Komunikacja niewerbalna. Badania dowodzą, że przy pomocy naszego ciała wyrażamy więcej niż 60 procent informacji jeśli tylko nie pozostajemy w zupełnej ciszy, kiedy to wyrażamy 100 procent informacji.
Komunikacja niewerbalna jest nieodłączną częścią naszego sposobu wyrażania się. Większość ruchów, które wykonujemy naszym ciałem, wykonujemy nieświadomie. Na przykład to, że siedząc, garbimy się, nie jest rezultatem świadomej decyzji.
Również kiedy docierają do nas określone informacje, w rzeczywistości nie zdajemy sobie sprawy z ilości nieświadomych ruchów, które wtedy wykonujemy. Właśnie dlatego zazwyczaj bardziej wierzymy temu, co ukazuje komunikacja niewerbalna, niż słowom wypowiadanym przez drugiego człowieka.
Na przykład nieznacznie unosimy brwi, kiedy dostrzegamy rozbieżności pomiędzy słowami i tym, co reprezentuje postura mówcy. Czy ktoś mógłby Cię przekonać do obejrzenia danego filmu, który rzekomo mu się podobał, ale mówiąc o nim robi minę wskazującą na obrzydzenie? Z pewnością nie.
To jednak, że komunikacja niewerbalna bazuje na podświadomości nie oznacza wcale, że nie mamy na nią żadnego wpływu. Przynajmniej w pewnym zakresie. To tak jak z oddychaniem. Zazwyczaj nie myślisz o tym, że teraz należy wziąć oddech, a teraz zrobić wydech. Ale jeśli skupisz się na tym procesie, możesz w pewnej mierze go kontrolować. Tak samo działa komunikacja niewerbalna. Po części możemy ją kontrolować.
Wiedz, że to, czy będziesz przekonujący, zależy w dużej mierze od tego, czy Twoja gestykulacja będzie odpowiednio zgrana z przekazem słownym.
Komunikacja niewerbalna – postawa ciała
Bardzo interesującym fenomenem związanym z językiem ciała jest fakt, że ma on zdolność odzwierciedlania, a jednocześnie potrafi wywoływać zmiany. Na przykład badania dowodzą, że osoby, które przez kilka minut przechadzają się wyprostowane ze wzrokiem utkwionym w horyzont, stają się o wiele bardziej przekonujące w swych przemówieniach. Tak więc sposób w jaki stawiamy czoła otoczeniu w dużej mierze może sprawić zmiany w naszym samopoczuciu i nastawieniu.
Wyobraź sobie, że masz przygotować prezentację. Jedyna kwestia nad którą się zastanawiasz, to zrobić to na stojąco, czy na siedząco. Najprostszą odpowiedzią jest to, że musisz się czuć swobodnie i od tego będzie zależał wybór. W rzeczywistości jednak duży wpływ na dokonanie wyboru w tej kwestii ma to, czy będziesz mieć swobodę ruchów, której wymaga komunikacja niewerbalna.
Co jednak jeśli nie robi Ci to wielkiej różnicy? Przypuszczalnie rzecz biorąc prezentacja przygotowana dla niewielkiego audytorium zostanie odebrana lepiej, gdy przedstawisz ją na siedząco. Jeśli audytorium jest liczne, lepiej wstań. Jeśli nadal nie potrafisz się zdecydować, pamiętaj, że wystąpienie na stojąco będzie wymagać większej ekspresji. Jeśli jesteś osobą nieśmiałą, lepsze wrażenie wywołasz na siedząco.
Jeśli więc zdecydujesz się na wystąpienie na stojąco delikatnie rozstaw nogi. Ułatwi to rozluźnienie mięśni i nie dopuści do zmęczenia po kilku minutach. Nie bujaj się z nogi na nogę. Nie sprawiaj tez wrażenia, że podłoga Cię parzy. Jeśli mówca się stresuje, stres na pewno przeniesie się również na całe grono słuchaczy.
Jeśli postanowisz siedzieć, nie opieraj się zanadto na krześle. Przenieś ciężar ciała do przodu, a wywołasz wrażenie zainteresowania nie tylko treścią przekazywanych informacji, ale również słuchaczami. Lekkie pochylenie do przodu może sprawić, że poczujesz lekkie zmęczenie w płucach. Z tego powodu nie spiesz się i pamiętaj o częstym stosowaniu pauz.
Gesty kompasem przekazywanej informacji
Służą przede wszystkim po to, aby oddalić lub przybliżyć nas do słuchaczy. Takim gestem może być na przykład danie kroku w tył. Proksemika – nauka badająca wzajemny wpływ relacji przestrzennych między osobami, a także między osobami i otoczeniem na sposób komunikacji – uczy nas, że ludzie posiadają cztery strefy zaufania, których przestrzeganie ma na nas duży wpływ. To tak zwane dystanse personalne.
Kiedy stawiasz krok w kierunku danej osoby, dajesz ze swojej strony do zrozumienia, że jej ufasz lub się nią jakiś sposób interesujesz. Oddalenie się przynosi dokładnie odwrotny rezultat. Wiele informacji pozostawia również sposób prezentowania własnych dłoni.
- Kiedy utrzymujesz dłonie w górze, nie mając przy tym skurczonych ramion, oznacza to, że masz coś do zaoferowania.
- Dłonie w górze ze skurczonymi ramionami oznaczają niespodziankę.
- Dłonie skierowane w dół z palcami uniesionymi powyżej nadgarstków są oznaką odrzucenia. Mogą też oznaczać postawę obronną lub chęć, by rozmówca się wycofał.
Ciekawe jest, że kiedy dwie osoby przebywając ze sobą czują się dobrze, osoba, która nie ma w danym momencie inicjatywy w rozmowie, imituje gesty tej drugiej. Kiedy jedna dotyka nosa, za chwilę to samo robi druga. Dzieje się tak dzięki neuronom lustrzanym, które działają w nas już od wczesnego dzieciństwa.
Spojrzenie kanałem przepływu informacji
Znane powiedzenie głosi, że oczy są zwierciadłem duszy. Kiedy mówimy o schlebianiu, czy procesie podbijania czyjegoś serca, na początku odbywa się wzajemna wymiana spojrzeń, co po jakimś czasie przynosi deklaracje i pocałunki. Wszystko to przyczynia się do powstawania fenomenów telepatycznych. Spojrzenie rozumie się również jako wyznacznik szczerości. Widzenie stanowi jeden z najważniejszych zmysłów.
Unikające spojrzenie może być oznaką, że wypowiadane słowa nie są prawdą bądź stanowią sekret. Może też oznaczać zawstydzenie o świadczyć o ochronie. Niezależnie od sposobu ukrywania wzroku, dana osoba robi to, by sprawić, że ten kana informacyjny stanie się bezużyteczny. Nie chcą, by ich wzrok zaprzeczył temu, co mówią usta, albo nie chcą by zdradził dodatkowe informacje.
Kto więc swobodnie używa kanały informacji, jakim jest wzrok, czuje się w danej sytuacji bezpieczny i silny. Wzrok umożliwia nam rozpoznawanie pozostałych członków rozmowy i udowodnienie im, że są dla nas na tyle ważni, że chcemy poświęcać im uwagę. Jeśli więc odczuwasz w tej kwestii jakiś dyskomfort, postaraj się otworzyć, aby w relacjach z innymi dawać i otrzymywać więcej.
Postawa, mimika i spojrzenie to główne metody, jakimi posługuje się komunikacje niewerbalna. Dlatego poznanie ich osobliwego działania i świadome oraz inteligentne ich stosowanie może sprawić, że nasz przekaz nabierze siły, a inni będą nas lepiej postrzegać. Nie wahaj się więc ich zastosować. Posługuj się tym, co daje Ci komunikacja niewerbalna.