Szczęście - naucz się czerpać je z każdego dnia

Szczęście - naucz się czerpać je z każdego dnia

Ostatnia aktualizacja: 19 kwietnia, 2017

Czym jest szczęście i jak je odnaleźć? Jest to pytanie, na które szukamy odpowiedzi przez całe życie. Wypełniamy swoje życie listami, zadaniami i pomysłami, które wierzymy, że przyniosą nam szczęście.

Niektórzy ludzie pracują od świtu do zmierzchu, by zdobyć pieniądze na rzeczy, które według nich przyniosą im szczęście. Inni ryzykują wszystko, po to by spełnić marzenie swojego życia… Są również ci, którzy marzą o tym by znaleźć swoje własne źródło szczęścia.

“Bycie szczęśliwym wcale nie oznacza, że wszystko jest doskonałe. Oznacza to jedynie, że jesteś zdeterminowany by cieszyć się życiem mimo jego niedoskonałości.”

-Anonim-

Kobieta na łące szczęście

Rozterki nowoczesnego życia

W dzisiejszych czasach jesteśmy tak zaabsorbowani, że łatwo jest odnieść wrażenie, że się zagubiliśmy. Z pewnością rzeczy o które martwisz się każdego dnia to twoja praca, osiągnięcie sukcesu, gromadzenie coraz większej ilości rzeczy i zaspokajanie wszelkich swoich potrzeb.

Efekt jest jedynie taki, że stajesz się tak zmęczona i zajęta, że nie zdajesz sobie sprawy ze wszystkich tych drobnych powodów do szczęścia. Chwile radości są na wyciągnięcie ręki,  jednak ty ich nie dostrzegasz.

“Patrzę na nowoczesny tryb życia i widzę, że ludzie nie chcą brać odpowiedzialności za własne życie. Pokusa obwiniania i znajdowania zewnętrznych przyczyn swoich problemów jest typowa dla dzisiejszych czasów. Moim zdaniem wizja odpowiedzialności jest bardzo ciekawa.”

-Edward Zwick-

Wydaje nam się, że z radością mamy do czynienia tylko wtedy, gdy wszystko jest doskonałe, kiedy nie mamy rozterek, problemów i niczego nam nie brakuje. Prawda jest zgoła inna – radość tkwi w małych rzeczach, które dzieją się każdego dnia.

Przestań wierzyć w to, że będziesz szczęśliwa kiedy stracisz te 5 kilogramów, czy kiedy twoja pensja osiągnie upragniony poziom.

Prawdziwymi powodami do radości są małe cuda. Pójście na lody ze znajomymi, przytulanie swoich dzieci, oglądanie miny partnera, kiedy ten znajdzie ukryty list miłosny od ciebie.

Znajdź własne chwile radości

Radość nie jest stała. Mogę się założyć, że nawet gdybyś straciła tych parę kilogramów, to po kilku dniach miałabyś nowy cel. Radość to nie stacja końcowa pełna doskonałości. Tak naprawdę chodzi o to by odkrywać co życie ma nam do zaoferowania i być mu za to wdzięcznym.

“Radość jest sposobem na pokazanie, że życie nie może płynąć bez naszego udziału oraz na oddalenie smutku”

-Anonim-

Gdzie zatem należy szukać radości każdego dnia? Postępuj zgodnie z tymi wskazówkami, a znajdziesz szczęście w małych rzeczach:

  • Żyj teraźniejszością
  • Odłącz się od sieci społecznościowych
  • Wychodź ze swoimi przyjaciółmi
  • Rozmawiaj z rodziną
  • Uwolnij się od przeszłości
Wesoła uśmiechająca się kobieta

Bądź wdzięczna

Zauważyłem, że wiele ludzi, którzy nie mogą znaleźć powodów do szczęścia często nie potrafią docenić tego co mają. Kiedy nie doceniasz wszystkiego tego co masz i marnujesz czas na narzekanie, twoje perspektywy marnieją.

Żyjemy w konsumpcyjnym społeczeństwie i pragniemy zdobywać coraz więcej i więcej rzeczy materialnych. W ten sposób łatwo jest pomyśleć, że szczęście definiowane jest przez to co posiadasz. Jak często dzisiaj dziękujemy za to że mamy pracę? Czy może częściej zdarza ci się narzekać, że jutro znowu musisz tam iść?

Kiedy następnym razem utkniesz w korku przestań marudzić. Oddychaj głęboko i pomyśl o jednej rzeczy, za którą możesz być wdzięczna.

“…Dziękuję życiu, które dało mi tak wiele

Dało mi śmiech, a czasem nawet łzy,

Dlatego odróżniam szczęście od żalu

Dwa składniki mojej pieśni

I twojej pieśni, która jest tą samą

A pieśń wszystkiego jest moją pieśnią…”

-Violeta Para-

Nie czekaj na szczęście – szukaj go!

Łatwo jest narzekać na to co mamy, lub czego nie mamy. To jednak nie pomoże ci znaleźć radości w każdym dniu. Zamiast dalej brnąć w ten destruktywny schemat zmień kierunek i zacznij szukać powodów do uśmiechu.

Koniec końców szczęście jest tak naprawdę podejściem do życia. Samo nie wyjdzie ci naprzeciw. Musisz wyjść i sama zacząć go szukać.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.