Zdrowy związek - 7 filarów, na których warto go zbudować

Zdrowy związek - 7 filarów, na których warto go zbudować
Cristina Calle Guisado

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Cristina Calle Guisado.

Ostatnia aktualizacja: 14 września, 2023

Możemy wyróżnić siedem filarów, na których buduje się zdrowy związek: szacunek, zaufanie, szczerość, wsparcie, równorzędność, własna tożsamość i porozumienie. Żeby być w stanie zbudować zdrową relację musi istnieć też wzajemność, dawanie i otrzymywanie miłości i wzajemna troska.

Autorzy tacy jak Walter Riso czy Jorge Bucay tłumaczą nam, jak ważne jest okazywanie wdzięczności w związku za troskę i czułość jaką okazują nam partnerzy. Pamiętając, że nikt nie jest nasza własnością i dając im uznanie, jakiego oczekują pomożemy zbudować zdrowy związek pełen miłości.

“Definicja miłości: radość z tego, że druga osoba istnieje”.

-Walter Riso-

Czasami może nam się wydawać, że znaleźć naszą drugą połówkę graniczy z cudem, tym bardziej, jeśli ta druga osoba też musi nas uważać za swoją bratnią duszę. Więc kiedy już nadejdzie ten moment emocje są ogromne i nawet małe życiowe niedogodności przestają nam przeszkadzać. Tak jakby stały się niewidoczne przy naszym szczęściu.

Z drugiej strony, często w pierwszej fazie związku oglądamy świat przez różowe okulary. Coś co jest zarówno cudowne, jak i niebezpieczne, ponieważ może nas zaślepić i możemy nie zdawać sobie sprawy, że nasz związek nie jest tak zdrowy, jak mogłoby się wydawać. Dlatego jest tak ważnym, by miłość była zdrowa od samego początku.

“Nie trzeba umierać za kogoś, tylko żyć razem i cieszyć się z życia”

-Jorge Bucay-

Przyjęcie odpowiedzialność

W każdym zdrowym związku istnieją obowiązki. Kiedy rodzą się problemy, zawsze wina będzie leżeć po obu stronach i zawsze obie strony będą miały cześć rozwiązania w swoim zasięgu. Oczywiście niekoniecznie w tych samych proporcjach.

Nie chodzi o to, żeby zawsze brać na siebie całą odpowiedzialność za to, co dzieje się w związku lub, wręcz przeciwnie, nigdy nie przyznawać się do błędów. Najlepszym wyjściem jest znalezienie równowagi, którą zaakceptują obie strony. W tym względzie, inteligentna para wie, jak rozdzielić między siebie obowiązki, by każdy mógł pokazać się z jak najlepszej strony.

Para pod blokiem z kamienia

Przy podziale obowiązków kluczową rolę gra porozumienie. Szczególnie kiedy mowa o nowych obowiązkach lub podejmowaniu decyzji. Oczywiście ważnym jest też bycie realistą w tych przypadkach i zdawanie sobie z sprawy z tego co jesteśmy w stanie zrobić, a co nie. Być może nie stać nas na drogi prezent, ale za to możemy zrobić coś własnymi rękami. Być może nie możemy odebrać naszego partnera z pracy, ale możemy go do niej zawieźć.

Mowa tutaj o procesie z wieloma podprocesami, o ciągłym wzroście. Proces, który zachodzi w zdrowym związku, ale też indywidualnie, u osób, które się kształtują.

“Zawsze myślałem, że najpiękniejszą odpowiedzią na “Kocham Cię” jest “a ja czuję się bardzo kochana przez Ciebie”

-Jorge Bucay-

Wyuczone zachowania

Wszyscy mamy wyobrażenia – przed, w trakcie i po tym jak rozpoczęliśmy związek – jaki powinien być nasz parter. Podobnie jak w przypadku naszych przyjaciół czy rodziny. Ponadto, większość z nas, kiedy jesteśmy w związku próbujemy porównywać naszych partnerów do tego “idealnego bliźniaka” i robimy wszystko, żeby był do niego jak najbardziej podobny.

W tej przestrzeni, pomiędzy związkiem idealnym i tym realnym znajdują się wszystkie te zachowania, które nas irytują w drugiej osobie. Ale uwaga, żeby związek się rozwijał prawdopodobnie będziemy musieli zaakceptować większość z tych zachowań. Na pewno niektóre rzeczy można zmienić lub możemy pójść na kompromis, jednak sporą cześć będziemy musieli zaakceptować lub po prostu się rozejść.  

W tym wypadku, fakt, że dwoje ludzi w związku ma ten sam poziom tolerancji względem rzeczywistości może być bardzo ważny do tego, by zdrowy związek mógł się rozwijać. Z drugiej strony, inteligentne wprowadzanie zmian, bez popadania w chęć manipulacji drugiej osoby, może pomóc w ciągłym rozwoju pary w tym samym kierunku.

Jeśli chodzi o wyuczone zachowania, takie jak sprzątniecie talerza po sobie lub inne zajęcia domowe, mamy dwa wyjścia: porozmawiać z naszym partnerem i poprosić o zmianę zachowania lub nie mówić nic i zwyczajnie ten fakt zaakceptować.

Z drugiej strony, jeśli jest to coś, co jest częścią jego charakteru, na przykład to, że nasz partner jest bardziej nieśmiały niż my, powinniśmy to po prostu zaakceptować. Nigdy nie powinniśmy akceptować zachowań, które są wymierzone w naszą nienaruszalność osobistą, jak bicie czy wyzwiska, w żadnej relacji.

Zdrowy związek to bardziej problem jakości, niż ilości. Kochać bardzo nie znaczy kochać dobrze. Kochać właściwie wiąże się z szacunkiem, zaufaniem, szczerością, wzajemnym wsparciem. Oznacza życie w równowadze między tym co dajemy i tym co otrzymujemy, zachowanie naszych własnych tożsamości i dobra komunikacja.

7 filarów, na których budować zdrowy związek

 “Zostaw dla siebie tę miłość

Która przynosi odpowiedzi, nie problemy.

Pewność, nie strach.

Zaufanie, nie wątpliwości”.

-Paulo Coelho-

Podsumowując, w zdrowym związku dajemy i otrzymujemy:

1. Szacunek

Szacunek to umiejętność akceptowania drugiej osoby taką, jaką jest, zdawanie sobie sprawy z jej unikatowości. To chęć zobaczenia jak rozwija się według swoich, nie naszych, własnych planów i marzeń.

2. Zaufanie

Zaufanie znaczy, że nie musimy ciągle sprawdzać tego, co druga osoba mówi lub robi. Znaczy, że możemy ufać drugiej osobie i dzielić zarówno dobre jak i złe chwile.

para przytulająca się

3. Szczerość

Ważne jest, byśmy zawsze byli szczerzy wobec samych siebie i wobec drugiej osoby. Nie możemy być w relacji miłosnej bez odrobiny autokrytyki. Chodzi o to, by być pewnym, że nasze preferencje, życzenia, marzenia i pragnienia mają sens i nie naruszają wolności drugiej osoby.

4. Wsparcie

Ważnym jest okazywać drugiej osobie ciągłe wsparcie. Wiedzieć, jak odróżnić potrzeby nasze od potrzeb partnera i pozwolić by rozwijał się w przestrzeni osobistej i profesjonalnej.

“Prawdziwa miłość to nic innego, jak tylko niepowstrzymana chęć, by pomóc drugiej osobie być tym, kim naprawdę jest.”.

-Jorge Bucay-

5. Równorzędność (równowaga miedzy tym, co dajemy i co otrzymujemy)

Zdrowy związek to taki, w którym obydwie osoby są za niego odpowiedzialne i musza się o niego troszczyć. Równorzędność to podstawa zdrowej, sprawiedliwej miłości. Kiedy obdarzamy miłością, oczekujemy w zamian tego samego, relacji w związku żywią się wzajemnością. Nie chodzi o bycie chciwym, ale o wzajemny altruizm: razem znaczymy więcej.

“To, że miłość w związku nie oczekuje nic w zamian to wymysł posłusznych: jeśli dajesz, chcesz otrzymać. To normalne, działa w dwie strony”.

-Walter Riso-

6. Własna tożsamość

Bardzo ważnym jest, byśmy zawsze pamiętali o naszej tożsamości w związku, gdzie każda ze stron zachowuje swoją osobowość i to co sprawia, że są tym, kim są. Uprawiajmy odpowiedzialny indywidualizm, gdzie w związku będziemy pamiętać też o miłości do samego siebie, martwiąc się o relacje, ale jednocześnie nie zapominając o nas samych. Jesteśmy wartościowymi istotami.

“Zakochać się to kochać zbiegi okoliczności, kochać to zakochać się w różnicach”.

Jorge Bucay

Para patrząca na siebie

7. Porozumienie

Rozmowa to podstawa w każdym związku. W zdrowym związku istotnym jest stale porozumiewać się z drugą osobą, jednak nie zapominając o kompromisie i wdzięczności.

Związek tworzą dwie osoby, które musza podejmować wspólne decyzje i nie zawsze się ze sobą zgadzają. By osiągnąć porozumienie należy spokojnie, w zaufaniu rozmawiać.

Tych 7 filarów być może nie zagwarantuje przyszłości związku, ale dają pewność, że dopóki istnieje miłość będzie ona zdrowa, godna, beztroska i stanie się źródłem rozwoju i inspiracji dla osób, które ją dzielą. Cóż możemy lepszego zrobić, niż o nie dbać?


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.