Z upływem czasu ból, który czujemy – po śmierci kogoś kogo kochaliśmy, po wyjeździe kogoś kogo kochaliśmy, czy też po rozczarowaniu naszymi przyjaciółmi – jest tłumiony, rozcieńczony i zaczynamy pamiętać dobre momenty. Z upływem czasu uśmiechamy się więcej i czujemy się bardziej obojętni na obrazy przeszłości.
Wraz z upływem czasu, z upływem dni i lat nasze uczucia są zmiękczone i zaczynamy tworzyć nasze nowe wspomnienia.
“Pamiętanie dobrych chwil jest jednoznaczne z byciem ponownie szczęśliwym.”
-Gabriela Mistral-
Gdzie rodzą się nasze uczucia?
Badania mózgu pokazały, że ludzkie emocje powstają w układzie limbicznym, zbiorze struktur wśród których są między innymi hipokamp i ciało migdałowate.
Wiele funkcji takich jak emocje, uwaga, zadowolenie, pamięć, nałóg itd. jest kontrolowanych przez układ limbiczny.
Ale, kiedy jesteśmy zakochani, uczucia powstają w różnych częściach mózgu. Dlatego też naukowcom trudno jest zlokalizować dokładne miejsce, gdzie rodzą się uczucia związane z miłością.
Naukowcy z Uniwersytetu Concordia (Kanada) i z Uniwersytetów Syracuse i West Virginia (Stany Zjednoczone) dokonali przeglądu badań nad aktywnością mózgu związanej z miłością i seksualnym pożądaniem. Podsumowali oni, że miejsce w mózgu, gdzie “leży” miłość jest połączone z miejscem, gdzie powstaje seksualne pożądanie, ale generalnie miejsca te są od siebie oddalone.
Zarządzać naszymi uczuciami z biegiem czasu?
Czasami myślimy o uczuciach, jak o czymś ciemnym, niemożliwym do zmienienia, bo zazwyczaj nie przechodzimy edukacji emocjonalnej. Dlatego bardzo często myślimy, że nie możemy zmieniać naszych uczuć.
Rdzeniem uczuć są emocje. Emocje, które daje nam konkretna sytuacja lub osoba. Emocje mogą być zarządzane przez inteligencję emocjonalną.
Termin inteligencja emocjonalna został spopularyzowany przez Daniela Golemana w jego książce “Inteligencja emocjonalna”. Inteligencja emocjonalna jest zdolnością do bycia świadomym emocji i zarządzania nimi w sposób właściwy, dzięki czemu nie jesteśmy sparaliżowani w związkach z innymi i w relacjach z całym światem.
“Jeżeli oceniasz sytuacje jako życie lub śmierć, to umierasz wielokrotnie”
-Adam Smith-
Daniel Goleman zawarł podstawowe emocje w sześć następujących kategorii:
- Szczęście – uczucie spełnienia, radości i przyjemności.
- Smutek – poczucie niepokoju, pustki, rozpad, braku motywacji, które są najczęściej spowodowane przez stratę.
- Złość – Postrzeganie spowodowane przez przeszkodę, przestępstwo lub uciążliwość.
- Zaskoczenie – uczucie nieoczekiwanego wydarzenia, które może być pozytywne lub negatywne.
- Strach – zaburzenie nastroju, spowodowane przez lęk przed niebezpieczeństwem lub bólem, zarówno prawdziwym, jak i wyimaginowanym.
- Niesmak – uczucie niedogodności przez coś, co wywołuje dyskomfort lub niezadowolenie.
Jak kontrolować emocje?
Jednym ze sposobów kontrolowania emocji jest metoda Sedona. Jej celem jest szybkie uwolnienie emocji. Może to się stać, przez odpowiedzenie na pięć pytań:
1. Czy mogę zaakceptować co czuję?
Pomyśl o tym, co Cię kłopocze, co czujesz i pozwól swoim emocjom i uczuciom popłynąć, pozwól sobie czuć cokolwiek potrzebujesz.
2. Czy mogę puścić to co czuję?
To jest proste, jeżeli już wiesz, że jest to możliwe.
3. Czy chcę?
W znaczeniu czy jestem chętny do zrobienia tego?
4. Kiedy?
To jest proste zaproszenie do puszczenia (uwolnienia) tego, co czujesz.
5. Powtarzaj powyższe cztery kroki, by całkowicie uwolnić siebie ze swoich uczuć.
Zacznij zapamiętywać
Zapamiętywanie (z ang. remembering) jest słowem pochodzącym od łacińskiego słowa “recordari” składającego się ze słów “re” (nowy) i “cordari” (serce). W związku z tym, zapamiętywanie oznacza przejście ponownie przez serce.
Kiedy zaczynamy zapamiętywać osobę, która nas opuściła, przechodzimy przez nasz umysł i serce, przypominając sobie wszystko czego doświadczyliśmy z tą osobą i staramy się zapamiętać dobre momenty. Wszystkie te sytuacje, które zmusiły nas do śmiechu.
Grupa naukowców z Birmingham i Cambridge opublikowała badania, które pokazały, że możemy kontrolować to co chcemy pamiętać i to co chcemy zapomnieć. Innymi słowy, zapominanie nie jest pasywne.
By nauczyć się kontrolować złe wspomnienia, podążaj za tymi trzema prostymi krokami. Pozwolą Ci one kontynuować życie i cieszyć się teraźniejszością i przyszłością.
1. Akceptować
Nie możemy zmienić przeszłości. Możemy za to wpływać na teraźniejszość i przyszłość. Dlatego konieczne jest pozostawienie chwil z przeszłości, które bolały, by móc żyć w teraźniejszości wolnym od całej winy. A z upływem czasu ból sam się zmniejszy.
2. Uczyć się
Uczysz się ze swoich życiowych doświadczeń, niezależnie czy są one pozytywne, czy negatywne. Nasza egzystencja jest ciągłym uczeniem się z doświadczeń. Dlatego też szukaj w negatywnych monetach tej jednej rzeczy, której się możesz z nich nauczyć i z takim nastawieniem kontynuuj życie.
3. Wybaczać
Wybacz innym i wybacz sobie. To jest droga, by nadać ograniczenie negatywnym wspomnieniom i iść naprzód w pełni ciesząc się każdą chwilą.
“W miarę upływającego czasu, będę czuł coraz mniej, wspominał coraz więcej, ale czymże jest wspomnienie, jeśli nie językiem uczuć, słownikiem twarzy i dni, i zapachów, które powtarzają się jak czasowniki i przymiotniki w przemówieniu.”
-Julio Cortazar-