Żałoba okołoporodowa - wspieranie kobiet w miejscu pracy

Żałoba okołoporodowa dotyka więcej osób, niż można sobie wyobrazić. Sytuacja ta rodzi pytanie o potrzebę wspierania matek po tak tragicznym wydarzeniu. W jaki sposób osoby w miejscu pracy mogą pomóc? Dowiedz się tutaj.
Żałoba okołoporodowa - wspieranie kobiet w miejscu pracy
Gorka Jiménez Pajares

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gorka Jiménez Pajares.

Ostatnia aktualizacja: 19 maja, 2023

Utrata dziecka w czasie ciąży lub bezpośrednio po urodzeniu to jedna z najstraszniejszych sytuacji, z jakimi może spotkać się człowiek. Rzeczywiście, wszystkie nadzieje i cele matki, a także jej uczucia do dziecka, zostają zakłócone przez to tragiczne wydarzenie. Nagle jej emocjonalny kosmos załamuje się, dając początek strasznemu uczuciu. Paraliżuje ją, a także przeszywa każdą myśl i emocję. Zaczyna się żałoba okołoporodowa.

Smutek jest normalną i nawykową reakcją, gdy tracimy kogoś, kogo kochamy. Dla większości matek jest to zestaw załamujących się emocji, które grożą, czasem w zawoalowany sposób, końcem wszelkiej nadziei.

„Kiedy w czasie ciąży dochodzi do straty, życie i śmierć idą w parze”.

-Ana Pía López-

Żałoba okołoporodowa a miejsce pracy

Istnieje długa tradycja definicji, które krążą wokół przerażającego świata żałoby okołoporodowej. Ból, który powstaje w wyniku tych bolesnych epizodów, jest trudny do zdefiniowania. W rzeczywistości niektórzy eksperci wydłużają okres okołoporodowy do pierwszego roku życia niemowlęcia (Pía, 2011).

Wiele kobiet, które spotkały się z tą tragedią, nadal pracuje. Jednak z reguły ukrywają one swoje cierpienie, ponieważ boją się zwolnienia, jeśli ich wydajność spadnie lub obawiają się, że ich doświadczenie obróci się na ich niekorzyść. To stawia je w niezwykle skomplikowanej sytuacji.

Pracodawcy, menedżerowie i personel odpowiedzialny za innych pracowników muszą zdać sobie sprawę, że mogą bardzo pomóc matce pogrążonej w żałobie. Powinna ona mieć zarówno czas, jak i przestrzeń, aby przetworzyć swoją stratę, dopóki nie zobaczy światełka na końcu tunelu.

„Żałoba jest jak ocean: głęboka i ciemna, czasem spokojna, czasem wzburzona, ale zawsze obecna”.

-Earl Grollman-

Kobieta jest przytulana przez swojego współpracownika
Tworzenie grup wsparcia wśród kolegów może pomóc matce poradzić sobie z żalem.

Pomoc w miejscu pracy

Sposób, w jaki szef lub kierownik reaguje na tę delikatną i tragiczną sytuację, wiele mówi o środowisku pracy. Rzeczywiście, niesie ze sobą mocne przesłanie, ponieważ miejsce pracy musi zapewniać zdrowe środowisko, a także bezpieczeństwo, którego potrzebują pracownicy.

Dlatego jeśli pracodawcy pomagają kobietom, które straciły dzieci, komunikuje to pozostałym pracownikom, że firma dba o dobro swoich pracowników. W związku z tym pracodawcy mogą wybierać między współczuciem i wsparciem a nieludzkością i obojętnością. Ci, którzy wybierają to pierwsze, rozwijają rodzaj osobistego znaku towarowego, który pokazuje, że koncentrują się na tym, jak wartościowi są ich pracownicy.

Jak to osiągnąć? Wzięcie pod uwagę życzeń matki zamiast ich własnych to dobry początek, ponieważ każdy doświadcza żałoby w bardzo osobisty i subiektywny sposób. Dlatego podążanie za potrzebami matki jest cenną techniką.

„Utrata dziecka nie jest czymś, z czym należy się pogodzić, ale czymś, z czym uczymy się żyć”.

-Amy Wright Glenn-

Żałoba okołoporodowa – jak można pomóc

CIPD opublikowało niedawno przewodnik po dobrych praktykach. Warto się temu przyjrzeć, aby zaoferować ramy działania dla szefów, menedżerów i pracodawców w obliczu tragicznych skutków żałoby okołoporodowej pracowników.

Istnieje wiele środków wsparcia i sposobów udzielania wsparcia tym, którzy cierpią. Wiele osób jest empatycznych. Jednak współczucie czasami sprawia, że nie wiedzą, co robić i jak pomóc cierpiącemu. Przewodnik CIPD proponuje, co następuje:

  1. Jeśli są nieobecni w pracy, zareaguj ze współczuciem. Bycie elastycznym jest kluczowe. Matka stoi w obliczu oceanu cierpienia bez widocznego końca.
  2. Organizuj grupy wsparcia. Tworzenie grup lub sieci wsparcia oferuje zasoby, którymi inni pracownicy mogą dzielić się z matką. Jeśli jednak nie chce uczestniczyć w tych grupach, to w porządku. Pamiętaj, że spełnienie jej życzeń to dobry punkt wyjścia.
  3. Promuj ciepłe, wrażliwe i świadome środowisko wokół faktu bycia w ciąży i ewentualnej żałoby okołoporodowej. Ważne jest, aby przekazywać komunikaty, które podkreślają znaczenie przede wszystkim dobrego samopoczucia w pracy. W tym celu niezbędne jest edukowanie i promowanie głębokiej refleksji na ten temat.
  4. Zapewnij wsparcie. Na przykład poprzez wcześniej zdefiniowane protokoły działań lub oferując różne zasoby, aby im pomóc. Mogą one obejmować wiele działań: od skrócenia godzin pracy i elastyczności celów po bardziej wyspecjalizowane zasoby, takie jak pomoc pracowników służby zdrowia.
  5. Zaproponuj wsparcie kolegom pogrążonej w żałobie matki. W wyniku nieobecności matki jej współpracownicy mogą być przeciążeni zarówno zawodowo, jak i emocjonalnie. Pomaganie im jest również sposobem pomagania jej. To dlatego, że jej współpracownicy odgrywają niezwykle ważną rolę, pomagając uczynić miejsce pracy siedliskiem dobrego samopoczucia, zamiast emocjonalnego pustkowia.
Kobieta wspiera koleżankę w okresie żałoby okołoporodowej
Gdy firma wyraża zainteresowanie wsparciem matki dotkniętej stratą, pokazuje reszcie zatrudnionym, że troszczy się o swoich pracowników.

Doświadczanie bólu innych tak, jakby to był nasz własny

Wspieranie pracownika, który stracił dziecko, to myślenie o jego cierpieniu. Oznacza to również przeżywanie tego tak, jakby to dotknęło nas samych. W rzeczywistości w tym momencie pracownik przestaje być tylko kolejnym pracownikiem. Staje się człowiekiem. Człowiekiem w żałobie.

Istnieje wiele wskazówek dotyczących wsparcia, które pomogą matce stawić czoła temu wyniszczającemu procesowi. Najlepszym sposobem jest uszanowanie ich emocji, myśli i potrzeb. Przede wszystkim oznacza to przedkładanie ich bólu nad wydajność w pracy, aby zapewnić światło w ich najciemniejszych chwilach.

„To ból, który boli zbyt mocno, by mówić. Ale nawet w najgłębszej samotności może być światło i nadzieja”.

-John Green-


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.