Zwalczanie stresu przy pomocy systematycznej desentyzacji

Zwalczanie stresu przy pomocy systematycznej desentyzacji

Ostatnia aktualizacja: 22 kwietnia, 2017

Być może wielokrotnie zdarza nam się odczuwać różnego rodzaju symptomy wynikające z działania stresu. Zaliczają się do nich między innymi uczucie lęku, paniki, które nieraz same zanikają z czasem. Zależy to jednak od naszego sposobu działania z tymi objawami stresu.

Jednakże może się zdarzyć, że pojawią się sytuacje, z którymi nie będziemy w stanie sobie poradzić. Również w takich przypadkach towarzyszyć nam mogą brak równowagi mentalnej i emocjonalnej, przyczyniając się do pogłębiania naszego cierpienia.

Te uczucia niepewności i ograniczenia mogą nas paraliżować, otumaniać i w pewien sposób również blokować możliwość wykonywania naszych codziennych czynności, obowiązków. 

Bardzo często… więzienie, które myślimy, że nas ogranicza wcale nim nie jest. Jego drzwi w rzeczywistości nie posiadają zamka

-Catherine Rambert-

Z powodu rytmu życia w świecie, który nas otacza, którego część stanowimy, w rzeczywistości nikt nie ucieka od skutków stresu. Wymogi codzienności i wysoki poziom przemocy w otoczeniu sprawiają znaczące pogorszenie jakości naszego życia.

Przeczytaj również podobny artykuł: Stres wpływa na nieprawidłowe odżywianie się

Jednakże metoda służąca zwalczaniu stresu znana jako systematyczna desentyzacja może się okazać alternatywą, która okaże się skutecznym rozwiązaniem tej plagi.

Systematyczna desentyzacja polega na przywoływaniu i powtarzaniu wspommnień towarzyszących temu, co powoduje stres. Jednocześnie wykonuje się jednak terapię polegającą na zastosowaniu technik relaksacyjnych, mających na celu redukowanie złego samopoczucia.

Redukowanie stresu poprzez systematyczną desentyzację

Cały ten proces ukierunkowany jest przede wszystkim na rozpoznanie źródła wywołującego występowanie stresu u danej osoby. To pozwala na podjęcie świadomych działań i wyklucza tak zwaną walkę na oślep.

Przeczytaj również podobny artykuł: Stres – jak sobie z nim radzić?

Pozwala przeżywać negatywne emocje w sposób kontrolowany i poddawać analizie zarówno myśli, jak i odczucia. Zastosowanie technik relaksacyjnych pozwala pacjentowi uspokoić się i nauczyć wychodzić na przeciw danemu czynnikowi wywołującemu stres.

Dziewczyna płacze

Przeczytaj również podobny artykuł: Relaks i jego znaczenie w zwiększaniu produktywności

Opisywana technika ma na celu wzmocnienie działań opartych na auto kontroli i panowaniu nad sobą. Jest to możliwe dzięki temu, że przeżywasz negatywne sytuacje w sposób kontrolowany i w tempie, jakie Ci odpowiada. Taki sposób działania pozwala uszanować emocje pacjenta.

Kiedy więc podczas danej sesji u pacjenta występuje zbyt wysoki poziom lęku, terapię w każdej chwili można przerwać. W takiej sytuacji następnym krokiem jest podjęcie kolejnej sesji, co pozwala uniknąć sytuacji, w której lęk na występowanie bodźca stresogennego jeszcze by się zwiększył.

Celem terapii jest oduczenie organizmu pacjenta negatywnych reakcji na działanie czynnika stresogennego i nauczenie go reakcji kontrolowanych, pożądanych. Dlatego właśnie pacjentów poddaje się działaniu czynników stresogennych w środowisku kontrolowanym.

Przeczytaj również podobny artykuł: Psychoterapia – o tym jak wyjść naprzeciw sobie

W tak przeprowadzonej terapii pamięć odpowiada głownie za zmianę postrzegania stresogennej sytuacji i nadanie jej nowego priorytetu. Od teraz organizm nie będzie postrzegał sytuacji jako potencjalnie niebezpieczną. Nauczy się nowych reakcji, których będzie używał zamiast stresu.

Systematyczna desentyzacja – najważniejsze korzyści

Przede wszystkim terapia ta sprawia, że organizm ponownie dysponuje narzędziami potrzebnymi do tego, żeby stawić czoła trudnym sytuacjom. Również Ty sam uczysz się dominować swoje ciało, reakcje i różne odruchy. Uczysz się kontrolować swój umysł za pomocą technik relaksacyjnych.

Przeczytaj również podobny artykuł: Kolorowanie: nieskrępowana przyjemność terapeutyczna

To z kolei doskonale odbija się na ogólnym stanie zdrowia. Omawiana technika pomaga osiągnąć polepszenie ogólnego samopoczucia opartego na  dobrej współpracy umysł-ciało.

Współpraca umysł-ciało

Przeczytaj również podobny artykuł: Zdrowie psychiczne: jak je poprawić?

Świadome oddychanie i relaks ciała sprawiają, że łatwiej jest przejawiać panowanie nad sobą i dominować swoje własne ciało. Składa się na to panowanie nad umysłem, ciałem i emocjami. Dzięki temu działaniu czynnik fizyczny staje się mniej intensywny. Czasem dochodzi nawet do uleczenia chorób.

Bardzo ważnym czynnikiem przy rozpoczęciu terapii jest osiągnięcie wysokiego poziomu motywacji. Choć nie zawsze jest to proste, to po prostu musisz dać z siebie wszystko. Musisz być gotowy trenować kontrolę zarówno nad ciałem, jak i nad umysłem.

Podstawowe kroki w zwalczaniu stresu

Zastosowanie systematycznej desentyzacji obejmuje zarezerwowanie sobie pewnej ilości czasu z przeznaczeniem wyłącznie na ten cel. Uczucie komfortu i braku pośpiechu są nieodzowne. W walce ze źródłem stresu po prostu nie możesz nigdzie się spieszyć.

Przeczytaj również podobny artykuł: Wstawaj wcześnie rano – zobacz co na tym zyskasz

Na początek należy wykonać delikatne ćwiczenia rozciągające, mające na celu obniżenie uczucia ogólnego spięcia i rozluźnienie mięśni. Oddychaj więc głęboko, rozciągaj się i pamiętaj o stosowaniu przerw w ćwiczeniach.

Latający rower

W trakcie wykonywania ćwiczeń powinieneś skrupulatnie notować wszelkie sytuacje, w których odczuwasz niepokój. Następnie wyobrażaj sobie jak w każdej z tych sytuacji, krok po kroku wyrażasz to, co czujesz pamiętając przy tym o głębokim powolnym oddychaniu.

Powtarzaj cały proces tak długo, aż nauczysz się nie przeskakiwać do innej sytuacji. Kiedy już nie będziesz przed tym uciekać, ale w spokoju zaczniesz radzić sobie z problemem, oznacza to znaczny postęp.

Bardzo ważne w tych ćwiczeniach jest zachowywanie regularności. Kiedy zaczniesz terapię, nie przerywaj jej aż poczujesz, że udało Ci się obniżyć poziom odczuwanego stresu. Praktykuj technikę co najmniej dwa razy w tygodniu i przekonaj się, że to wcale nie trudne.

O czym pamiętać…

Zanim rozpoczniesz stosowanie techniki systematycznej desentyzacji, powinieneś wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników. Oto one:

  • Musisz z pokorą przyznać, że istnieje w Twoim życiu jakiś czynnik, który w znacznym stopniu Cie ogranicza. Jednocześnie uświadom sobie, że czynnik ten jest możliwy do wyeliminowania przy odrobinie pracy, dobrej woli, odpowiedniego nastawienia i wyrzeczeń.
  • Jeśli to niezbędne, szukaj pomocy. Jeśli okaże się, że nie jesteś w stanie samemu poradzić sobie z problemem, nie wahaj się prosić o pomoc specjalistę. Proszenie o pomoc jest dowodem mądrości i rozsądku. Nie ma nic wspólnego z porażką.
  • Technika ta jest zalecana ze względu na jej działanie polegające na rozwiązywaniu reakcji bezpośrednich. Rezultaty jednak mogą się znacznie różnić w zależności od stosującej ją osoby.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.