji z konkretnego powodu, a jest nim lęk przed bliskością seksualną.Lęk przed bliskością seksualną wiąże się z zestawem nieprzyjemnych emocji i uczuć, które mają wspólne tło: stosunki seksualne. Obejmują strach, napięcie, odrzucenie i wreszcie dysfunkcje.
Lęk przed bliskością seksualną wiąże się z zestawem nieprzyjemnych emocji i uczuć, które mają wspólne tło: stosunki seksualne. Obejmują strach, napięcie, odrzucenie i wreszcie dysfunkcje. Wynika to z wielu przyczyn, ale skutki są zawsze bardzo trudne.
„Erotyka jest jednym z podstawowych środków samopoznania, tak niezbędnym jak poezja”.
-Anaïs Nin-
Seks wzbogaca życie. Oferuje bardzo ważne emocjonalne i fizyczne korzyści. Korzyści te obejmują silniejszy układ krwionośny i immunologiczny, a także redukcję stresu. Mówi się, że jest to naturalny lek przeciwbólowy i że ma również wspaniały potencjał, jeśli chodzi o poprawę naszej samooceny.
Jednakże, gdy pojawia się lęk przed bliskością seksualną, wspomniane korzyści raczej nie istnieją. Stąd, gdy ustali się negatywna dynamika, każda sytuacja fizycznej bliskości powoduje niepokój i nerwowość. Nie ma przyjemności. Zamiast niej jest strach. Jest tylko uczucie pustki i niezadowolenie.
Skąd się bierze lęk przed bliskością seksualną?
Lęk przed bliskością seksualną może mieć różne przyczyny. Czasami może rodzić się z traumatycznych przeżyć, takich jak molestowanie. Smutna prawda jest taka, że molestowanie seksualne ma miejsce częściej, niż ludzie uważają. Wynika to częściowo z faktu, że wiele ofiar nie mówi o swoich przejściach.
Z drugiej strony jest to temat tabu, który zawsze był ukrywany, ponieważ nikt nie chciał wyciągać go na światło dzienne.
Kiedy ktoś jest molestowany seksualnie w bardzo młodym wieku, zwykle ma bardzo mało zasobów, by zarządzać swoimi emocjami. Dlatego możliwe jest, że doświadczenie to pozostawi głębokie blizny i wywoła liczne niepożądane skutki, które w przyszłości będą trudne do zniesienia.
Możliwe źródła
Czasami sytuacja nie jest tak ekstremalna. Czasami lęk przed bliskością seksualną pochodzi z innych źródeł. W prawie wszystkich z nich wspólnym elementem są zahamowania, podobnie jak w następujących przypadkach:
- Ograniczająca edukacja, która potępia seks. Istnieje wiele podejść ideologicznych i religijnych, które potępiają praktyki seksualne. Sprawiają, że seks wydaje się nikczemny, brudny lub niemoralny. Ludzie, którzy zostali wykształceni według takich zasad, muszą ciężko pracować, aby odkryć piękne i przyjemne aspekty seksualności.
- Brak informacji. Czasami zahamowanie i lęk przed bliskością wynikają z braku informacji na temat seksualności. Dla takiej osoby seks jest nieznanym światem, którego woli unikać.
- Strach przed porażką. Obawa przed niemożliwością odpowiedniego zachowania pojawia się, gdy brakuje doświadczenia, a tym samym wiedzy. Prawdą jest, że każdy z nas ma własną definicję „adekwatnego zachowania”. Możemy mieć nierealistyczne oczekiwania, co czasem prowadzi do lęku przed zbliżeniami.
Istnieją inne czynniki, które mogą wywoływać lęk przed bliskością seksualną, takie jak depresja, niskie poczucie własnej wartości lub trudności w akceptacji własnego ciała. Nierozwiązane konflikty i nadszarpywanie zaufania pogarszają ten niepokój.
Jak opanować lęk przed bliskością seksualną?
W wielu przypadkach lęk przed bliskością seksualną ustępuje miejsca dysfunkcjom seksualnym: zmniejszonemu pożądaniu, trudnościom z podnieceniem, przedwczesnym wytryskiem lub bólem podczas stosunku. Wszystko to zubaża życie seksualne pary i stopniowo niszczy związek, jeśli problem pozostaje nierozwiązany.
Aby złagodzić tę skomplikowaną sytuację i opanować lęk przed bliskością seksualną, spróbuj:
- Wzmocnić emocjonalną relację z partnerem. Nic lepiej nie oswobadza niż zwiększenie zaufania do siebie nawzajem. Stwórz warunki, aby szczerze rozmawiać na intymne tematy, mając na celu znalezienie rozwiązań.
- Dokształcać się. Bardzo ważne jest, aby dobrze znać swoje ciało. W tym przypadku mamy na myśli anatomię narządów płciowych i ich funkcjonowanie. Ważne jest również zrozumienie tego, co dzieje się podczas stosunku seksualnego, zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Czytanie więcej na ten temat pomaga zmniejszyć obawy.
- Przekonać się do erotyzmu. Seksualność to coś znacznie więcej niż stosunek seksualny. Dlatego konieczne jest nadanie znaczenia wszystkiemu, co wzmacnia erotyzm. Obejmuje to pieszczoty, pocałunki, masaże i wszystkie inne przejawy uczuć.
- Odkryć, co działa rozluźniająco. Każda osoba jest inna i nie ma żadnych zasad seksualności, poza tymi, które ustanowiła konkretna para. W tym sensie warto odkryć, co sprawia, że czujesz się swobodnie podczas seksu. Na przykład poziom światła, który sprawia, że czujesz się dobrze, czas, miejsce itp.
Kiedy szukać pomocy
Pamiętaj, że lęk przed bliskością seksualną może mieć różne przyczyny i objawy. Niektóre przypadki wymagają profesjonalnej pomocy. W innych, zmiana okoliczności może spowodować znaczne złagodzenie niepokoju.
W taki czy inny sposób, jeśli jesteś w takiej sytuacji i nie wiesz, co z tym zrobić, najlepiej udać się do specjalisty. Najpierw udaj się na wizytę do swojego lekarza, aby wykluczyć problemy fizyczne lub skutki uboczne przyjmowanych przez Ciebie leków.
Jeśli już jesteś po wizycie u swojego lekarza i wykluczył on wspomniane problemy, najlepiej udaj się do psychologa. Jeśli lęk powoduje dysfunkcję, profesjonalista opracuje plan interwencji dostosowany do Twoich potrzeb, który z pewnością Ci pomoże.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Montesi, J. L., Conner, B. T., Gordon, E. A., Fauber, R. L., Kim, K. H., & Heimberg, R. G. (2013). On the relationship among social anxiety, intimacy, sexual communication, and sexual satisfaction in young couples. Archives of Sexual Behavior. https://doi.org/10.1007/s10508-012-9929-3
- Lahaie, M. A., Amsel, R., Khalifé, S., Boyer, S., Faaborg-Andersen, M., & Binik, Y. M. (2015). Can Fear, Pain, and Muscle Tension Discriminate Vaginismus from Dyspareunia/Provoked Vestibulodynia? Implications for the New DSM-5 Diagnosis of Genito-Pelvic Pain/Penetration Disorder. Archives of Sexual Behavior. https://doi.org/10.1007/s10508-014-0430-z