Toksyczni ludzie - jak ich unikać?

Toksyczni ludzie - jak ich unikać?

Ostatnia aktualizacja: 20 lutego, 2017

W naszym codziennym życiu możemy napotykać na licznych zazdrosnych, niedojrzałych, paranoicznych, dziecinnych i samolubnych ludzi. Krótko mówiąc, są to tak zwani toksyczni ludzie. Różnią się oni typami osobowości, zachowując jedną cechę wspólną. Nie wnoszą, ani nie tworzą niczego pozytywnego w jakimkolwiek związku, czy przyjaźni. Toksyczni ludzie – jak się przed nimi uchronić?

Charakteryzują się niszczeniem wszelkich prób tworzenia zdrowych relacji opartych na wzajemnym szacunku. Przyciągają i rozwijają złą aurę, gdyż nic ich nie zadowala. Przede wszystkim jednak, wszystko im wręcz przeszkadza.

To nie chwasty dławią dobre nasiona, lecz bezczynność rolnika”

-Konfucjusz-

Para na nici

Psycholog Albert J. Bernstein, autor Emocjonalnych Wampirów, ostrzega nas przed potencjalnymi zagrożeniami ze strony takich ludzi. Mówi, że najtrudniejszą rzeczą podczas interakcji z nimi, jest fakt iż toksyczni ludzie wysysają z nas energię, nie dając nam nawet okazji na głębszy wdech i rozeznanie się w sytuacji.

Ciężko jest zidentyfikować ich gołym okiem, nie znając złożoności ich osobowości. Dopiero po spędzeniu z nimi dłuższego czasu, zaczynamy zauważać pewne stałe negatywne emocje. Biją one zawsze z tego samego źródła, a są to przede wszystkim: apatia, wyczerpanie, frustracja i stres.

Toksyczni ludzie – jak ich rozpoznać?

Nawet kiedy rozmawiamy o tych sprawach możemy obwiniać za nie siebie. Może wydawać nam się, że podświadomie sami do tego doprowadziliśmy i być może mówimy sobie “to przeze mnie“, lub “to moja wina“. Takie myślenie doprowadza nas do utrzymywania i reaktywowania toksycznej i niezdrowej relacji.

Tolerowanie tego dyskomfortu doprowadzi do tego, że inni przestaną cię szanować. Zrozumieją, że mogą cię wykorzystywać i nadużywać twojego zaufania.

Liczne badania społeczne, a w szczególności praca francuskiego psychoanalityka Dominque Barbier “La Fabrique de l’homme pervers” dostarczają nam wyjaśnienia co do tego dlaczego żyjemy w społeczeństwie, które zdaje się promować toksyczne osobowości.

“Toksyczne osobowości są również zaraźliwe i powodują pewnego rodzaju szeroko zakrojoną społeczną paranoję”, mówi Barbier. Z drugiej strony psychiatra i psychoanalityk Marie-France Hirigoyen potwierdza teorię socjologiczną w wywiadzie dla El Confidential. W rozmowie z dziennikarzem mówi, iż “każdy kto pragnie osiągnąć w życiu sukces musi być dobrym manipulatorem”.

Wszystko to sprowadza nas do wykorzystywania innych niczym podrzędnych narzędzi. Jesteśmy ignorowani kiedy przestajemy być użyteczni w osiągnięciu konkretnego osobistego celu.

Człowiek ze złamanym sercem

7 cech, po których poznasz emocjonalnego wampira

Ważne jest, abyśmy rozważyli następujące oznaki. Dzięki nim możemy zorientować się, czy mamy do czynienia z “wampirem emocjonalnym” na poziomie społecznym lub psychologicznym.

  1. Mają wysoką psychologiczną zdolność do wykrywania twoich obaw i lęków. Potrafią sprawić, być uwierzył, że wszystko jest możliwe, w ten sposób czyniąc cię łatwiejszym obiektem manipulacji. W ten sposób doskonale wiedzą, jak dostosować swoje zachowanie do danej ofiary.
  2. Z wielką wprawą potrafią wywrócić kota ogonem, doskonale tworząc sztuczną wiktymizację. Sprawiają, że masz wrażenie, że to ty jesteś ciemiężycielem, a oni ofiarą.
  3. Mają doświadczenie w kształtowaniu rzeczywistości za pomocą kłamstw oraz dwulicowości. Łączą używanie obelg i łagodnego pochlebstwa w jednym zdaniu. W ten sposób przejmują kontrolę nad rozmową i myślami słuchacza.
  4. Nie szanują niezależności innych.
  5. Zazwyczaj nigdy nie mają poczucia winy.
  6. Są ludźmi z ogromną zdolnością na stosowanie psychologicznych strategii. Nie są szczególnie kreatywni, jednak stale osiągają swoje cele i zamiary.
  7. Zazwyczaj można dostrzec brak spójności między tym co mówią, a tym co robią. Często przyświecają krytycznymi, lub altruistycznymi wartościami, jednak kiedy przyjdzie co do czego ich czyny są egoistyczne i skupiają się wyłącznie na własnym interesie.
Toksyczni ludzie

Na zakończenie pragnę przypomnieć ci, że kiedy masz do czynienia z takimi ludźmi, to musisz pamiętać o tym co jest najważniejsze. Musisz stale mieć na uwadze, to jak ważna jest empatia i usiłowanie zrozumienia tego co nas stale otacza.

Ważnym czynnikiem jest otaczanie się bezwarunkową miłością i pamiętanie o tym, że wszyscy jesteśmy ludźmi. Każdy z nas ma odmienne, wyjątkowe życie, które powoduje, że postępujemy w taki, bądź inny sposób. Odpowiedzialność za to byś stale dążył do zdrowego życia i samopoczucia, abyś szczerze cieszył się, że jesteś właśnie sobą, leży w twoich rękach.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.