Petroniusz powiedział kiedyś, że możesz wziąć ślub lub pozostać samotnym, ale i tak będziesz tego żałować. Nie ma znaczenia, co robisz, zawsze zawodzisz. A może zawsze szukasz tego, czego nie masz? Rzecz w tym, że dla wielu ludzi bycie singlem jest rzeczywistością, nie zawsze świadomie i chętnie wybraną.
Jednakże mamy tendencję do wyrażania siebie poprzez zachowania społeczne. Nawet jeśli jesteśmy świetnymi aktorami, nasze relacje z innymi opisują nas dokładnie takimi jakimi jesteśmy, szczególnie jeśli dana osoba potrafi interpretować przekazywane przez nas znaki. Wlicza się w to również bycie singlem.
Dlaczego wybrać bycie singlem?
We współczesnym świecie coraz więcej osób decyduje się na bycie singlem. Niemniej jednak dla innych nie jest to wybór. Zamiast tego dla nich jest to rzeczywistość, ponieważ nie udało im się znaleźć odpowiedniego partnera. Są też osoby, które są wobec tego obojętne. Dziś można długo rozprawiać o rozmaitych za i przeciw dotyczących tego, czy mieć partnera, czy nie, podczas gdy jeszcze kilka lat temu było to bezdyskusyjne.
Chodzi o to, że przez całe życie spotykamy różnych ludzi. Ale z każdym dniem bycie singlem staje się bardziej akceptowane na poziomie społecznym. A przynajmniej, jeśli ktoś nie może znaleźć partnera, nie musi tego robić tylko po to, aby nie być postrzeganym jako wyrzutek. Tak się działo do niedawna.
Dlatego psycholog i socjolog Arturo Torres podjął się trudnego zadania sporządzenia listy różnych rodzajów singli. Choć jest to nieformalna klasyfikacja, ale warto się jej przyjrzeć. Kto wie? Może znajdziesz w niej odzwierciedlenie swojej obecnej rzeczywistości społecznej.
Niezależne single
Torres zaczyna od przedstawienia grupy singli, które są niezależne. Ci ludzie cenią sobie życie bez łańcuchów, które uważają za przynoszące cierpienie osobom żyjącym w związku. Dla nich ich czas i przestrzeń są zbyt ważne. W ten sposób uciekają przed głębokim zaangażowaniem, ponieważ postrzegają to jako czynnik ograniczający.
Samowystarczalne single
Do tej grupy należą single, których umysły nie potrafią nawet pojąć idei bycia w związku. Są całkowicie samowystarczalne i potrzebują wysokiego poziomu izolacji. Ich naturalnym środowiskiem jest samotność, ale nie w negatywny sposób. Po prostu nie interesuje ich dzielenie się swoim światem z innymi ludźmi.
Odizolowane single
W tym przypadku Torres odnosi się do singli, które, mimo że są niezależne i samowystarczalne, wolą mieć partnera. W związku z tym nie czują się odosobnione, ale chcą dzielić i porzucić swój samotny styl życia. Często zdarza się tak, ponieważ nie są przyzwyczajone do interakcji społecznych lub ze względu na ich ograniczoną zdolność przyswajania nowych nawyków.
„Tygrys to ten, który chodzi, kreśląc ósemki na podłodze ze swojej samotności. Nie cofa się, ani nie posuwa się naprzód”.
-Ramón López Velarde-
Single z niską samooceną
W tej grupie psycholog opisuje osoby, które pragną być w związku, ale są niezdolne do jego stworzenia. Być może ze względu na niską samoocenę, przyzwyczajenia lub brak umiejętności społecznych, uważają że nie są atrakcyjne.
Niemniej jednak ci ludzie mogą pracować nad zmianą swojej mentalności i sposobu myślenia, ponieważ czują się nieszczęśliwi i przygnębieni. Znajdują się w sytuacji, w której nie chcą być, ale na którą sami się skazali.
Egzystencjalne single
Piąta grupa singli to tzw. egzystencjalne single. To ludzie charakteryzujący się pesymizmem, nie wierzący w związki. Ci ludzie mają zimny i beznamiętny pogląd na świat. Odsuwają się więc od intymnych emocji i zależności.
Ideowe single
Torres wyodrębnił też inną grupę, którą nazywa ideowymi. Są to bardzo rzadkie przypadki i dotyczą ludzi, którzy ustalają własne czerwone linie w kontaktach międzyludzkich. W związku z tym mają tendencję do systematycznego odrzucania większości dostępnych kandydatów. Można uznać te osoby za bardzo wymagające. Ponadto w ekstremalnych sytuacjach ich zachowanie może doprowadzić do popadnięcia w stany lękowe i poczucie nadmiernej presji.
Przejściowe single
W tej sekcji znajdziemy singli, którzy szukają związku. Wyraźnie widać, że chcą być z kimś w krótkiej i średniej perspektywie czasu. Dlatego analizują swoje możliwości i starają się znaleźć kandydatów. W związku z tym są w stanie przejściowym: zakończyli związek i prawdopodobnie wkrótce rozpoczną nowy.
Bycie singlem dla samorozwoju
Wreszcie Arturo Torres mówi o ludziach, którzy zdecydowali się na bycie singlem dla samorozwoju. Są to ludzie, którzy uciekają od bycia w związku, ponieważ ich przeszłe romantyczne doświadczenia były negatywne. Dlatego większość z nich doskonali sposób mówienia skupiający się na wspomnieniach i odzwierciedlający przyczyny ich obecnej sytuacji.
Traumatyczne wspomnienia tworzą rodzaj niemal irracjonalnego odrzucenia myśli o wejściu w związek. W rzeczywistości może to doprowadzić do powstania filofobii (chorobliwy lęk przed zakochaniem i byciem w związku).
„Kawalerowie to mężczyźni, którzy pobrali się sami ze sobą. A w większości tych małżeństw okropnie się nie układa”.
-Miguel Mihura-
Żyjemy w świecie, w którym staramy się nadać etykietkę wszystkiemu, aby lepiej zrozumieć otoczenie. Dlatego nie jest dziwne, że identyfikujemy bycie singlem zgodnie z jego warunkami i konkretnymi szczegółami. Teraz, mimo że jest to nieformalna klasyfikacja, wydaje się być dość kompletną listą.
Dlatego jeśli przyjrzymy się naszej obecnej sytuacji, być może zauważymy w niej odzwierciedlenie jednej lub kilku z opisanych powyżej grup. To przydarzyło się mnie, a jak jest u Ciebie?