Zachęcanie do działania - 7 wyrażeń pomagających w trudnych czasach

Życie jest jak kolejka górska, czasami jesteśmy u szczytu radości i sukcesu, ale kiedy najmniej o tym myślimy, przeżywamy gorsze i mroczne chwile.
Zachęcanie do działania - 7 wyrażeń pomagających w trudnych czasach
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 09 maja, 2024

Od czasu do czasu wszyscy powinniśmy czytać słowa, których zadaniem jest zachęcanie do działania. Bez względu na to, jak silny jesteś, niektóre okoliczności mogą zawsze wydawać się ponure i mroczne, tak jakby nie było wyjścia z sytuacji. Właśnie wtedy musisz znaleźć słowa, które przywrócą Twoją wiarę i nadzieję w życie.

Zwroty, których zadaniem jest zachęcanie do działania są niczym paliwo dla siły, jaką nosisz w sobie, a która czasami jest w stanie uśpienia. Jest to całkiem normalne. Nie jesteśmy maszynami i nie potrafimy reagować jak roboty w obliczu wyzwań i przeciwności. Potrzebujemy czasu, aby przyswoić sobie ciężkie chwile, zmienić nastawienie i iść dalej.

“Sprzeciw jest naturalną częścią życia. Tak jak rozwijamy nasze mięśnie fizyczne poprzez pokonywanie przeciwności – takie jak podnoszenie ciężarów – rozwijamy nasze mięśnie charakteru poprzez pokonywanie wyzwań i przeciwności. ”

-Stephen R Covey-

To właśnie w tych trudnych momentach słowa zachęcające do działania, mają największą wagę i znaczenie. Pomagają wrócić na właściwe tory i odzyskać wiarę w swoje możliwości. Oto 7 zwrotów, które możesz przeczytać, gdy Twoja nadzieja słabnie.

1. Zachęcanie do działania – wszystko się może zdarzyć

To jedno z najpiękniejszych pocieszających zdań napisanych przez Nelsona Mandelę. “Zawsze wydaje się, że coś jest niemożliwe, dopóki nie zostanie zrobione”. Jest to prosta afirmacja, która kryje w sobie cały wszechświat znaczeń. Zwłaszcza biorąc pod uwagę osobę, która to powiedziała.

Nelson Mandela jest doskonałym przykładem, że nic nie jest niemożliwe. Spędził 30 lat swojego życia w celi więziennej, a następnie zmienił oblicze swojego kraju, kiedy został wypuszczony z więzienia. Stworzył coś, co dla wielu wydawało się niemożliwe.

Kobieta biegnąca po łące.

  1. Twoja własna siła

Wszyscy mamy ogromną wewnętrzną siłę. Jednak nie wszyscy na świecie są tego świadomi, może dlatego, że nie znaleźli jeszcze swojej własnej mocy. Może nie pozwalają sobie uświadomić, że ją mają, a może przeżywają ciężkie czasy, które nie pozwalają im zobaczyć, że są znacznie bardziej kompetentni, niż im się wydaje.

To właśnie sugeruje Benjamin Jonson w tym zachęcającym sformułowaniu: “Nie zna własnej siły, kto nie napotkał na przeciwności”.

  1. Bądź szczęśliwy przez cały czas

Czasami myślimy, że szczęście znajduje się gdzie indziej i że kiedy tam dotrzemy, będziemy mogli tego doświadczyć. To miejsce może oznaczać sukces finansowy, być cudowną miłością lub po prostu zmianą okoliczności. Jednak jest to zły sposób patrzenia na rzeczy.

Jim Rohn stwierdził, co następuje: “Naucz się, jak być szczęśliwym z tym, co masz, kiedy realizujesz wszystko, czego pragniesz.” Oznacza to, że cel bycia szczęśliwym nie powinien być odkładany. To uczucie, które pochodzi z wnętrza i nie zależy od Twoich osiągnięć i porażek.

  1. Uczucie jest bezcenne

Wielokrotnie tym, co przywraca Ci nadzieję i budzi pragnienie odniesienia sukcesu są uczucia jakie otrzymujesz od innych ludzi. W trudnych czasach uczucia zyskują ogromną wartość. Jest to odpowiednik kojącego balsamu, który pozwala zaczerpnąć świeżego powietrza i iść do przodu.

Tę prawdę wyraża następująca fraza Alberta Schweitzera: “Czasami nasze światło gaśnie, ale ponownie wybucha płomieniem dzięki spotkaniu z drugim człowiekiem”. Czasami uścisk lub pełne miłości słowo przynoszą światło i jasność.

Całująca się para.

  1. Podejmuj kolejne próby

Jeden z najstarszych zwrotów mających na celu zachęcanie do działania został zapisany przez Konfucjusza: “Nie ma znaczenia, jak wolno idziesz, jeśli tylko się nie zatrzymujesz.” To mocne stwierdzenie, które zawiera ogromną prawdę. Chodzi o to, by pomimo przeciwności nieustannie podejmować kolejne próby.

Jeśli naprawdę się nad tym zastanowisz dojdziesz do wniosku, że nic, co zdobywasz szybko, nie ma naprawdę solidnej podstawy. Najcenniejsze i najbardziej autentyczne rzeczy w życiu budowane są krok po kroku. Czasami wbrew okolicznościom. Wtedy po prostu musisz iść dalej i nigdy się nie wycofywać ani nie rezygnować.

  1. Zawsze jest coś, co można zrobić

Thomas Alva Edison powiedział: “Kiedy wyczerpałeś wszystkie możliwości, pamiętaj o jednym – wcale tego nie zrobiłeś.” Edison jest właśnie jednym z najwspanialszych przykładów wytrwałości. Przeprowadził ten sam eksperyment tysiące razy, aż w końcu próba odniosła pożądany skutek.

Cytat Edisona jest zachęcającą frazą, która namawia do poszukiwania nowych ścieżek, gdy wydaje się, że takowe nie istnieją. Zaprasza również do tworzenia, do tego, by zawsze wyobrażać sobie nowe możliwe rozwiązania, bez względu na to, jak trudne mogą się okazać.

  1. Twoje myśli są wszystkim

Myśl jest jednym z najbardziej decydujących aspektów życia. Wszystko inne prawie zawsze zależy od zawartości Twojego umysłu. Rzeczywistość jest najpierw budowana w umyśle i właśnie tam nabiera kształtów.

W związku z tym James Allen wskazuje: “Jesteś dzisiaj tam, gdzie sprowadziły Cię Twoje myśli; będziesz jutro tam, gdzie twoje myśli cię zabiorą”. I ma rację. Rzeczywistość, którą będziesz budować, zależy od tego, co masz w głowie.

Kobieta z twarzą w kwiatach.

Wszystkie te słowa mające na celu zachęcane do działania są potężną bronią w trudnych okolicznościach. Ich moc polega na pomaganiu Ci w zapamiętaniu, że szczęście jest możliwe, że Twoje marzenia są osiągalne, że warto iść do przodu.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.