Szczegóły - piękno bycia na nie zorientowanym

Szczegóły - piękno bycia na nie zorientowanym
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Mądre serce karmi się drobnymi detalami, rzeczami stworzonymi z uwagą, miłością do dobra i autentycznością. Chodzi przede wszystkim o te szczegóły, które nie są teoretycznie warte żadnych pieniędzy lub nie oferują niczego w zamian.

Ale… musimy uczciwie przyznać, że to naprawdę niesamowite, jak nawet najmniejsze szczegóły są w stanie zmienić kiepski dzień na znacznie lepszy.

Kto ceni sobie malarstwo impresjonistyczne, bez wątpienia będzie znał słynną pracę Claude’a Moneta zatytułowaną “Impresja, wschód słońca”. To dzieło, które nadało nazwę całemu rewolucyjnemu ruchowi artystycznemu w 1874 roku, charakteryzuje się interesującą techniką. Pociągnięcia pędzlem wydają się być swobodne, szybkie i niemal nieuporządkowane.

To właśnie one przyciągają uwagę obserwatora. Jeśli uważnie przyjrzymy się obrazowi, wydaje się on zagmatwany i niemal chaotyczny. Jednak gdy odejdziemy na odległość kilku kroków, nagle naszym oczom ukazuje się prawdziwa magia. Dopiero wtedy jesteśmy w stanie dostrzec prawdziwy sens tego dzieła.

“Przypuszczam, że moja formuła na życie to: marzyć, urozmaicać i nigdy nie przeoczyć żadnego punktu widzenia.”
Walt Disney

Każdy pociągnięcie pędzla, każdy detal tej niesamowitej pracy jest niezwykle ważny. Wspólnie wszystkie te drobne szczegóły tworzą obraz, który prawie się porusza przed oczyma widza. To świt, w którym można wręcz poczuć spokój wody. Każde pociągnięcie pędzlem odkrywa światło, wilgoć, kontrast, łodzie w oddali i pełne życia niebo tonące w spokojnej wodzie.

Impresja wschód słońca moneta

Tak samo potrzeba nam setek drobnych i precyzyjnych szczegółów, dzięki którym nasze życie stanie się dziełem sztuki. Coś bardzo podobnego ma miejsce w naszej codziennej rzeczywistości. Uwaga, którą inni nas obdarzają. Wszystkie te słowa, upodobania, specjalne chwile…

Wszystkie te małe szczegóły, które są nam dane, a które pochodzą z głębi czyjegoś serca przynoszą nam także światło i stanowią pokarm dla duszy. Prowadzą nas przez życie. Są żywym płótnem, na którym budujemy naszą znaczącą rzeczywistość.

Aby docenić te wszystkie małe szczegóły, potrzebujemy otwartego serca

Magia istnieje. Nie musisz szukać jej w najnowszej aplikacji na telefony komórkowe, w nowym serialu na Netfliksie, ani też w przyjemności zakupu markowego samochodu lub komputera. Przynajmniej niekoniecznie znajdziesz ją w tych właśnie aspektach. Autentyczne piękno kryje się w codziennych szczegółach naszego życia.

Niektóre rzeczy można docenić tylko dzięki sztuce obserwacji i otwartości. Poprzez postrzeganie życia przez pryzmat emocji i docenianie teraźniejszości.

Weźmy na przykład pajęczynę o wschodzie słońca. Przestaje być ona niewidoczna i odkrywamy wtedy, że jest ona pokryta maleńkimi perłami rosy, tworząc fascynujące widowisko natury. Widzimy to samo u dziecka, które patrzy na ojca z podziwem, podczas gdy on opowiada historię dwojga ludzi spotykających się po raz pierwszy.

Być może nowi przyjaciele się uśmiechają, ponieważ zauważyli, że czytają tę samą książkę. Właśnie to i inne codzienne szczegóły, których czasami jesteśmy szczęśliwymi świadkami są niuansami naszej rzeczywistości, która nas inspiruje i która pozostają w naszych wspomnieniach.

Teraz, aby być otwarci na te szczegóły dnia codziennego, musimy być w pełni połączeni z chwilą obecną. Rozmawialiśmy na początku o Claude Monecie. Ten malarz, podobnie jak wielu innych, mógł spędzać wiele godzin podziwiając przyrodę: kwitnące pola o zachodzie słońca, wodę w stawie…

Serce

To połączenie z tym, co dzieje się wokół nas, jest czymś, co z pewnością tracimy. Żyjemy w społeczeństwie pełnym bodźców (zbyt wielu), gdzie niewiele czasu się spędza na obserwacjach, ale wiele czasu się przeznacza dla siebie wzajemnie. Gdzie szczegóły nie są ważne, ponieważ liczy się tylko wpływ. Szybkie wiadomości i “clickbaitowy” nagłówek…

Jako interesujący szczegół chciałbym wskazać na pewien obszar mózgu zwany wzgórzem. Ta struktura pozwala nam zastosować odpowiedni filtr, podczas gdy poświęcamy czemuś naszą uwagę lub po prostu coś obserwujemy. Jest to rejon mózgu ostatecznie związany ze świadomością.

Dlatego możemy też powiedzieć, że dobry sposób na poszerzenie naszej świadomości ma związek z manifestowaniem postawy receptywnej. Wystarczy w tym celu wzmacniać to mądre i ciekawe wszystkiego spojrzenie, które kierując się emocjami jest w stanie zauważyć, kiedy powstaje piękno codzienności.

Ludzie zorientowani na szczegóły dają nam swój czas, a nie rzeczy

Naukowcy z University of Rochester przeprowadzili kilka lat temu niezwykle interesujące badanie. Jego wyniki opublikowane w czasopiśmie “Current Biology” pokazało dobitnie, że ludzie zorientowani na szczegóły są bardziej inteligentni. Ich naturalna moc obserwacji pozwala im skupić się na małych aspektach rzeczywistości, których nie wszyscy zauważają. Ponadto bardzo wrażliwi ludzie również wykazują się tymi zdolnościami.

“Myślimy ogólnie, ale żyjemy w szczegółach.”
Alfred North Whitehead

Wszystko to prowadzi nas do wniosku, że ludzie, którzy wiedzą, jak docenić szczegóły, to także ci, którzy najlepiej o nie dbają i którzy najlepiej mogą zapewnić je innym.

Zatem każdy, kto potrafi zwrócić uwagę na drobne szczegóły, które składają się na materiał naszego życia, będzie w stanie nadać znaczenie związkom, wzbudzić szacunek i uznanie u innych oraz zbudować silniejsze i szczęśliwsze więzi z innymi osobami.

Dbałość o detale

Musimy zatem koniecznie zrozumieć, że to dawanie innym chwil, a nie przedmiotów jest prawdziwą sztuką. Powinniśmy podobnie jak Claude Monet nauczyć się wykonywać każdy ruch pędzlem w odpowiednim miejscu, aby efekt końcowy mógł dostarczać światła dla całego obrazu. Musimy też wybrać odpowiedni kolor. Oba zadania są naprawdę godne naszego czasu i wysiłku.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.