Rozumowanie emocjonalne: czym jest i jakie są jego konsekwencje

Rozumowanie emocjonalne - smutna kobieta.

Czy wiesz, jak to jest żywo doświadczyć pewnej rzeczywistości bez żadnych dowodów na to, że sprawy rzeczywiście tak wyglądają? Cóż, wówczas masz wiedzę z pierwszej ręki o wszystkim, co wiąże się z jednym z najbardziej nieprzyjemnych problemów psychologicznych. Jest to powszechny problem określany jako rozumowanie emocjonalne.

Rozumowanie emocjonalne to termin opisujący rodzaj zniekształceń poznawczych. Aaron Beck, założyciel terapii poznawczej, był osobą, która użyła tego terminu w latach 70-tych XX wieku.

Według Becka, za każdym razem, gdy decydujesz, że Twoja reakcja emocjonalna pokrywa się z rzeczywistością, jest to przypadek emocjonalnego rozumowania. Pozbywasz się wszelkich rzeczywistych dowodów lub po prostu je ignorujesz i zwracasz uwagę tylko na “prawdę” pochodzącą z twoich własnych uczuć.

Beck twierdził również, że tego rodzaju rozumowanie ma swoje podstawy w negatywnych myślach, które są mimowolne, niekontrolowane i automatyczne.

Uczucia nie są faktami

Rozumowanie emocjonalne zakłada, że ​​to, co czujesz, musi być ogólnie prawdziwe. Na przykład, jeśli czujesz się smutny, to musi być prawdą, że Twoje życie nie toczy się we właściwy sposób, a Ty po prostu masz pecha.

Oczywiście, dobrze być w kontakcie ze swoimi uczuciami. Ale nie wówczas, gdy to, co czujesz różni się diametralnie od tego, co rzeczywiście się z Tobą dzieje.

Siła twoich uczuć prowadzi do przekonań, które zwykle pozostają tak długo, dopóki emocjonalna burza nie ucichnie. Kiedy ćwiczysz rozumowanie emocjonalne, to co robisz, to wierzysz w automatyczne myśli, które powodują problemy emocjonalne. Następnie próbujesz uzasadniać różne rzeczy w oparciu o twoje uczucia.

Chłopak z cieniem róży.

Dlatego rozumowanie emocjonalne zwykle zniekształca Twoją rzeczywistość i przedstawia ją w negatywnym świetle. W rzeczywistości może ono również przedstawiać wszystko w pozytywnym świetle, ale nie będziemy tutaj rozpatrywać tego problemu.

To światło, które idealnie pasuje do Twojego świata i nie dostrzegasz jego wpływu na Ciebie. Nigdy więc nie zadajesz sobie pytania, czy to, co widzisz, jest prawdą i czy przypadkiem nie jest jakimś rodzajem manipulacji.

“Negatywne emocje, takie jak samotność, zazdrość i poczucie winy, mają ważną rolę do odegrania w szczęśliwym życiu; są dużymi, migającymi ostrzegawczo znakami, że coś musi się zmienić.”

-Gretchen Rubin-

Myślenie emocjonalnie może źle wpływać na chwile obecną

Rozumowanie emocjonalne jest bardzo trudnym rodzajem myślenia, ponieważ opiera się na uczuciach. Problem polega na tym, że uczucia odzwierciedlają tylko myśli i wierzenia, a nie rzeczywistość.

Na przykład, każdy z nas w pewnym momencie swojego życia czuł się jak kompletny idiota. Ale to nie znaczy, że wszyscy jesteśmy idiotami tylko dlatego, że czuliśmy się w ten sposób, prawda?

Oczywiście, że nie! Jest to zniekształcone uczucie, co oznacza, że ​​emocje, które z niego czerpiemy, nie są dobrym dowodem na to, że jesteśmy idiotami. To samo dzieje się na przykład wtedy, gdy czujesz się przytłoczony lub bezradny wobec czegoś. Te uczucia nie oznaczają, że Twoje problemy są niemożliwe do rozwiązania i że już nic nie da się zrobić.

Rozumowanie emocjonalne niesie z sobą również bardzo powszechny efekt uboczny: odwlekanie. Jeśli czujesz, że coś pójdzie nie tak, prawdopodobnie odłożysz to na później lub nie spróbujesz w ogóle. Odwlekanie przeszkadza w podejmowaniu zdrowych decyzji dotyczących samopomocy.

Kiedy coś jest pewne, naszą naturalną reakcją nie jest walka, aby tego uniknąć lub pozbyć się problemu. Zazwyczaj poddajemy się temu i akceptujemy to jako fakt. Generalnie dzieje się tak, że Twoje postrzeganie rzeczywistości prawie zawsze przekształci się w coś realnego.

Smutna kobieta.

Rozumowanie emocjonalne a depresja

Rozumowanie emocjonalne odgrywa ogromną rolę w prawie wszystkich przypadkach depresji. Skoro ludzie z depresją odczuwają wiele rzeczy w negatywny sposób, zwykle zakładają, że rzeczywiście one takie są. Nigdy nie przychodzi im do głowy pytanie, czy rodzaj postrzegania pochodzący z ich odczuć jest prawdziwy, czy nie.

Wielu ludzi w depresji ostatecznie popada w emocjonalne rozumowanie. Na przykład mogą zacząć filtrować różne rzeczy i skupiać się na negatywnych aspektach bardzo pozytywnego wyniku. Robią to, ponieważ poruszają się przez życie myśląc w negatywny sposób.

Co więcej, nie ma dużej różnicy, czy mają jakąkolwiek kontrolę nad tą sytuacją, czy nie. W końcu to po prostu przejmie nad nimi kontrolę, jeśli będą używać rozumowania emocjonalnego.

Jednym z największych problemów jest to, że rozumowanie emocjonalne jest tak naprawdę tylko wyuczonym zachowaniem, ponieważ stosuje je wielu ludzi.

Warto również wspomnieć, że emocjonalne rozumowanie nie prowadzi do depresji. Ale wzorce myślowe, które z sobą niesie sprawiają, że naprawdę trudno jest walczyć wówczas z depresją.

Szczera prawda jest taka, że ​​rozumowanie emocjonalne jest bardzo powszechne. Wszyscy lubimy myśleć, że podejmujemy racjonalne decyzje, ale tak naprawdę przez większość czasu wcale tego nie robimy. O wiele łatwiej jest pozwolić naszym uczuciom kierować nami.

W rzeczywistości, ze względu na sposób, w jaki działa nasz mózg, znacznie łatwiej jest podjąć decyzję opartą na uczuciach niż w oparciu o fakty. Zazwyczaj nie szukamy faktów, by poprzeć nasze wnioski. Akceptujemy je takimi jakie są, ponieważ jest to łatwiejsze.

Zimowa depresja.

Zmień swoje ograniczające przekonania i powstrzymaj emocjonalne rozumowanie

Głównym problemem z nieprawidłowymi myślami (tymi, które wchodzą w grę z emocjonalnym rozumowaniem) jest to, że gdy już zdecydujesz, że Twoje emocje są faktami, przestajesz szukać alternatywnych wyjaśnień. Właśnie dlatego te myśli są tak ograniczone i tak bardzo problematyczne.

Jeśli chcesz powstrzymać emocjonalne rozumowanie, zacznij zwracać uwagę na te chwile, gdy przejmuje ono Twoje myśli. Następnie spróbuj zwolnić na kilka sekund i wykonaj następujące czynności:

  • Zwróć uwagę na swoje myśli. Jeśli dostrzeżesz emocjonalne rozumowanie, pamiętaj, że te uczucia mogą nie mieć wiele wspólnego z tym, co dzieje się wokół Ciebie. Staraj się myśleć obiektywnie.
  • Załóż swoje “spokojne okulary”. Zadaj sobie pytanie, czy inaczej spojrzałbyś na sytuację, gdybyś był spokojniejszy. Postaraj się spojrzeć na dowody i zdecyduj, czy emocje, które czujesz, są odpowiednie i zrozumiałe w obecnej sytuacji.
  • Daj swoim emocjom czas na odejście, ponieważ czasami faktycznie znikają dość szybko. Poświęć trochę czasu i zakwestionuj swoje wnioski, gdy emocjonalny cierń tkwiący w Twoim ciele zniknie. O wiele łatwiej jest uzyskać inne spojrzenie na różne sprawy, gdy się uspokoisz.

Nigdy nie trać z oczu faktu, że emocjonalne rozumowanie jest psychiczną pułapką. Jest to iluzja, która pojawia się, gdy masz problemy z zarządzaniem emocjami, które żywią się Twoimi uczuciami. Oczywiście, nawet te negatywne emocje nigdy nie są złe same w sobie. One naprawdę pomagają nam przetrwać.

“Bieganie w maratonie z plecakiem jest trudne i może przeszkodzić Ci w wygraniu wyścigu. Nie pozwól, by bagaż z Twojej przeszłości – ciężki od strachu, poczucia winy i gniewu – spowolnił Cię.”

– Maddy Malhotra-

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Beck, A. T. (1963). Thinking and Depression: I. Idiosyncratic Content and Cognitive Distortions. Archives of General Psychiatry. https://doi.org/10.1001/archpsyc.1963.01720160014002
  • Beck, A. T. (2008). The evolution of the cognitive model of depression and its neurobiological correlates. American Journal of Psychiatry. https://doi.org/10.1176/appi.ajp.2008.08050721
Scroll to Top