Dojrzała dusza - czy ją posiadasz?

Dojrzała dusza - czy ją posiadasz?

Ostatnia aktualizacja: 12 listopada, 2017

Zapewne słyszałeś ludzi stosujących określenie “dojrzała dusza“. Ten koncept odnosi się do wszystkich, którzy posiadają pewne cechy, które wyróżniają ich z tłumu. Może to być talent do muzyki, matematyki, jakaś szczególnie rozwinięta wrażliwość…W tym wszystkim istnieją pewne wzory, które posiadane są przez osoby, o których mówi się “dojrzała dusza“.

Czy chciałbyś dowiedzieć się kim one są?

1. Duża dojrzałość

Jeżeli zawsze czułeś się starszy, niż na swój wiek, być może również powinieneś określać się jako dojrzała dusza. Duża dojrzałość charakteryzuje się tym, że czujesz się komfortowo w towarzystwie osób znacznie starszych od siebie. Ponadto, myślisz oraz rozumujesz w sposób, który nie “przystaje” do Twojego wieku, czujesz też, że nie pasujesz do swoich rówieśników.

2. Rozmyślasz za dużo

Wykorzystujesz każdy moment na rozmyślanie i refleksję. Zawsze głęboko analizujesz to, co się z Tobą dzieje i co Ci się przytrafia, to co mówisz oraz to co czynisz. Zastanawiasz się nad zaletami i wadami swoich czynów starając się zrozumieć wszystko oraz odnajdując sens opierając się na refleksji i dogłębnej analizie.

3. Wysoki poziom empatii

Rozumiesz co dzieje się z innymi w bardzo szczególny sposób. Jesteś w stanie wczuć się w ich sytuację i zrozumieć ich, kiedy inni mają z tym problem. To dlatego ufają Ci wystarczająco, by zwierzać się ze swoich problemów. Wiedzą, że będziesz słuchać i udzielisz rady bez osądzania. Tym charakteryzuje się dusza, która jest dojrzała.

Dusza odbija się w oczach

4. Silny instynkt a dojrzała dusza

Ta cecha posiada dwa aspekty. Pierwsza odnosi się do pewnego “uczucia”, które posiadasz kiedy podejmujesz decyzje. Mianowicie, czy dana osoba jest godna zaufania, czy nie, czy powinieneś wybrać tą decyzję, czy inną… Twój instynkt rzadko Cię zawodzi, lecz zawsze istnieje prawdopodobieństwo błędu.

Drugą stroną jest instynkt wobec określonej umiejętności; naturalnie rozwinięty instynkt czy to odnośnie muzyki, czy każdego innego pola. Na przykład Amira Willighagen pojawiła się pewnego dnia w programie X Factor, który wyszukiwał nowych talentów.

Dziewczynka, która śpiewa O Mio Babbino Caro z taką łatwością, naturalnością i wiernością, w którą nie mogło uwierzyć wiele sopranistów i sędziów. Nawet w samym programie jeden z prowadzących wspomniał o niej, “jaka to dojrzała dusza”. Robert Frost oraz Eckhart Tolle również zostali określeni tym mianem.

Dziewczynka z owocami

5. Nieprzywiązywanie wagi do rzeczy materialnych

Nie chodzi o to, że dojrzała dusza odrzuca rzeczy materialne, lecz nie przywiązuje do niej większej wagi. Bardziej cenisz sobie osobiste relacje z ludźmi oraz doświadczenia, niż życie w otoczeniu przedmiotów o dużej wartości materialnej. Według Ciebie pieniądze są potrzebne, jednak nie stanowią celu w życiu. Cieszysz się tym, co posiadasz i wiesz jak oszczędzać.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.