Skromność a wstyd: cienka granica do przekroczenia

Chociaż skromność jest w pewien sposób związana z zahamowaniem i wstydem, nie jest dokładnie tym samym. Skromna osoba stara się oddzielić swoje życie prywatne od życia publicznego. Jednak ukrywanie się to jedno, a niechęć do dzielenia się tym – to drugie.

Skromność na starożytnej rzeźbie kobiety zakrywającej łono

Skromność jest kwestią kontrowersyjną. Niektórzy uważają ją za coś pozytywnego. Mówią, że trzeba ustalić granice i chronić prywatność przed społeczeństwem. Inni natomiast uważają, że skromność wiąże się z nieśmiałością lub zahamowaniem.

Uważają, że ma ona więcej wad niż zalet. Musimy jednak zadać jedno podstawowe pytanie: czy istnieje różnica między skromnością a wstydem?

Wiele osób ubolewa nad utratą skromności i żałuje, że raz utraconej nie można jej odzyskać. Dla innych uwolnienie się od skromności jest jak zrzucenie ciężaru, który uniemożliwiał prowadzenie pełnego życia, z całą jego różnorodnością.

Niektórzy eksperci uważają, że skromność została przedstawiona ludziom poprzez religię. Pierwszą manifestacją skromności jest biblijna księga Rodzaju. Adam i Ewa wstydzili się swojej nagości, kiedy po raz pierwszy grzeszyli przeciwko Bogu. Potem pojawia się wiele odniesień do skromności, zawsze związanych z nagością i seksem.

Skromność i religia

Ludzie często kojarzą poczucie skromności z religią. Bezpośrednio łączą to z intymnością seksualną i tym, jak ludzie ukazują siebie samych w tym kontekście. Wszyscy chrześcijańscy teologowie potępiliby bezwstyd, a większość wierzących uważałaby skromność za cnotę.

Jednak w religii muzułmańskiej skromność naprawdę wysunęła się na pierwszy plan i uważana jest za jeden z wielkich atrybutów kobiety.

Wygnanie z raju - Michał Anioł

Biblia potępia oglądanie nagości ojca lub matki, a także braci, synów, wujków, synowych, teściów i szwagrów. Celem tych nauk jest oczywiście próba zapobiegania kazirodztwu.

Mniej więcej w XV wieku ludzie zaczęli nazywać narządy płciowe „haniebnymi rzeczami”. Co więcej, kościół chrześcijański uważa umiar, rozwagę, skromność i wszystkie wartości związane ze skromnością za coś pozytywnego.

Skromność i psychologia humanistyczna

Psychologia humanistyczna, a także znani personaliści, mają szersze spojrzenie na skromność. Mówimy tu nie tylko o nagości, ale także o intymności w ogóle. Dlatego bycie skromnym oznacza strzeżenie każdej części osobistej intymności. Chodzi o to, aby nie pozwolić nikomu wejść bez zaproszenia w intymne obszary naszego życia.

W ten sam sposób kojarzy się skromność z barierami społecznymi i kulturowymi. Są to owoce edukacji i, w wielu przypadkach, mają związek z szacunkiem, zarówno dla siebie, jak i dla innych. Ograniczenia te można łatwo przekroczyć przez to, co mówimy, robimy lub manifestujemy. W rezultacie dewaluujemy je.

Skromność a wstyd - kobieta zakrywa twarz

Byłoby to rozszerzenie koncepcji życia prywatnego i publicznego. Niektóre aspekty dotyczą tego pierwszego, podczas gdy inne odnoszą się do szerszej sfery. Zachowanie granicy między jednym obszarem a drugim jest zdrowym sposobem życia, ponieważ oznacza budowanie różnych poziomów zaufania.

Osoba, która jest bardziej pewna siebie, jest też mniej skromna i na odwrót. To po prostu sposób na ochronę jednostki.

Skromność i wstyd

Pod tym względem psychoanaliza nie jest tak daleka od psychologii humanistycznej. W tym podejściu wprowadza się wyraźne rozróżnienie między wstydem a skromnością. Łączy je to, że w obu przypadkach istnieje poczucie zahamowania wobec drugiej osoby.

Wstyd oznacza, że  dana osoba czuje się odsłonięta lub w jakiś sposób narażona, podczas gdy w poczuciu skromności chodzi o naruszenie intymności osoby.

Wstydzisz się, gdy coś, co miało być zachowane w tajemnicy, wychodzi na jaw. Wstyd pojawia się także na przykład wtedy, gdy przemawiasz publicznie w bardzo formalnej sytuacji i nagle zapominasz, jakie informacje masz przekazać. Przecież Twoim celem było zostanie ekspertem, a teraz ludzie wyraźnie widzą, że tak niewiele wiesz! Wrażenie ośmieszenia jest nie do zniesienia.

Z drugiej strony uczucie skromności pojawia się, gdy ktoś próbuje włamać się w obszar Twojej osobistej intymności, bez Twojego pozwolenia. Jednym z przykładów jest sytuacja, kiedy odwracasz się i zauważysz, że ktoś na Ciebie patrzy. Skromność odczuwasz też, gdy nie chcesz udostępniać prywatnych informacji o sobie, gdy inni o to pytają.

To sprawia, że ​​czujesz się raczej urażony niż zawstydzony. Tak samo nie chcesz, aby wszyscy widzieli Twoje nagie ciało jak i znali szczegóły z Twojego życia prywatnego. Gdy zostaną ujawnione, nie wywołuje to wstydu, ale raczej oburzenie, ponieważ ktoś zrobił coś wbrew Twojej woli.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Scheler, M., & Ferran, Í. V. (2004). Sobre el pudor y el sentimiento de vergüenza. Sígueme.
Scroll to Top