Życzliwość - jakie korzyści ze sobą niesie

Życzliwość - jakie korzyści ze sobą niesie
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Napisany przez Eva Maria Rodríguez

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Życzliwość ma zdolność do zmiany naszego otoczenia, a transformacja ta jest korzystna zarówno dla tych, którzy ją praktykują, jak i dla innych. Życzliwość jest aktem miłości i szacunku, który pomaga stworzyć lepsze życie – pełne nadziei i szczęścia.

Bycie miłym sprawia, że ​​czujemy się lepiej i sprawiamy, że ludzie wokół nas czują się tak samo. Przyswojenie sobie takiego zachowania to coś więcej niż bycie miłym lub okazywanie empatii. Jest tak wiele innych korzyści z bycia życzliwym.

Poprzez kultywowanie życzliwości zasiewamy również nasiona czułości i współczucia, emocje, które sprawiają, że zwracamy uwagę na innych i robimy coś dla nich.

“Najprawdziwszą formą miłości jest to, jak postępujesz wobec innej osoby, a nie tego, co do niej czujesz”.

-Steve Hall-

Korzyści płynące z bycia życzliwym: wprowadza nas w lepszy nastrój

Bycie dobrym poprawia nasz nastrój i samopoczucie. Prosty akt życzliwości może zmienić naszą perspektywę w dowolnej sytuacji, być światłem w ciemności oraz zmienić desperację w nadzieję. Liczne badania to potwierdzają.

Na przykład badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Oksfordzie w 2016 r. wykazało, że bycie dobrym dla innych powoduje niewielką, ale znaczącą poprawę naszego subiektywnego samopoczucia.

Dwie przyjaciółki.

Ludzie to istoty społeczne, a pomaganie innym sprawia, że ​​czujemy się szczęśliwi. Badania te sugerują, że ludzie naprawdę czerpią satysfakcję z pomagania innym.

Naukowcy sprowadzają to do faktu, że naprawdę dbamy o dobro innych. Inną hipotezą, która może wyjaśniać iż życzliwość sprawia, że ​​czujemy się dobrze jest to, że przypadkowe akty dobroci są dobrym sposobem na nawiązanie nowych przyjaźni.

Co więcej, wydaje się, że podczas gdy bycie dobrym czyni nas szczęśliwszymi, bycie szczęśliwszymi czyni nas także lepszymi ludźmi. Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Tohoku Gakuin wykazało, że szczęśliwi ludzie wzmacniają, podtrzymują i powielają ten stan poprzez bycie życzliwym.

“Jeśli chcesz, aby inni byli szczęśliwi, praktykuj współczucie. Jeśli sam chcesz być szczęśliwy, ćwicz życzliwość”

Dalai Lama

Życzliwość: poprawia nasze zdrowie

Życzliwość nie tylko sprawia, że ​​czujemy się dobrze, ale także ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie – zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Bycie miłym napełnia nas życiem. Dlaczego? Nasz mózg wydziela substancje, które wspierają zdrowy umysł i ciało.

Bycie dobrym pomaga nam zachować zdrowie i może zmniejszyć skutki chorób i schorzeń o różnym nasileniu, zarówno psychicznym, jak i fizycznym. Na przykład, zastosowanie tej postawy w praktyce uwalnia endorfiny, naturalny środek przeciwbólowy naszego organizmu.

W rzeczywistości problemy zdrowotne związane ze stresem ulegają poprawie po zrobieniu “dobrego uczynku”. Pomaga to odwrócić uczucia depresji, zapewnia kontakt społeczny, uspokaja agresję i zmniejsza prawdopodobieństwo samotności, która może powodować stres i chęć objadania się, a także wiele innych rzeczy.

Szczęśliwa dziewczyna.

Ponadto akty dobroci wzmacniają nasz układ odpornościowy. Według jednego z badań, ryzyko zachorowania na cukrzycę, raka i choroby serca spada, zwiększa się także liczba antyciał potrzebna do zwalczania postępu choroby.

Powodem jest to, że życzliwość zdaje się chronić nasze serca. Niektórzy eksperci twierdzą, że obniża ciśnienie krwi, ponieważ bycie dobrym tworzy coś, co nazwano “emocjonalnym ciepłem”. Emocjonalne ciepło wyzwala następnie hormon znany jako oksytocyna.

W kolejnym etapie oksytocyna powoduje uwalnianie się substancji chemicznej zwanej tlenkiem azotu, który rozszerza naczynia krwionośne. To z kolei obniża ciśnienie krwi i dlatego też oksytocyna jest uznawana za hormon chroniący serce.

“Czułość i dobroć nie są oznakami słabości i rozpaczy, ale raczej przejawem siły i zdecydowania”.

-Khalil Gibran-

Korzyści płynące z bycia życzliwym: sprzyja lojalności i poprawia relacje

Życzliwość jest bardzo potężnym narzędziem, jeśli chodzi o budowanie relacji, zarówno w pracy, jak i w życiu osobistym. Prawdziwa życzliwość przezwycięża wrogość, wspiera szacunek i zachęca do wzajemnego zrozumienia.

Skraca także dystans emocjonalny między dwiema osobami, a to sprawia, że ​​czujemy się bardziej “związani”. To nasza genetyka sprawiła, że działamy w ten sposób. Nasi przodkowie z dawnych czasów musieli nauczyć się współpracować ze sobą.

Złączone dłonie.

Im silniejsze więzy emocjonalne w ramach grup, tym większe szanse na przeżycie. Innymi słowy, “gen dobroci” jest w naszym DNA.

Dlatego nawet dziś, jeśli chcemy żyć w dobrych stosunkach z innymi, tworzymy nowe relacje lub wzmacniamy istniejące.

Ponadto życzliwość tworzy gotowość do rozwiązywania konfliktów i osiągania porozumień.

Bycie życzliwym znacznie poprawia nasze życie

Kiedy jesteśmy mili, zwłaszcza jeśli wykształcimy w sobie ten nawyk od najmłodszych lat, wszystko staje się lepsze! Od zadowolenia z życia do samorealizacji i zdrowia fizycznego.

Życzliwość jest zaraźliwa, a więc bycie przyjaznym pomaga również poprawić życie innych ludzi. W konsekwencji pomagamy innym ulepszyć nasze. Nawet w trudnych czasach bądź miły dla innych, ale przede wszystkim bądź dobry dla siebie.

To proste, ale robi różnicę. Traktuj innych dobrze, a oni także będą cię dobrze traktować. Traktuj siebie dobrze a możesz oczekiwać tego samego od innych.

 “Traktuj dobrych ludzi życzliwie, ale tych złych też. W ten sposób osiągamy dobroć. Bądź uczciwy wobec tych, którzy są uczciwi, a także dla tych, którzy nie są szczerzy. W ten sposób osiągasz szczerość. “


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.