Filozof Byung-Chul Han i "piekło, gdzie wszystko jest takie samo"

Filozof Byung-Chul Han i "piekło, gdzie wszystko jest takie samo"

Ostatnia aktualizacja: 31 lipca, 2018

Byung-Chul Han jest filozofem i pisarzem urodzonym w Korei Południowej. Z uwagi na swoje prace i publikacje stał się niezwykle wpływową postacią w dzisiejszym świecie.

Byung-Chul Han zastanawia się w swojej pracy naukowej nad wieloma tematami. Przede wszystkim jednak koncentruje się na zaawansowanej technologii i kulturze, która się z nią wiąże. Naukowiec ten poświęcił także wiele swojego czasu na pracę i tworzenie.

Do chwili obecnej Byung-Chul Han opublikował już 16 książek. W swoich publikacjach skupił się ogólnie rzecz biorąc na dwóch konkretnych pojęciach i kwestiach. Jednym z nich jest koncepcja “wypalonego społeczeństwa“, a drugim problem “przejrzystości społeczeństwa”.

Tego koreańskiego naukowca cechuje niezmiernie krytyczne spojrzenie na dzisiejszy świat. Według niego ludzie wyzyskują samych siebie i są przerażeni wszystkim, co jest inne od ich własnej perspektywy. Dlatego też jego najpopularniejszy cytat to wypowiedź, w której mówi on o “piekle, w którym wszystko jest takie samo”.

Pozorna wolność

“Przemoc, która jest integralną częścią każdego neoliberalnego systemu, już nie niszczy jednostki z zewnątrz. Czyni to od wewnątrz, powodując depresję lub raka.”
-Byung-Chul Han-

Wiele osób z Twojego otoczenia powie Ci, że powinieneś zdecydowanie poznać książki, których autorem jest Byung-Chul Han, jeśli chcesz lepiej zrozumieć dzisiejszy świat. Prezentuje on w nich oryginalną, głęboką, a przede wszystkim niezwykle aktualną perspektywę. Byung-Chul Han jest jednym z niewielu myślicieli, którzy zajmują się takimi sprawami jak media społecznościowe, prywatność i społeczeństwo oraz występujące w nich dysfunkcje psychiczne.

Naukowiec ten poprowadził także kilka prelekcji, które spowodowały ogromny szum i oddźwięk podczas jego wizyty w Europie. W swoich wykładach ładnie i niezwykle celnie podsumował niektóre ze swoich podstawowych koncepcji. Spróbujemy w dalszej części naszego dzisiejszego artykułu dać Ci ogólne pojęcie o tym, o czym mówił Byung-Chul Han podczas swej europejskiej wizyty.

Byung-Chul Han i jego koncepcja iluzji wolności

Według tego koreańskiego naukowca wolność w dzisiejszych czasach jest tylko iluzją. Najważniejsze z tego wszystkiego, co mamy teraz, to praktycznie rzecz biorąc dobrowolne niewolnictwo. Na przykład istnieje domniemana wolność wypowiedzi w mediach społecznościowych. „Domniemana” to właściwe słowo, ponieważ tak naprawdę wolności wypowiedzi nie ma praktycznie żadnej. Prawda jest bowiem taka, że mocarstwa korzystają z mediów społecznościowych, aby zachować wgląd do publicznej wymiany zdań.

Byung-Chul Han mówi, że ludzie mają prawie pornograficzne pragnienia, aby pokazać swoje prywatne życie innym. Prezentujemy bez ogródek nasze myśli, prywatne chwile, uczucia i wszystko to, czym lub kim jesteśmy lub chcemy być za pośrednictwem mediów społecznościowych. I robimy to wszystko zupełnie “dobrowolnie” oraz bez ograniczeń. Żadne obce agencje, czy instytucje nie muszą teraz włamywać się do naszych zasobów, czy szpiegować naszych tajemnic, ponieważ oferujemy je teraz spontanicznie jak na tacy wszystkim dookoła.

W związku z tym ludzie “dobrowolnie” zaakceptowali ten specyficzny sposób tworzenia i udostępniania różnych rzeczy, w których samorealizacja jest absolutnym centrum i celem. Byung-Chul Han uważa jednak, że samorealizacja jest bardziej podobna do czegoś w rodzaju „samozasysania”. Ostatecznym produktem tego wszystkiego jest wyczerpany emocjonalnie i fizycznie pracownik.

Piekło, gdzie wszystko jest takie samo oraz panuje powszechna nietolerancja na to, co jest inne

Niektóre z refleksji, których autorem jest Byung-Chul Han dotyczą identyczności i różnic. Mówi on, że to, iż ludzie czują się indywidualistami, jest kolejną iluzją. Każdy z nas chce być inny, ponieważ wszystko jest takie samo. Z tego też wynika to, że wszyscy jesteśmy tacy sami. To pragnienie jest dowodem na to, jak identyczne są ludzkie wzorce myślowe.

Wynika z tego dość radykalny konformizm. Ludzie akceptują ideę “życia tak jak wszyscy inni”. Bez końca produkują i kupują rzeczy, a następnie bezsensownie ujawniają wszelkie szczegóły ze swojego życia ze względu na wymuszone na nich idee sukcesu. Po przeciwnej stronie medalu znajduje się jednak depresja i niepokój. Chorujemy z tajemniczych powodów. Byung-Chul Han uważa, że ten system jest stabilny i prawie niemożliwy do złamania. Nazywa go “neoliberalizmem”.

Neoliberalizm

Według niego potrzebujemy rewolucji w tym, jak wykorzystujemy nasz czas. Nie ma nic obłudnego w jego stwierdzeniu:

“Czas, w którym pracujesz, to czas, który marnujesz, a nie czas dla siebie.”
– Byung-Chul Han –

Z jednej strony oznacza to, że potrzebujemy wolnego czasu dla siebie. Czasu, który wydaje się być świętem. Czymś w rodzaju chwili, w której zatrzymujesz wszystko inne. Ale to nie jest przerwa ani czas dla Ciebie, po którym wracasz później do robienia tych samych rzeczy co wcześniej. Byung-Chul Han mówi tutaj o osobistym czasie, który polega na tym, że nie robisz nic postrzeganego jako “produktywny” dla ideologii neoliberalizmu.

Pomysły tego filozofa są świeże i dosyć prowokacyjne. Jego krytyka jest ostra i bezpośrednia. Wszelkie jego koncepcje są jednak dobrze przemyślane i wielokrotnie omawiane przez tęgie głowy z całego świata. Wiele z jego książek przetłumaczono na język angielski oraz wiele innych, a niektóre z nich można znaleźć za darmo w Internecie. Gorąco polecamy je każdemu, kto nie lubi świata w takiej postaci, w jakiej możemy go obecnie obserwować.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.