Czasami czujesz, że dajesz i dajesz, ale w tym samym czasie nic nie otrzymujesz w zamian. Często mamy takie wrażenie, kiedy jesteśmy smutni. Kiedy nie jesteśmy w żaden sposób wynagradzani, to wydaje nam się że świat nie jest wart naszego poświęcenia.
Kiedy męczy cię dawanie bez otrzymywania niczego w zamian, może zdarzyć się że zaczniesz powstrzymywać innych przed udzieleniem tobie pomocy. Ten brak wzajemności napędza jedynie spiralę rozczarowania i bólu.
Jeśli znajdziesz się w takiej sytuacji, to najlepiej jest odłożyć na bok zobowiązania, które sobie narzuciłaś. Jest to wymiana tego rodzaju, która okazuje się być dla ciebie toksyczna i w efekcie niszczy twoje zdrowie.
Skąd masz wiedzieć, czy dajesz od siebie za wiele?
Kiedy jesteś zmęczony, przytłacza się smutek, rozczarowanie lub rozgoryczenie to coś jest na pewno nie tak. Podobnie kiedy czujesz, że to co robisz dla innej osoby jest dla ciebie ciężarem, chociaż wcale nie powinno nim być. Niektórzy ludzie potrafią dosłownie wysysać z nas energię.
Istnieje duże ryzyko, że mogą tego nawet nie zauważać. Zawsze zalecamy więc, aby wziąć się w garść i objaśnić im te kwestie. Nawet jeśli zdają sobie z tego sprawę, to całkiem prawdopodobne, że dobrze czują się w tej niesprawiedliwej relacji i chcą utrzymać sytuację taką, jaka jest.
W naszym najlepszym interesie leży, abyśmy przestali wiecznie dążyć do zaspokojenia ich potrzeb i skupili się na tym co będzie. Egoistyczne zachowanie można rozpoznać z daleka, wystarczy abyśmy patrzyli we właściwym kierunku.
Czy kochasz się wystarczająco, aby dawać tyle ile otrzymujesz?
Nie ma sensu walczyć ze wszystkimi przeciwnościami dla osoby, która nie kiwnie nawet palcem. Nie ma sensu stale pomagać komuś w pracy, jeżeli wcale nie jest zainteresowany jej poznaniem. Dawanie, bez otrzymywania niczego w zamian nie przysparza nam nic dobrego.
Nie możemy poświęcać się dla innych jednocześnie zapominając o sobie. Jedyna wdzięczność, bez której nie możemy żyć to wdzięczność względem nas samych. Jest ona filarem miłości do samego siebie i fundamentem osobistego wzrostu.
Dajesz po ty, aby czuć się dobrze
Dawaj wiele. Dawaj choć trochę. Zawsze jednak daj coś od siebie. Kiedy komuś pomagamy, przekazujemy mu bardzo ważną część siebie. Uczy nas to, aby wzajemnie się doceniać, dlatego tak ważne jest, abyśmy dbali o tę sferę naszego życia.
Jednak ważne jest ustalać przy tym pewne ograniczenia i limity. Nie możemy oddawać wszystkiego co mamy, ani pozwalać, aby ktoś nas wykorzystywał. Wówczas czulibyśmy się, niczym błazny, jednocześnie stwarzając ryzyko dla naszej samooceny i dobrego samopoczucia.
Okazanie dobrego słowa, dobre uczucia, szczere przysługi i przychylne myśli dla tych, którzy kiedyś też nam pomogli to bardzo ważna rzecz. Dzięki nim zapamiętamy wartość uprzejmości jaką dajemy i otrzymujemy od innych.
Siła wzajemności i wdzięczności
Aby poznać wartość wdzięczności, wystarczy zrozumieć jak trudne i wyczerpujące jest dawanie, nie otrzymując nic w zamian.
Tak naprawdę możemy okazać uznanie, za to, co robią inni na wiele różnych sposobów. Możemy zrobić to zwyczajnym uśmiechem, kilkoma słowami, lub naszymi czynami. Jasne jest że uznanie zawsze doskonale idzie w parze z dawaniem oraz otrzymywaniem.
Zdrowa wzajemność opiera się na wspólnej wdzięczności. Mówiąc “dziękuję” lub w jakikolwiek sposób okazując wdzięczność potwierdzamy, że stojąca przed nami osoba w pewien sposób napawa nas szczęściem.
Wdzięczność to ważny filar naszego dobrego samopoczucia i zdrowia. Jej brak kaleczy nas i frustruje. W ten sposób tworzymy jedynie pętlę bólu i żalu, która prowadzi do naszego smutku i zawodu.
Dziękowanie i wdzięczność sprawiają, że czujemy się na miejscu oraz iż jesteśmy ludźmi wartymi miłości. W ten sposób utrzymujemy wysoką samoocenę i zdrowie emocjonalne. Zarówno w dobrych, jak i złych chwilach pocieszamy się i zachęcamy, by dawać więcej. Jednocześnie chcemy oczywiście otrzymywać coś w zamian.