Jaki kolor jest odzwierciedleniem Twojej osobowości?

Jaki kolor jest odzwierciedleniem Twojej osobowości?

Ostatnia aktualizacja: 22 września, 2017

Nasza codzienna rzeczywistość wypełniona jest wieloma różnymi barwami. Z ich ogromnej gamy wybieramy zazwyczaj raptem kilka z nich. Zazwyczaj staramy się, aby w naszym otoczeniu znajdował się nasz ulubiony kolor, dzięki czemu czujemy się lepiej.

W wielu wypadkach robimy to zupełnie podświadomie. Wynika to z tego, że instynktownie wiemy, jaki kolor i dążymy do tego, aby był on w miarę możliwości stale obecny w naszym otoczeniu.

Intensywny, ciepły lub wręcz przeciwnie, blady i wypłowiały kolor, który najbardziej lubimy, może towarzyszyć nam przez całe nasze życie.

Odnajdziemy go spoglądając na przykład na nasze ubranie, kolor naszego samochodu, barwę farby na ścianach domu, makijaż i przedmioty, z których intuicyjnie tworzymy nasze codzienne otoczenie.

Tak, bez wątpienia każdy z nas jest w stanie bez ułamka sekundy zawahania wymienić swój ulubiony kolor. Ale dlaczego Twój wybór padł właśnie na niego? Czy może to mieć jakiś związek z Twoją osobowością?

Czytając dalszą część naszego dzisiejszego artykułu poznasz odpowiedź na to pytanie, a także dowiedz się kilku ciekawych rzeczy o sobie. Zapraszamy zatem do lektury!

Kolor, a osobowość – istnieje między nimi bardzo silne powiązanie

Całkiem możliwe, że na pierwszy rzut oka uznasz powyższe stwierdzenie za mało poważne. Być może nawet się żachniesz stwierdzając, że to po prostu jest głupie. Że to tylko zabobony, a pozbawione jakiejkolwiek wartości naukowej. Jest to jednak stwierdzenie błędne.

Naukowcy wielokrotnie prowadzili różnego rodzaju badania mające na celu stwierdzenie znaczenia, jakie ten, czy inny kolor może mieć wpływ na ludzką psychikę.

Wykryli, że odpowiednie barwy są w stanie stymulować nasz umysł, czy też wręcz przeciwnie, wywoływać stan relaksu. Odpowiednio dobrany kolor na przykład ścian w sypialni może przykładowo znacząco poprawić jakość naszego snu.

Odkryto także wiele innych, bardziej i mniej oczywistych powiązań między naszym stanem psychicznym oraz emocjonalnym, a kolorami.

Rodzeństwo, a osobowość

Ogólnie rzecz biorąc można dość bezpiecznie stwierdzić, że wyniki i wnioski płynące z badań dotyczących kolorów i ich wpływu na ludzką osobowość mogą zająć dość sporo półek w przeciętnej bibliotece.

Znamy już dziś rezultaty naprawdę licznych badań przeprowadzonych przez psychologów i specjalistów z dziedziny marketingu. Zastanawiali się oni, w jaki sposób ten, czy inny kolor może wpłynąć na nasze zainteresowanie obecnością w sklepie, a także samym towarem oraz chęcią dokonania zakupu.

Badali także zależność wybierania pewnych produktów przez klientów od barw i możliwości faworyzowania pewnych elementów wpływających na skłonności do zakupów (np. lokalizacja towaru w sklepie lub na półce) za pomocą określonych kolorów.

Mówiąc w skrócie, cały świat sugestii opartej o kolor czeka właśnie na odważnego naukowca, który pokusi się o jego odkrycie i przebadanie.

Czym tak naprawdę jest kolor?

Warto pamiętać przy tym, że kolor sam w sobie jest tak naprawdę tylko wąską częścią widzialnego widma promieniowania. A ono jako takie emituje określone rodzaje energii w zależności od długości fali. Spróbuj na przykład wyobrazić sobie, jak się poczujesz w momencie wejścia do pokoju pomalowanego w całości na czarny kolor.

A teraz pomyśl, jakie będą Twoje odczucia, gdy przejdziesz z niego do innego pomieszczenia, tym razem urządzonym w całości w barwach niebieskiej i zielonej.

Nie możemy zaprzeczyć czemuś, co jest tak oczywiste. Każdy kolor w jakiś określony sposób wpływa na nasze emocje i uczucia. Pora zatem dowiedzieć się, jaki związek mają konkretne barwy z naszą osobowością:

Barwy i ich wpływ na nasz stan emocjonalny i psychiczny

Zastanów się przez moment, jaki jest Twój ulubiony kolor, a następnie wybierz go z poniższej listy. Czy jesteś ciekaw, czego nowego się dowiesz o sobie?

Kolor czerwony

Jest to barwa wyjątkowo intensywna, kojarząca się nieodłącznie z aktywnością i bardzo optymistyczna. Ma ona tendencję do cechowania silnego charakteru, z wyraźnym skłonnością do rywalizacji w miejscu pracy, a także z nutą trudnej do opanowania impulsywności i brakiem pełnej kontroli nad swoimi emocjami.

Ludzie, których ulubionym kolorem jest czerwony, zazwyczaj charakteryzują się otwartym, energicznym i niezwykle intensywnym charakterem (zarówno w pozytywnym, jak i negatywnym tego słowa znaczeniu).

Jednocześnie mogą cechować się szybkością w podejmowaniu decyzji, wręcz impulsywnością i brakiem refleksji nad potencjalnymi konsekwencjami swojego zachowania.

Czerwony kwiat na dłoniach

Kolor pomarańczowy

Jeśli to jest Twoja ulubiona barwa, to zapewne jesteś osobą niezwykle towarzyską. Ale jednocześnie z pewnością wolisz trzymać się dobrze znanej drogi, nieprawdaż? Lubisz być otoczony przez innych ludzi, ale zachowujesz przy tym pewną powagę i równowagę ducha.

Łatwo zrozumieć Twoje myśli i pragnienia. Jesteś także bardzo dostępny i otwarty dla osób w swoim otoczeniu. Zazwyczaj cieszysz się z możliwości uprawiania sportu, lubisz aktywność fizyczną i cieszy Cię osiąganie małych celów z dnia na dzień.

Nie jesteś zbyt impulsywny, ale lubisz inicjować różnego rodzaju projekty, które dają Ci poczucie zaangażowania i wrażenie bycia w centrum wydarzeń.

Kolor żółty

Ludzie, dla których żółty to ulubiona barwa są z reguły niezwykle twórczy. Pomimo swojej twórczej osobowości, potrafią jednak utrzymać w ryzach swoje zdolności logicznego rozumowania i często z nich korzystają. Mają niezwykle bujną, ale jednocześnie nieprzytłaczającą wyobraźnię.

Cechują się także wysokim stopniem racjonalności i praktyczności. Ten typ osoby ma tendencję do bycia bardzo analitycznym, a nawet trudnym w obyciu dla samego siebie.

Może to w praktyce oznaczać, że taka osoba staje się tak samo wymagająca dla ludzi wokół niej, jak i dla samej siebie. Na duży plus należy jednak zapisać niezwykle silną kontrolę nad swoim stanem emocjonalnym.

Kolor zielony

Jest to barwa cechująca w pełni zrelaksowaną osobowość. Taka osoba ceni sobie przede wszystkim wszystkie te wartości, które przyczyniają się do poprawy jakości życia innych ludzi. Uwielbia także otaczać się ludźmi, dzięki którym ma możliwość rozwoju, zarówno intelektualnego, jak i emocjonalnego.

Takie osoby nieustannie szukają bliskości z innymi i pragną za wszelką cenę czuć się bezpiecznie. Najmocniej kochają, mając swoją drugą połówkę tuż przy sobie. Od czasu do czasu czują obawy przed zranieniem z powodu tej zależności, ale mimo to są bardzo pozytywnie nastawione do świata i myślą optymistycznie.

Takie osoby również uwielbiają być doceniane za swoje wysiłki i działania

Kolor niebieski 

Osoba, dla której ulubionym odcieniem jest niebieski ceni sobie najbardziej równowagę i wewnętrzny spokój. Ludzie, którzy gustują w takiej kolorystyce, szukają głównie spokoju i wewnętrznego wyciszenia.

Żyją zgodnie z własnymi przekonaniami i myślami, nie poświęcając uwagi innym ludziom, ani temu, co inni myślą lub robią. Nie wahają się praktycznie nigdy.

Ta cecha wynika z głęboko zakorzenionych wartości i uczciwości, których nigdy nie porzucają w imię chwilowych korzyści. Taka osobowość jest niezwykle silna, ale jednocześnie zrelaksowana i bardzo, bardzo zrównoważona.

Dziewczyna o niebieskich włosach

Kolor purpurowy

Tacy ludzie są doskonale zorganizowani, mają niezwykle rozbudowaną sferę emocjonalną, a nade wszystko cechuje ich głęboka duchowość.

Osobowość o takim profilu jest jednak bardzo delikatna, o czym należy pamiętać. Jeśli zranisz czymś taką osobę, to niczego ona nie okaże po sobie, zachowując pozorny spokój i unikając okazania jakikolwiek emocji w tej konkretnej chwili.

Jednak na pewno zostanie ona głęboko dotknięta. Spędzi następnie mnóstwo czasu na analizowaniu całej sytuacji, medytacji i refleksji, a następnie zamieni dopiero wtedy myśli na słowa.

Osoby takie szukają z reguły wewnętrznego spokoju, a także są bardzo otwarte na pomoc i chętnie opiekują się innymi. Są one także zwykle zaangażowane w jakąś formę działalności humanitarnej.

Kolor brązowy 

Osobowość, dla której ulubioną barwą jest brąz niezwykle twardo i pewnie stąpa po ziemi. Istotne jest dla niej tylko to, co jest fizycznie namacalne i proste.

Ci ludzie kochają swój w pełni naturalny i łatwy styl życia, a ich pomysł na komfort jest także bardzo prosty. Do pełni szczęścia wystarczy im bycie stale otoczonymi przez grono najbliższych im osób.

Kolor szary

Wbrew powszechnemu mniemaniu nie jest to kolor negatywny, czy też smutny. Wręcz przeciwnie.

Pozostawiając na boku stereotypowe połączenie koloru szarego z odczuwaniem smutku lub przygnębieniem należy stwierdzić jednoznacznie, że osoby, które lubią ten kolor są bardzo zrównoważone, spokojne i nieco nawet konserwatywne.

Mogą też być chłodne od strony emocjonalnej i tak niesamowicie wręcz racjonalne, że często ludzie mają problem ze zrozumieniem ich postawy odbierając je jako nieprzystępne i zarozumiałe.

Jedną z najbardziej znanych wad ludzi, dla których ulubiona barwa to szarość jest ich ogólnie pojęta bierność i okazywanie agresji w przypadku chęci zmiany ich przyzwyczajeń. Inaczej mówiąc osoby takie rzadko porzucając swoje codzienne nawyki i przyzwyczajenia, aby uczestniczyć w nowych, złożonych projektach i czynnościach.

Na pewno po przeczytaniu powyższych punktów potrafisz już określić, który kolor jest Twoim ulubionym. Zapewne poznałeś też zestaw charakteryzujących Cię cech.

Czujesz zapewne zdziwienie tym, jak trafnie Cię tutaj opisaliśmy, nieprawdaż? A może lubisz dwa lub więcej kolorów? Jeśli tak, to Twoja osobowość może być pełna sprzeczności, warto więc nauczyć się je rozpoznawać i kontrolować. Powiedz nam zatem: jaki kolor odpowiada Twojej osobowości?


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.