Żegnaj - tak trudno wypowiedzieć to słowo

Żegnaj - tak trudno wypowiedzieć to słowo
Adriana Díez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Adriana Díez.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Tak trudno jest zostawić za sobą to co sprawiło, że byłeś szczęśliwy. Trudno zamknąć rozdział. Powiedzieć żegnaj na zawsze może okazać się niezwykle bolesne. Rozstanie z czymś, czego wciąż pragniesz, ale wiesz, że nie powinieneś zatrzymać może sprawić wiele bólu.

Czasami wystarczy obrócić stronę i zakończyć rozdział. Wiem o tym aż za dobrze. Musisz zmienić pracę, stracić przyjaciela, dom jest za mały dla tylu ludzi. To trudne, czasami niezwykle trudne, ale jest częścią życia. Zamykamy jedną rzecz, żegnamy się, a potem otwieramy kolejną i witamy wszystkie nowe rzeczy.

Możesz dodawać rozdziały do ​​swojego życia, ale potrzebujesz pustych stron, aby pisać kolejne. Stary rozdział potrzebuje zakończenia, musi zostać zamknięty, ale nadal będzie istnieć. Jego ślady pojawią się na następnej stronie. Wszystko nabierze sensu, kiedy już zrozumiesz, dlaczego go zamykasz. Wszystko będzie miało sens, jeśli tylko na to pozwolisz.

Nie jest łatwo powiedzieć “żegnaj“. Ale dobrze jest wiedzieć, że kiedy pokonasz ból, będziesz gotowy na to, co nadejdzie. Czasami ból spowodowany utratą czegoś jest zdrowszy niż ból związany z dodatkowym ciężarem, który musisz dźwigać na swoich plecach.

Dziewczyna na huśtawce.

Pustka jaka zostaje po słowie “żegnaj”

Nie jest to łatwe do wyjaśnienia, ale każdy prawdopodobnie zrozumie, ponieważ wszyscy doświadczyliśmy tego w taki czy inny sposób. Są pożegnania, które pozostawiają trudną do wypełnienia pustkę. Może nigdy więcej jej nie wypełnisz. Trudno jest stawić czoła nieznanemu, opuścić swoją strefę komfortu i skończyć z czymś, ponieważ tak trudno jest zrozumieć, że trzeba zacząć od nowa.

To prawda, że ​​istnieje pustka, ponieważ ból utraty jest prawdziwym bólem, a ukrywanie go sprawi tylko, że później będzie jeszcze silniejszy. Musisz nauczyć się wypowiadać słowo “żegnaj”, radzić sobie z pustką i wiedzieć, kiedy musisz coś zamknąć. To może dzisiaj sprawić ból, ale jutro wszystko przeminie.

Zwykle nie zobaczysz ulgi, którą niesie z sobą to słowo od razu. Zobaczysz ją we wszystkim, co przyjdzie później. Uwierz mi, otworzy się przed tobą cały świat możliwości. Tyle rzeczy czeka na ciebie, kiedy oczyścisz swoje rany. Magia pożegnania polega na tym, że zazwyczaj oznacza przywitanie się z czymś innym.

Jeśli nauczysz się radzić sobie z tą pustką, jeśli nie sprawisz, że będzie większa niż powinna, jeśli dasz jej przestrzeń, której potrzebuje… Jeśli pozwolisz sobie płakać, kiedy tego potrzebujesz i dasz sobie czas na uleczenie, to będziesz gotowy na to, co nadchodzi. Tak trudno się z czymś żegnać, ale gdy to zrobisz, uzdrowisz się i nauczysz dbać o siebie. Nauczenie się pożegnania jednocześnie uczy cię jak dorosnąć.

Dziewczynka z balonikiem w kształcie serca.

Musisz się pożegnać, aby iść do przodu

Musisz się pożegnać, aby iść przed siebie; musisz zakończyć rozdział, aby rozpocząć nowy. Być może nadszedł czas, aby spróbować czegoś nowego. Świat zazwyczaj się nie zatrzymuje, a ty przecież jesteś jego częścią.

Strach, twój wierny towarzysz w podróży życia, sprawi, że będziesz lgnąć do tego, co znasz, ponieważ boisz się tego, co niewiadome. Ale masz w sobie siłę, by go pokonać.

Jeśli spojrzysz wstecz, zobaczysz, jak zmienia się twoje życie. Nawet ty, przy całej wiedzy, którą teraz posiadasz, nie potrafiłeś przewidzieć tego, gdzie jesteś teraz. Dostałeś się tam, gdzie teraz jesteś, ze względu na twoje decyzje. A wśród tych decyzji była także ta dotycząca pożegnania.

Czas się nauczyć jak to zrobić. Trudno wyobrazić sobie nowe rzeczy, powitanie, które pojawia się po pożegnaniu. To nie jest łatwe, ale z pewnością będzie oznaczało coś dobrego. Tak trudno się pożegnać, ale pamiętaj o magii tego co nowe.

“Pożegnali się, ale w ich pożegnaniu było również powitanie”

Mario Benedetti


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.