Czołowa część kory mózgowej rozwija się w dzieciństwie, dlatego kontrolowanie impulsów jest dla dzieci trudnym zadaniem. Podobnie jak kontrolowanie uwagi, która prowadzi bardziej przez zewnętrzną stymulację, niż przez własną świadomość. Z tego powodu, kiedy rozmawiamy z dziećmi, normalnym jest, że mogą być rozproszone i nie zawsze nas słuchać.
Cóż, być może nie mamy magicznego lekarstwa które rozwinęłoby w pełni korę czołową przed końcem dojrzewania, ale za to mamy w zasięgu ręki parę prostych sztuczek. Dzięki nim skupimy uwagę dzieci na sobie, upewnimy się, że nas rozumieją i uzyskamy pełne zaangażowanie z ich strony, by mogły zrobić to, o co prosimy.
Zdobądź ich uwagę i utrzymaj ją
Łatwo rozpraszające się małe dziecko będzie naszym najgorszym wrogiem, gdy będziemy starali się z nim porozumieć. Ale, jak możemy to pokonać? Cóż, po pierwsze, pozbądźmy się wszelkich stymulatorów, które mogłyby powodować rozproszenie.
Będzie nam bardzo trudno zlikwidować wszystkie. Nie zdejmiemy przecież zdjęć ze ścian w domu, usuwać wszystkich maskotek z korytarza, zmazywać kolorów z mebli lub ścian, kiedy chcemy porozmawiać z naszym dzieckiem. Więc co możemy zrobić?
Jeśli to możliwe, byłoby dobrze, aby w naszym domu było miejsce, które jest wolne od tych wszystkich atrakcyjnych rzeczy odwracających uwagę. W ten sposób zmusimy dzieci do skupienia się na nas. Będzie to użyteczne zarówno wtedy, gdy chcemy je poprawić jak i wtedy, gdy chcemy je pochwalić lub dać im jakieś zadanie do wykonania. Zresztą, w każdym z tych przypadków chcemy przecież by nasza wiadomość do nich dotarła.
Czego nie należy robić: rozmawiać z dziećmi podczas oglądania telewizji, zabawy, rysowania lub czytania. Nie mów im o ważnych rzeczach w momencie, gdy są skupione na czymś innym czymś innym.
Jeśli chodzi o uwagę, najważniejszym zmysłem jest wzrok, jest to coś, na czym musimy skupić się najmocniej. Musimy upewnić się, że dziecko patrzy na nas; dzieci tak jak dorośli zwykle zwracają uwagę na to, na co patrzą. Możemy ująć w dłonie ich małą twarzyczkę i upewnić się, że na nas patrzą: “Proszę, Piotruś, spójrz na mnie”.
Używanie krótkich zdań pomaga dzieciom
Skoro ich koncentracja uwagi nie jest jeszcze w pełni rozwinięta to samo dotyczy również pamięci. Kiedy mówimy, aby coś zrobili, najlepiej jest, aby polecenie było jak najkrótsze i precyzyjne.
Powinno to wyglądać następująco:
- Co mają zrobić.
- W jaki sposób i gdzie mają to robić. Jest to zalecane tylko wtedy, gdy dziecko wykonuje jakąś czynność po raz pierwszy; lub też ma zrobić coś w inny niż dotychczas sposób. W ten sposób dziecko nie pomyśli, że nie ufamy iż jest w stanie wykonać polecenie poprawnie
- Kiedy muszą coś zrobić. W młodszym wieku zaleca się, aby dawać dzieciom zadania, które muszą być wykonywane natychmiast. Jeśli chcesz, aby zrobiły coś, gdy film się skończy, poczekaj na zakończenie i dopiero potem wydaj polecenie. Nie rób tego wcześniej, ponieważ jest bardzo prawdopodobne, że zapomną. A wtedy ty nie będziesz wiedział, czy stało się tak, bo zapomniały, czy tez był to objaw nieposłuszeństwa. Tak czy owak będziesz musiał powtórzyć polecenie.
Dzieci potrzebują przejrzystej komunikacji
Kolejna rzecz związana jest z czasem. Jeśli kazałeś im coś zrobić, gdy skończą się bawić, nie powtarzaj polecenia co pięć minut. Niech skończą grę. Jedną dobrą rzeczą, którą dzieci potrafią robić to pełne skupienie się na teraźniejszości. Daj im się w tym w pełni nacieszyć!
Kolejną sztuczką jest wydawanie dzieciom jednego polecenia naraz, poprawianie tylko jednej rzeczy i chwalenie za konkretną czynność. “Podoba mi się, jak to robisz, ponieważ …” “Nie podoba mi się, że to zrobiłeś, ponieważ …”
Jeśli trzymały się linii podczas kolorowania obrazka i dobrze dobrały kolory, pochwal za jedną z tych rzeczy i poczekaj aż zrobią to jeszcze raz, aby je ponownie pochwalić. To samo dotyczy poprawiania. Dzieci mogą udoskonalić wiele ze swoich działań, ale poprawa musi odbywać się stopniowo w oparciu o małe cele.
Kluczem do upewnienia się, że dziecko zwróci uwagę, kiedy chcemy je pochwalić, jest powiedzenie mu, że jesteśmy w posiadaniu pewnej tajemnicy, którą chcemy się podzielić.
Wybierz odpowiedni czas
Jeśli zamierzamy poprawić lub ukarać dziecko, najlepiej zrobić to tak szybko, jak tylko możliwe, tak aby zaistniała jak najmniejsza ilość czasu między działaniem a konsekwencją. Pomyśl o tym: dla dziecka dzień jest bardzo długi, to, co zdarzyło się rano dawno już odeszło w mroki zapomnienia.
Zaleca się również, że gdy chcemy dziecku przekazać coś ważnego, najpierw najlepiej będzie ocenić stan jego umysłu. Dziecko spokojne to nie to samo, co pobudzone dziecko. Tak samo, dziecko, które właśnie się obudziło i jest pełne energii różni się od zmęczonego pod koniec dnia.
Dziecko z luźno opuszczonymi ramionami jest inne od dziecka, które skrzyżowało ramiona na znak obrony przed czymś. Z tego powodu, zanim spróbujesz porozumieć się z dzieckiem czasem dobrze jest mu pozwolić na parę sekund relaksu i uzyskania odpowiedniego stanu umysłu, by znaleźć z nim wspólny język.
Wreszcie, aby upewnić się, że dziecko nas zrozumiało, dobrze jest poprosić je o potwierdzenie tego, co powiedzieliśmy. W niektórych przypadkach nie jest złym pomysłem posłuchać tego, co myślą o tym, co właśnie im powiedzieliśmy.
Wychowywanie dziecka to piękny etap życia
Dzieci są małe, ale nie zapominaj, że mają powód, aby zachowywać się w taki a nie inny sposób. Jeśli nie wiemy, co to jest tego przyczyną, powinniśmy spróbować się tego dowiedzieć aby nasza interwencja była bardziej skuteczna. Jeśli zachowamy otwartość komunikacji i będziemy zadawać pytania, dzieciom łatwiej będzie powiedzieć nam o swoich problemach a nam ułatwi to dostosowanie metod do ich potrzeb.
Bez względu na wszystko, musimy rozmawiać z naszymi dziećmi. Są sprytne i czasami sprawiają trudności, ale pamiętaj, że wychowywanie dziecka to piękny rodzaj odpowiedzialności i wart jest wszelkiego możliwego wysiłku.