Steve Jobs: Dlaczego wychował swoje dzieci bez iPada

Steve Jobs: Dlaczego wychował swoje dzieci bez iPada

Ostatnia aktualizacja: 29 lipca, 2017

Ostatnio media podały, że Steve Jobs zabraniał swoim dzieciom cieszenia się niektórymi z jego najlepszych dzieł, jakimi są iPad i iPhone. Jaki Steve Jobs miał powód, aby odciągnąć swoje dzieci od tych technologicznych nowinek?

W wywiadzie przeprowadzonym w 2010 roku, Nick Bilton, dziennikarz i współpracownik The New York Times, zapytał Jobsa “Twoje dzieci muszą kochać iPada, prawda?”, na co Steve Jobs odpowiedział: “Nie używają go, staramy się ograniczyć ilość technologii, z jakiej mogą korzystać nasze dzieci w domu.”

“Ci, którzy są wystarczająco szaleni, by myśleć, że mogą zmienić świat, właściwie to robią.”

-Steve Jobs-

Powód, dla którego Steve Jobs nie pozwolił swoim dzieciom używać iPada

Twórca jednych z najbardziej pożądanych technologii, należy do niewielu osób, które potrafią zobaczyć niebezpieczeństwo wynikające z ich ciągłego stosowania.

Wielu z nas zapewne sobie wyobrażało, że dom Jobsa był technologicznym rajem, pełnym ekranów dotykowych i czujników ruchu, gdzie każdy członek rodziny miałby na swój użytek własny iPad i iPhone.

W rzeczywistości, spora część liderów najbardziej renomowanych marek z Doliny Krzemowej ogranicza swoim dzieciom czas przeznaczony na korzystanie z nowinek technologicznych. Zatem Steve Jobs nie był zbyt odosobniony w swoich przekonaniach.

Nadużywanie technologii może doprowadzić do uzależnienia

Przykładem powyższego twierdzenia może być przypadek Chrisa Andersona, szefa firmy 3D Robotics, twórcy “dronów” oraz osoba, która przyznała się, że zaznała “niebezpieczeństw technologii” na własnej skórze.

W rezultacie ograniczył swoim dzieciom dostęp do niej. “Doświadczyłem tego i nie chcę, aby to samo spotkało moje dzieci”, zwierzył się Anderson w wywiadzie.

Ewan Williams natomiast, współtwórca Twittera, stwierdził, że woli, aby jego dzieci wychowywały się na książkach, a nie na iPadzie. Wraz z żoną kupuje setki książek w papierowej formie i umieszcza je w całym domu, by przyciągnąć zainteresowanie dzieci.

Zostało już udowodnione, że nadużywanie technologii może sprawić, iż niektóre osoby uzależnią się od urządzeń elektronicznych. Istnieje również ryzyko napotykania negatywnych oraz brutalnych treści.

To interesujące w jakim kierunku zawędrowało nasze społeczeństwo: teraz, zamiast telewizji, rodzice podsuwają dzieciom elektroniczne gadżety, aby się czymś zajęły, a iPady stały się odpowiedzialne za edukację. 

stolik w kawiarni

Pozytywna strona używania narzędzi technologicznych

Nie możemy ani uniknąć, ani zaprzeczyć, że istnieją niezliczone ilości aplikacji oraz narzędzi, które mogą pomóc nam w stymulowaniu oraz rozwijaniu inteligencji. Jednak “ciemna” strona zakłada, że powoli ludzki kontakt zanika, a wartości ulegają zniekształceniu.

Jeżeli zapytalibyśmy się Ciebie o opinię na ten temat, prawdopodobnie odpowiedziałbyś, że zabranianie kontaktu z technologią wydaje się niezwykle radykalnym krokiem. Krokiem również trochę bezsensownym, jako że jest to ważna część świata, w którym żyjemy.

Być może mogłoby to doprowadzić do społecznej izolacji dzieci.

Mimo wszystko, tendencja wśród rodziców, którzy kwestionują korzyści płynące z technologii, każe nam się zastanowić. Szczególnie biorąc pod uwagę jak łatwy dostęp mają do niej nasze dzieci.

Być może najkorzystniejszą oraz najmądrzejszą rzeczą jaką można by zrobić byłoby ograniczenie używania pewnych gadżetów. Staraj się znaleźć swoim dzieciom inne zajęcia, które pomogą im się odłączyć od wszechotaczającej technologii.

Sam staraj się utrzymywać większy kontakt z realnym życiem oraz przyrodą. Niektórzy pomyślą, że to tylko utopia. A co Ty o tym sądzisz?

“Nie pozwól, aby hałas opinii innych osób zagłuszył twój wewnętrzny głos.”

-Steve Jobs-


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.